موج
کدخبر : ۳۲۲۴۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322451

شیرمحمدی در گفتگو با موج عنوان کرد:

سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد استان همدان با اشاره به برقراری عدالت فرهنگی در اقدام دستگاه های مرتبط، از اینکه پویش کتابخوانی شهرداری عملی ارزنده است اما ناقص، سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، در پی اقدام شهرداری همدان درخصوص راه اندازی پویش کتابخوانی در نوروز که اقدامی درخور توجه است از این منظر که می تواند اسباب ماندن در خانه را برای بخشی از شهروندان علاقمند به مطالعه فراهم کند، اما نکته اینجاست که چرا در این پویش تنها از یک کتابفروشی شهر بهره گرفته شده است؟

این امر اعتراضاتی را از سوی برخی کتابفروشی ها و مرکز فرهنگی در پی داشته است، لذا برآن شدیم تا با سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد استان همدان در اینخصوص به گفتگو نشسته و نظر این مسئول را جویا شویم

هادی شیرمحمدی، سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد استان همدان در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از این اقدام که با اعتراضاتی همراه بوده است، چیست؟ عنوان کرد: با توجه به واقعه اخیر یعنی حدوث بیماری کرونا و فراگیر شدن آن و ضرورت کاهش تردد و تجمع از سوی مردم، بخشنامه ای از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی ادارت کل و سازمان های ذیربط ابلاغ شد.

این بخشنامه با درنظر گرفتن ضرورت ها ی مورد نیاز در مواجه با این بیماری به خصوص در روزهای نوروزی که مقوله سفر منتفی شده است، تدوین شده است و پیشنهادات و برنامه های مختلفی در آن گرد آمده است تا مردم از ظرفیت های فرهنگ و هنر بهره برند.

شیرمحمدی با اشاره به یکی از برنامه های پیشنهادی و ابلاغی وزیر تحت عنوان بهره از ظرفیت موجود در راستای ترویج کتابخوانی، عنوان کرد: اقدام شهرداری مبنی بر راه اندازی پویشی به نام نوروزکتابخوانی یکی از همان پیشنهادهای مدنظر بوده است که ما از ظرفیت های موجود در استان از جمله کتاب و کتابخوانی در این ایام استفاده بیشتری کنیم .

وی با اشاره به اینکه کتابفروشی ایران زمین  به تازگی به  وی اطلاع داده است که این اقدام را عملیاتی کرده است، گفت: اما اقدام شهرداری در این خصوص با اطلاع رسانی گسترده ای همراه بوده است.

 

امکان ایجاد چند گزینه برای انتخاب مردم/ارشاد نگاه جامعی خواهد داشت

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام شهرداری نباید دیگر کتابفروشی های همدان را نیز پوشش دهد؟ عنوان کرد: اقدامی که بایستی اتفاق افتد این است که از  امکان تمام کتابفروشی هایی که این قابلیت و ظرفیت را برای خدمت دهی به مردم دارند بایستی بهره برده و منحصر به یک کتابفروشی خاص نشود و مردم بتوانند در انتخاب خود از چند گزینه استفاده کنند.

مدیر فرهنگی ارشاد استان با اشاره به اینکه کتابفروشی ها بایستی این قابلیت را داشته باشند که بتوانند در این پویش شرکت کنند، ابراز کرد: پیرو دریافت نامه وزیر در چهارشنبه، جلساتی را برقرارکردیم تا تصمیمی مناسب  و همراه با دقت اتخاذ شود اما به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.

پیشنهادات در این حوزه مطرح شده است و در هفته پیش رو ارشاد استان نیز برنامه های خود را عملیاتی خواهند کرد و در این تصمیم قطعا کتابفروشی های شهر و استان پوشش داده خواهند شد و تنها منحصر به یک کتابفروشی خاص نخواهد شد.

شیرمحمدی اضافه کرد: برنامه های دیگری نیز در حوزه فرهنگ و هنر  برای این نوروز خاص درنظر گرفته شده است که مدیرکل محترم ارشاد استان آن را مطرح خواهند کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری همدان بهتر نبود در این اقدام از مشاوره یا راهنمایی  شما به معنای ارشاد شهرستان و استان نکاتی را اخذ می کرد؟ گفت: طبیعتا هدف نهایی و غایی ما در فرهنگ این است که تمامی دستگاه هایی که به نوعی با این مقوله ارتباط پیدا می کنند با همسویی  جهت توان افزایی موجود در حصول نتیجه اثربخش گام بردارند.

 

پرهیز از موازی کاری در امور فرهنگی مرتبط 

مسئول فرهنگی ارشاد استان همدان با اشاره به اینکه پرداختن به موضوع کتاب به عنوان یکی از وظایف اساسی ارشاد در کنار فعالیت های مشابه دیگر نهاد ها همچون  کتابخانه های عمومی، سازمان فرهنگی شهرداری  و ... قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: زمانی که فعالیت های مشابه این نهاد ها و ادارات  را می توان در موضوعی خاص با یکدیگر تجمیع کرد قطعا تصمیم حاصل با حداقل خطا همراه بوده و عدالت فرهنگی مورد انتظار محقق خواهد شد.

شیرمحمدی عنوان کرد: در حمایت های خود وظیفه داریم همانطور که از مراکز فرهنگی و صنف های مرتبط حمایت می کنیم به حقوق مصرف کنندگان نیز توجه کنیم. 

مصرف کنندگان بایستی دسترسی وسیعتر، گسترده تر و متنوع تری را داشته باشند پس طبیعی است کتاب هایی که چند کتابفروشی گرد هم می آورند می تواند این ویژگی ها را داشته باشد.

وی تصریح کرد: زمانی شما تنها با یک مرکز و یا کتابفروشی روبرو هستید و تکلیف روشن است اما وقتی در این شهر  چند کتابفروشی قدیمی  یا مرکز فرهنگی که قابلیت ارائه خدمت داشته و می توانند خدمات مقبولی را به مردم دهند چرا استفاده نکنیم و لزوما باید استفاده کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اقدام شهرداری همدان در راستای تحقق رسالت فرهنگی خود، ارزنده است اما عملی ناقص است به این معنا که عالی تر خواهد بود که جامع تر نگریسته شود و بهتر اینکه دیگر کتابفروشی های دارای سابقه و توانمندی نیز در این طرح گنجانده می شدند که شاهد نارضایتی های مطرح نباشیم.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها