موج
کدخبر : ۳۳۳۲۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333275

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ویروس کرونا هیچ دارو و واکسنی ندارد و فقط با رعایت موارد بهداشتی و قطع زنجیره از بین می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، محمد مهدی گویا روز چهارشنبه در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا کردستان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی کردستان در برخورد با بیماری کرونا اقدامات علمی درستی را انجام داده و به جرات می‌توان گفت به هدف هم زده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: اقدامات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بسیار خوب بوده و 10 برابر بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند، در بخش سرپایی و غربالگری شناسایی و تحت مراقبت خانگی (قرنطینه) قرار گرفته و بهبود یافته‌اند.

گویا با بیان اینکه اقدامات مراقبتی باعث می‌شود تا زنجیره انتقال بیماری کنترل شود، تاکید کرد: این بزرگترین هنر است که کردستان توانسته به خوبی آن را اجرا کند و این روند باید همچنان و تا قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ادامه داشته باشد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هم‌اکنون در شریطی قرار داریم که فاصله‌گیری اجتماعی 2 جنبه دارد، گفت: یک عده دوست دارند تا بیماری زودتر خاتمه یابد و به کار و زندگی روزمره خود برگردند و از سوی دیگر عده‌ای نگران اجرای فاصله‌گیری اجتماعی هستند برای اینکه شرایط کار سخت‌تر نشود باید بدنبال تعادل بین این 2 باشیم.

گویا راهکار ایجاد تعادل را کسب اطلاعات دقیق از بیماری اعلام کرد و یادآور شد: کرونا یک بیماری پیچیده است و دارو و واکسن ندارد و تنها کاری که برای پیشگیری از ابتلا به آن می‌توان کرد رعایت مسائل بهداشتی، ماندن در خانه بویژه برای افراد مسن‌ و خودداری افراد دارای بیماری‌های قلبی، تنفسی، سرطان و دیابت در خروج از منازل است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کردستان در شرایطی است که باید اقدامات سختگیرانه در آن استمرار داشته باشد، اضافه کرد: حتی در صورت لزوم باید این شرایط مقداری تشدید شود تا از این وضعیت راحت‌تر عبور کنیم.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کردستان در زمینه کرونا در شرایطی است که باید اقدامات سختگیرانه بهداشتی و محدودیت‌ها تا مدتی ادامه داشته و حتی مقداری تشدید هم شود.

گویا به افزایش تعداد بیماران بستری در استان بویژه سنندج نیز اشاره کرد و اظهار داشت: نباید اجازه دهیم تا تعداد بیماران بستری افزایش یابد و این مساله با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک امکانپذیر است که نقش آن در پیشگیری از انتقال از نظر علمی ثابت شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی خانوارها توان تهیه ماسک ندارند، بر لزوم هدایت مشاغل خانگی به سمت تولید ماسک ولو از جنس پارچه تاکید کرد.

گویا با بیان اینکه در زمینه اطلاع‌رسانی درباره کرونا نباید تنها به صداوسیما اکتفا کرد، یادآور شد: باید به سمت اطلاع‌رسانی محلی حرکت کنیم و با تعیین ساعت کاری معین برای فعالیت مردم و نیز تامین امکانات ضدعفونی و بهداشتی در مجتمع‌های تجاری،  کانون‌های شیوع بیماری را محدود کنیم.

وی بر لزوم سرمایه‌گذاری ویژه برای اقدامات پیشگیرانه از سوی مسوولان استان تاکید کرد و افزود: مراسم‌های عزا و عروسی باید لغو شود و اجازه حضور تجمع بیش از 10 نفر برای تدفین اموات چه فوتی‌های کرونایی و چه غیر از آن نباید داده شود.

گویا، همچنین خواستار تعطیلی بازارچه‌های مرزی استان بویژه در تعطیلات آخر هفته بعد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها