موج
کدخبر : ۳۲۰۶۵۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-320653

با شیوع گسترده ویروس کرونا با قیمت های نجومی اقلام بهداشتی و ویتامین ها مانند لیمو شیرین و ترش مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، روزبه روز بر تقاضای اقلام بهداشتی در بازار اضافه شد بنابراین بسیاری از خط های تولید به سمت چرخه تولید ماسک و انواع مواد ضدعفونی برگردانده شد تا نیاز های جامعه را دراین برهه زمانی تامین کنند.

اگرچه اطلاع رسانی برای آمادگی در برابر بیماری کرونا در فضای مجازی و رسانه های گروهی به خوبی انجام شد اما این ویروس تبعات اقتصادی قابل توجهی را با افزایش تقاضا برای تهیه اقلامی که پیشگیری از کرونا را دارد به همراه آورد که از جمله آن می توان به افزایش قیمت ماسک ها و مواد ضدعفونی کننده ، ویتامین ها ( لیمو ترش و لیموشیرین ) و سوء استفاده برخی از فرصت طلبان با قاچاق و احتکار این نوع نیازهای بازار با هدف سود بری بیشتردر روزهای آتی اشاره کرد.

استان البرز نیز با سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی  با شیوع بیماری کرونا ویروس دستخوش تبعات اقتصادی این بیماری قرار گرفت به طوریکه خبرها حاکی از احتکارخانگی و قاچاق اقلام بهداشتی نظیر ماسک و ضدعفونی کننده ها ، افزایش خودسرانه قیمت این اقلام دربرخی از مراکز توزیع آنها بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز با اشاره به افزایش تقاضا برای مصرف محصولاتی که از شیوع بیماری کرونا جلوگیری می کند گفت: امروزشاهد آن هستیم که مصرف ماسک ها، ژل های بهداشتی،  مایعات الکلی و ضدعفونی کننده ها با توجه به تقاضای شدیدی که ایجاد شده افزایش یافته است.

جهانگیرشاهمرادی افزود: اکنون ۴۴ واحد صنعتی داریم که در زمینه تولید انواع مواد ضدعفونی کننده و ماسک فعالیت می کنند که اکثر خطوط تولید و شیفت کاری دراین زمینه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگرچه محدودیت هایی برای تامین الکل به دلیل تولید آن در خارج است داریم که با افزایش حجم تقاضا این مشکل چندین برابر شده ولی درتلاش برای تهیه آن هستیم.

شاهمرادی اظهارداشت: تعدادی از اصناف و بازاریان در حوزه رستوران ها و غذاخوری ها در تماس با اداره کل اموراقتصادی استانداری البرز گله مند هستند که تعداد مشتریان آنها کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین تبعات منفی بیماری کرونا ویروس در حوزه اقتصادی رستوران ها کاملا مشهود است و این واحدهای صنفی به دلیل اینکه آخرسال هم است و باید علاوه بر حقوق پرداختی عیدی و سنوات بدهند یک دفعه با کاهش فروش مواجه شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز گفت: ازسوی دیگر با توجه به تاکید برای کاهش ارتباط خانواده ها با محیط بیرون بسیاری از خانواده ها به تهیه حجم قابل توجهی از اقلام مورد نیاز خود از فروشگاه ها اقدام می کنند که این مراکز خرید نیز با افزایش تقاضا مواجه می شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برخی از تقاضاها معمولی بوده که این روزها افزایش یافته که از جمله آن می توان به لیمو شیرین و ترش که حاوی ویتامین(c) هستند اشاره داشت که قیمت این اقلام نیز افزایش یافته است.

شاهمرادی در ادامه به بخش مهم حوزه اقتصادی یعنی صادرات اشاره کرد و افزود: باتوجه به محددیت هایی درکشور ها ایجاد شده  واحدهای بزرگ نگرانی های زیادی دارند محصولات با کاهش فروش مواجه شده اند وبا سختی به فروش می رسد.

وی ادامه داد: اعضای ستاد مدیریت کرونا استان البرز در حوزه اقتصادی با تیم های نظارتی خود در موضوعات تامین و توزیع مواد ضدعفونی کننده کنترل مستمر دارند و در تامین مواد ضدعفونی برای بیمارستان ها مشکل نداریم.

شاهمرادی یادآورشد: نیازهای بازار دربحث تهیه و تامین مواد ضدعفونی و اقلام مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا نیز با برنامه ریزی شبکه ای کنترل در حال تهیه و تامین است.

وی تاکید کرد: هرچه قدر نظارت کنیم با این حجم تقاضا بالارفتن قیمت طبیعی است و احتکار خانگی با  افزایش تقاضا را شاهد هستیم .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز گفت: بسیاری از افرادی که فعالیت غیر قانونی می کردند توسط دستگاه های امنیتی شناسایی و کالاهای آنان ضبط شده است که دراین زمینه کالاهایی که استاندارد بوده  در شبکه توزیع وارد شده است.

سو استفاده های اقتصادی از ویروس کرونا

مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز نیز از کشف یک انبار با هزار بسته ماسک خبر داد.

علی اکبر مختاری افزود: همچنین علاوه براین انبار سه واحد فروش تجهیزات پزشکی متخلف پلمب و ۱۰ واحد متخلف نیز جریمه شدند

وی خاطرنشان کرد: در پی ابتلای برخی هموطنان به ویروس کرونا در مناطقی از کشور  و برای پیشگیری و کنترل این بیماری، میزان تقاضا برای استفاده از تجهیزات پزشکی مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده افزایش یافته که سبب سوءاستفاده برخی واحدهای فروش این ملزومات شده است.

مختاری اظهار کرد:  با ورود ویروس کرونا به استان البرز شاهد برخی بداخلافی ها و تقلب در فروش محصولات بهداشتی و ضد عفونی کننده هستیم.

وی افزود: مردم مراقب خرید محصولات تقلبی بهداشتی باشند و پس از اطمینان اقدام به خرید کنند.

تعلیق پروازهای باری البرز با کرونا

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام البرز گفت: تمام پروازهای باری خارجی ورودی و خروجی این فرودگاه با هدف پیشگیری از ویروس کرونا به صورت موقت تعلیق شده است

نادر ثناگو با اشاره به ضدعفونی کردن تمام انبارها، کلیه بسته ها و کالاهای وارداتی در منطقه ویژه  پیام گفت: هماهنگی لازم با شرکت های آرایشی و بهداشتی مستقر در منطقه ویژه افتصادی پیام با اولویت تولید مواد ضد عفونی کننده صورت گرفته است.

همچنین با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، با دقت تردد تمام اتباع خارجی در این مدت توسط تیم پزشکی مستقر در منطقه  پیام کنترل و بررسی شده و تاکنون هیچ مورد مشکوکی گزارش نشده است

وی با اشاره به تعطیلی تمام فعالیت های غیرضروری در منطقه ویژه اقتصادی پیام اظهار داشت: تمام کارکنان منطقه ویژه اقتصادی پیام با هدف پایش سلامت توسط تیم پزشکی کنترل می شوند.

ویروس کرونا که از حدود سه هفته پیش در استان البرز نمونه های مثبت آن مشخص شد تا کنون بیماری ۱۲ نفر را رقم زده و ۱۲۰ نفر مشکوک هستند .

روز گذشته با مرگ یک بیمار دیگر تعداد جان باختگان کرونا در البرز به سه نفر رسید و مرگ ۱۱ نفر دیگر مشکوک است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها