موج
کدخبر : ۳۳۲۴۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332443

یادداشت:

بعد از چندماه رایزنی و لابی‌گری سیاسی در بین منتخبین مجلس یازدهم، پنج شنبه هفته گذشته سرانجام محمدباقر قالیباف با 230 رای بر کرسی ریاست مجلس نشست.

امیدبایرام زاده-خبرگزاری موج اردبیل، بعد از چندماه رایزنی و لابی‌گری سیاسی در بین منتخبین مجلس یازدهم، پنج شنبه هفته گذشته سرانجام محمدباقر قالیباف با 230 رای بر کرسی ریاست مجلس نشست. او که از سال ۸۴ سودای رسیدن به پاستور را داشت در سال گذشته رویه خود را عوض کرد و راه خود را به سمت بهارستان کج کرد و این تغییر رویه برخلاف یک دهه گذشته نتیجه مثبتی برای وی داشت.

در نشست فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مجلس یازدهم که یک روز قبل از انتخابات ریاست مجلس با حضور 240 نماینده از سراسر کشور برگزار شد، محمدباقر قالیباف توانست با 166 رای از رقبای خود با فاصله پیشی بگیرد و این محکی برای انتخاب گزینه نهایی رئیس قوه مقننه بود.

در این میان اما قالیباف رقبای مطرحی در پیش روی خود داشت. حاجی‌بابایی به عنوان نماینده جریان احمدی نژادی ها  و میرسلیم به عنوان نماینده جریان اصولگرای سنتی بودند که انتخاب قالیباف را با چالش‌هایی روبه رو کرده بودند اما این چالش‌ها تا لحظه‌های آخر دوام نیاورد.

شاید کمتر کسی بر این باور بود که در انتخابات ریاست مجلس مصطفی آقامیرسلیم با چهار دهه سابقه فعالیت در پست‌های مختلف از مجموع 267 رای نمایندگان مجلس یازدهم فقط 12 رای داشته باشد این موضوع نشانگر این بود که میرسلیم وزن سیاسی لازم برای رقابت با قالیباف را نداشته و شاید وی اعتقادی به لابی‌گری و رایزنی‌های مرسوم برای تصاحب کرسی ریاست مجلس ندارد. میرسلیم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نشان داد که پایبند به قواعد اصولگرایی سنتی است و تا آخرین لحظه از میدان مبارزه کنار نمی‌کشد و این مساله را در انتخابات ریاست مجلس نیز تکرار کرد.

اما به اذعان بسیاری از کارشناسان رقیب اصلی قالیباف برای تصدی ریاست مجلس حمیدرضا حاجی ‌بابایی بود که طیف احمدی‌نژادها از وی حمایت می‌کردند در این راس این حمایت‌ها نیز علی نیکزاد و شمس‌الدین حسینی قرار داشتند که در نهایت منجر به ائتلاف آنها به نفع حاجی‌بابایی شد و این ائتلاف نیز در پایان به نفع قالیباف تمام شد.

در این میان اما امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی بدون حاشیه توانست با ۲۰۸ رای به عنوان نائب رئیس اول انتخاب شود ولی علی نیکزاد تصمیم هوشمندانه‌ای گرفت و با چرخشی نامحسوس برای نائب رئیسی مجلس ثبت نام کرد و با کسب 196 رای به عنوان نائب دوم انتخاب شد.

علی نیکزاد بهتر از هر کس دیگر می‌دانست که توان رقابت با محمد باقر قالیباف را در انتخابات ریاست مجلس ندارد ولی در تلاش بود که وزن سیاسی خود را با مطرح کردن کاندیدای ریاست مجلس افزایش دهد اما در روزهای آخر در ائتلاف با حمید رضا حاجی‌بابایی، کارکشته‌ترین گزینه احمدی‌نژادی‌ها از کاندیدای ریاست مجلس عقب‌نشینی کرد و در نهایت حاجی‌بابایی هم در دقایق پیش از اعلام رسمی کاندیدا‌های ریاست مجلس در صحن علنی روز پنچشنبه انصراف داد و کناره‌گیری وی باعث شد تا آرای او در سبد قالیباف ریخته شود.

با توجه به برهه حساس کنونی کشور لازم است قوای سه‌گانه با اتحاد بیشتری به کار خود ادامه دهند و رییس قوه مقننه به عنوان دستگاه قانونگذار شرایطی را در مجلس یازدهم فراهم سازد که بهارستان در مقابل پاستور قرار نگیرد. در این شرایط که بیماری کرونا باعث شده است اقتصاد کشور بیشترین آسیب را از این ویروس متحمل شود، تقابل مجلس و دولت به مصلحت کشور و مردم نخواهد بود زیرا این شرایط می‌تواند فرصتی را برای سود جویان داخلی و خارجی فراهم کند تا منافع عموم مردم و کشور را به خطر بیاندازند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها