موج
کدخبر : ۳۳۲۲۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332286

مدیر بنادر غرب هرمزگان از افزایش 440 هزار و 817 تنی کالای غیرنفتی از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، قاسم عسکری نسب مدیر بنادر غرب هرمزگان، با اشاره به اینکه افزایش 36 درصدی صادرات غیرنفتی از بندرلنگه صورت گرفته است، افزود: بیشترین کالاهای صادراتی در این مدت شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی بوده است.

وی بیان داشت: همچنین در این مدت، 35 هزار تن کالای غیرنفتی وارد بندرلنگه شد که این رقم در همسنجی با سال گذشته، 60 درصد کاهش داشته است.

مدیر بنادر غرب هرمزگان اظهارداشت: در این مدت در مجموع 4 میلیون و 89 هزار و 65 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که سهم بندرلنگه از این میزان 598 هزار و 393 تن بوده است.

عسکری نسب ادامه داد: میزان ترانزیت کالاهای غیرنفتی در این مدت در بنادر غرب هرمزگان به 119 هزار و 763 تن رسید که 49 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی بیان داشت: در این مدت 5 هزار و 162 شناور وارد بنادر غرب هرمزگان شدند که 296 فروند شناور بالای هزار تن و 4 هزار و 866 فروند زیر هزار تن ظرفیت بارگیری داشته‌اند.

مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه اضافه کرد: صادرات محصولات کشاورزی، دامی و احشام نیز در این مدت از بنادر غرب هرمزگان به 107 هزار و 882 تن رسید که افزایش 14 درصدی نسبت به سال قبل نشان می دهد.

*افزایش 27 درصدی جابجایی مسافر از بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، 283 هزار و 609 هزار مسافر از بندرهای لنگه، آفتاب و چارک به مقصد جزیره کیش، ابوموسی و سایر جزیره های استان جابجا شدند که در همسنجی با پارسال 27 درصد افزایش داشته است.

عسکری نسب اضافه کرد: همچنین در بخش جابجایی مسافران بین المللی، بندرلنگه توانست با ثبت رقم ترابریی 12هزار و 989 نفر مسافر، رشد 8 درصدی را در کارنامه پنج ماهه خود ثبت کند.

وی جدایی اسکله تخلیه و بارگیری خودرو از دیگر کالاها، حذف زمان انتظار شناورهای حامل خودرو، ارایه خدمات شبانه روزی دریایی، افزایش پسکرانه‌ های مورد استفاده برای جابجایی کالاهای داخلی و بهره‌ برداری از سکوی ویژه بارگیری خودرو را به عنوان علت اصلی رونق فعالیت های ترانزیت غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان عنوان کرد.

بندرلنگه به عنوان اصلی ترین بندر غرب هرمزگان افزون بر ترانزیت کالا، فعالیت های صادراتی، وارداتی و کاپوتاژ را نیز پشتیبانی می کند.

موقعیت جغرافیایی و ترابری دریایی بندرلنگه آن را به بهترین پایانه لجستیکی برای جزیره های ایرانی حوزه خلیج فارس(سیری، لاوان، کیش، هندورابی، تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی) تبدیل کرده است.

داشتن حداقل فاصله دریایی با امیرنشین های امارات متحده عربی از جمله بنادر دبی و شارجه، از دیگر مزیت ها و ویژگی های بندرلنگه است.

مدیریت بنادرغرب هرمزگان به مرکزیت بندرلنگه با چهار بندر زیرمجموعه به نام های آفتاب، چارک، لاوان و سیری در180 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد.

شایان ذکر است؛ بندرلنگه در 240 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها