موج
کدخبر : ۳۳۲۸۲۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332825

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم مطرح کرد؛

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم گفت: اگرچه تعداد تصادفات جاده‌ای نسبت به سال گذشته کاهش داشته ولی شاهد افزایش تعداد تلفات ناشی از آن بوده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمد شهیدی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه سیر صعودی آمار تصادفات و تلفات ناشی از آن در استان ادامه داشته است، اظهار کرد: تعداد تصادفات نسبت به بازه زمانی سال گذشته 50 درصد کاهش داشته ولی همچنان شاهد افزایش تعداد تلفات ناشی از آن‌ها هستیم.

وی در عین‌حال اضافه کرد: تعداد تلفات ناشی از حوادث ترافیکی همواره بیش از آمار تلفات سر صحنه حوادث ترافیکی است،‌ چرا که برخی از مصدومان بسیار بدحال دربیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم بیان کرد: افزایش خیره‌کننده تعداد مسافرت‌های برون‌شهری که اوج آن را در تعطیلات نیمه خرداد شاهد بودیم، در ایجاد این آمار تاثیر اصلی و اولیه داشته‌است و این افزایش در کنار اعلام بالاتر رفتن آمار مبتلایان به کرونا از سوی مسوولان امر، اهمیت پرهیز از سفرهای غیرضروری را مضاعف می‌نماید.

شهیدی با اشاره به بالا بودن تعداد تصادفات جرحی یا منجر به فوت در ساعات اولیه عصر و اوایل بامداد، تاکید کرد: ساعت فیزیولوژیک هر انسانی در زمان‌های مشخصی اقتضای استراحت و رفع خستگی را دارد و رانندگان باید از رانندگی‌های طولانی به‌ویژه در زمان‌های گفته‌شده که می‌تواند با خواب‌آلودگی بیشتر و افزایش خطای انسانی در بروز رانندگی همراه باشد، پرهیز نمایند.

وی گفت: امروزه شاخص اصلی ارزیابی ارائه خدمات درمانی به مصدومان صرفا آمار تلفات نمی‌باشد، بلکه شرایطی که در صحنه مصدوم از خود بروز می‌دهد با عنوان شاخص GAP (شامل سطح هوشیاری، سن و فشارخون) محاسبه‌شده و در تعیین پیش‌آگهی مصدومیت به کار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: نباید با کاهش عدد خام تعداد تصادفات، از معلولیت‌ها و ناتوانی‌های دائمی ناشی از حوادث شدید که منجر به تبعات انسانی، اجتماعی و اقتصادی شدیدی می‌شود، غافل شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها