موج
کدخبر : ۳۳۴۴۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334400

مدرس خیابانی:

سرپرست وزارت، صنعت، معدن و تجارت گفت:توسعه صادرات و تحقق جهش تولید از اولویت های کاری وزارت صنعت است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مدرس خیابانی در جمع فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی اصفهان توجه ویژه به ساخت داخل، توسعه صادرات و تحقق جهش تولید را از اولویت های کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری اعلام کرد.

وی افزود: سال گذشته را علی‌رغم همه محدودیت های موجود سپری کردیم و با حدود 42 میلیارد دلار صادرات به 100 کشور دنیا، شاهد رکورد زنی صادرات به لحاظ وزنی و به میزان 135 میلیون تن بودیم که در طول 41 سال گذشته برای اولین بار تحقق یافت و این اتفاق در اوج تحریم‌ها به وقوع پیوسته است.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که باید اقتصاد بدون نفت را تمرین کنیم و اتکا به درآمد های ارزی حاصل از صادرات، طبیعتا تنگناهایی را برای صادرکنندگان ایجاد می کند ولی این امر در اقتصاد بدون نفت غیر قابل اجتناب است.

مدرس خیابانی در ادامه با اشاره به اولویت های وزارت صمت برای تحقق جهش تولید، افزود: حضور افتخار آمیز امروز ما در استان اصفهان و افتتاح چند طرح صنعتی با سرمایه گذاری بیش از ۱0۰۰۰ میلیارد ریال و آغاز عملیات اجرایی یک طرح با ظرفیت سرمایه گذاری بیش از 70 هزار میلیارد ریال، جلوه ای از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بی نظیر کشورمان برای دستیابی واقعی به جهش تولید است.

وی تصریح کرد: هم اکنون به ازای ۸۶۰۰ واحد صنعتی موجود در سطح استان اصفهان، 4600 طرح در حال تکمیل و مراحل راه اندازی است و در عمل به اندازه بیش از نصف واحدهای موجود در این استان طرح صنعتی در حال اجرا است.

 سرپرست وزارت صمت افزود: نکته اساسی طرح های در دست احداث اصفهان آن است که بالای 1600 طرح در حال اجرا، دارای پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد و 600 طرح دارای پیشرفت بالای 80 درصد است، که این آمارها نشان دهنده آن است که به رغم همه محدودیت‌ها و تحریم های موجود، کشور به خوبی در حال اداره بوده و توسعه صنعتی متوقف نشده است.

 وی موفقیت های موجود را مرهون تلاش ها و مجاهدت های بخش خصوصی و همه ارکان نظام و دولت دانست.

مدرس خیابانی گفت: مدیران ما باید باور داشته باشند امسال نیز علی رغم وجود همه دشواری ها و سختی ها؛ موفقیت های بدست آمده در سال ۹۸ در بخش تولید و تجارت کشور، کاملاً قابل تحقق است.

سرپرست وزارت صمت تولید را محوری ترین مساله کشور دانست و گفت: اولین قدم موثر برای تحقق و افزایش تولید، تأمین مواد اولیه است و در این خصوص روی تأمین ارز از محل ارز حاصل از صادرات برنامه ریزی کرده ایم و کمیته تهاتر ارزی شکل گرفته است.

ضرورت راه اندازی شورای تجارت خارجی

 در ادامه  رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: راه اندازی شورای تجارت خارجی اقدامی است که بیش از هر زمان دیگر بویژه در اقتصاد صادرات گرا نیازمند آن هستیم.

مسعود گلشیرازی از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی اصفهان برای همکاری با وزارت صمت برای تحقق این امر مهم خبر داد.

وی افزود: صادرات بدون توجه ویژه به برند تجاری محقق نخواهد شد و امید است این امر از اهم برنامه های این وزارتخانه باشد.

 دبیرشورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان در ادامه ضمن تاکید بر لزوم توجه به نرخ تشکیل سرمایه و کاهش GDP کشور و تاثیر ویروس کرونا بر این شاخص، گفت: فعالان اقتصادی انتظار دارند گره مشکلاتشان در حوزه های مالیاتی، تأمین اجتماعی، رفع تعهدات ارزی و... به دست وزارت صنعت، معدن و تجارت گشوده شود.

 گلشیرازی همچنین افزود: می طلبد موضوعات و مشکلات استان صنعتی اصفهان در حوزه های صنعت، معدن و صادرات بصورت فوری از طریق تشکیل جلسات مجازی فعالان اقتصادی و مدیران و معاونان وزارت صمت رفع شود.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همچنین افزایش حدود اختیارات روسای سازمان صمت استان های صنعتی مانند اصفهان را در گره گشایی از مشکلات فعالان اقتصادی موثر دانست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها