موج
کدخبر : ۳۲۷۱۳۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327133

معاون شهرداری قم:

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم گفت: بحران‌های احتمالی مانند کرونا اهمیت پیش‌بینی آرامستان جدید در استان قم را بیش از گذشته نشان داده‌است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، غلامرضا جانقربان مطرح کرد: ۴۰ درصد آرامستان جدید شهر قم فضای سبز شهری پیش‌بینی‌شده و حریم راه به دلیل عبور کمربندی جدید از کنار آن سنجیده شده است.

وی اظهار کرد: الگوی تک آرامستانی به دلیل مسائل ایمنی و پدافند غیرعامل منسوخ‌ شده‌است اما در دهه‌های گذشته این الگو در بسیاری از کلان‌شهرهای کشور اجرا شده‌است.

وی گفت: آرامستان بهشت معصومه به مناطق شمالی شهر قم فاصله ۱۵ کیلومتری دارد که الگوی قابل قبولی است اما فاصله این آرامستان به مناطق جنوبی و غربی مطلوب نیست.

جانقربان ابراز کرد: نرخ رشد جمعیت در قم به دلیل مهاجرپذیری این استان از الگو و میانگین کشوری بیشتر است و نرخ زادوولد قم نیز بیش از مرگ‌ومیر است.

۲۲ درصد دفن شدگان آرامستان‌های قم غیربومی هستند

وی گفت: ۲۵ تا ۴۵ سال بالاترین هرم سنی در استان قم است که در اثر انفجار جمعیت در دهه ۶۰ شمسی ایجاد شده است.

وی بیان داشت: آمار و ارقام از این نشان دارد که از سال ۱۴۲۰ جمعیت قم وارد دوره پیر سالی می‌شود و تعداد افراد بالای ۶۰ سال به‌شدت افزایش می‌یابد.

جانقربان اظهار کرد: ۲۲ درصد از متوفیان دفن شده در آرامستان های قم از دیگر شهرها می‌باشند.

وی گفت: سرانه موردنیاز برای هر فرد در آرامستان کلان‌شهرهای بزرگ بین ۵ تا ۱۵ مترمربع پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: یکی از اهداف مهم آرامستان جدید، تامین نیاز ساکنان جنوبی شهر قم به آرامستانی در نزدیکی محل زندگی و مسائل پدافندی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها