موج
کدخبر : ۳۳۲۶۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332648

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد؛

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد در نشست خبری آنلاین گفت: در حالی که همه به توسعه اعتقاد داریم ولی مهمترین تهدید در استان یزد بهره برداری گسترده از معادن و استقرار بیش از حد صنایع در محوری خاص است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج یزد، نیره پور ملایی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد  با بیان اینکه برای حفاظت از محیط زیست فقط تنها سازمان محیط زیست مسئول نیست، گفت:  بارندگی ها بحران منابع آبی را رفع نکرده است همچنین آلاینده های هوای شهری و زیر گردها، پسماندهای صنعتی و خانگی و مدریت صحیح آنها و عدم توجه به آب های تجدیدپذیر از بحران های محیط زیست است.

وی با اعلام اینکه تعداد محیط بان در یزد خیلی پایین تر از حد استاندارد است، گفت: تعداد محیط بان در یزد 67 نفر است که به طور استاندارد باید در هر 19 هزار هکتار یک محیط بان داشته باشیم با کمک رسانه ها مردم باید شناخت بیشتری پیدا کنند تا  هر فرد ایرانی یک محیط بان باشد که طرح همیار به این موضوع پرداخته است و هر فرد می تواند با مراجعه به سایت اطلاعات خود را وارد و پس از بررسی در صورت تایید به عنوان همیار معرفی می شود.

وی در خصوص محیط زیست انسانی گفت: توسعه صنعت به شکل نامتوازن در یزد به ویژه محور یزد اردکان مشکلاتی را ایجاد کرده که اگر صنایع استاندارد های بین المللی را رعایت کنند که برخی موارد رعایت هم نمی شود، می توانند کار کنند همچنین صنایع کاشی و سرامیک اشکذر که با عدم رعایت استاندارد ها مشکلاتی را ایجاد کردند.

پور ملایی مهمترین تهدید در استان یزد را بهره برداری گسترده از معادن و استقرار بیش از حد صنایع در محوری خاص دانست و گفت: همه به توسعه اعتقاد داریم ولی باید اصول استاندارد و پایداری محیط هم رعایت شود همچنین با قاطعیت اعلام می کنم معدن دره زرشک هیچ مجوزی ار محیط زیست دریافت نکرده است و از سال88 تا کنون فعالیت این معدن مسائلی را ایجاد کرده است.

وی در خصوص پرورش یوز ایرانی به تخریب زیستگاه و تصادفات جاده ای به عنوان اصلی ترین تهدیدات یوز ایرانی اشاره کرد و گفت: این یک موضوع ملی است و ما تابع برنامه های ملی در این زمینه هستیم و هم اکنون تعدادی یوز ایرانی از پارک پردیسان به استان سمنان منتقل شدند که اگر طرح موفق بود در استان یزد هم به عنوان استان زیستگاه یوز ایرانی انجام می شود.

پور ملایی با اشاره به اینکه 5 ژوئن روز جهانی محیط زیست و در کشور ما 17 تا 23 خرداد ماه هفته محیط زیست نام گرفته است، گفت: خشک شدن تالاب ها، فرونشست زمین، انقراض گونه ها و مصرف گرایی و تولید زباله و ایجاد بیماری های صعب العلاج نشان می دهد هنوز هم مردم نسبت به اهمیت حفاظت از محیط زیست شناخت ندارند و رسانه ها باید برای آگاه سازی مردم تلاش کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها