موج
کدخبر : ۳۱۵۶۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315675

مدیر کل گمرک استان اصفهان خبر داد:

مدیر کل گمرک استان اصفهان از آغاز صادرات و واردات از کارگو ترمینال اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، رسول کوهستانی پزوه با بیان اینکه از امروز صادرات و واردات از طریق کارگوترمینال انجام می شود، گفت:راه اندازی کارگوترمینال با هدف ایجاد یک پایانه صادراتی در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان تحت عنوان کد گمر‌ک جدید از امروز آغاز شده و نیروهای ما ۲۰ روز است که برای این کار در آنجا مستقر شده اند.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده 2 قانون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران سازمانی دولتی تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی است که به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ کننده را در مبادی ورودی و خروجی کشور دارد و مسؤول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات و عبور (ترانزیت) کالا و وصول حقوق ورودی و عوارض گمرکی و مالیاتهای مربوطه و الزامات فنی و تسهیل تجارت است، اذعان داشت: گمرک بعنوان پل ارتباطی میان سیاستهای مالی و بازرگانی و بعنوان مهم ترین سازمان اثر گذاردر روند تجارت بین المللی، از اهمیت و حساسیت ویژه ای  برخوردار است واجرای مناسب برنامه ها و سیاست های مالی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت ، مستلزم سازمان گمرکی کارآمد ، موثر و هوشمند است.

مدیر کل گمرک ات استان ادامه داد: گمرک به عنوان پل ارتباطی میان سیاست های مالی و بازرگانی و بعنوان مهم ترین سازمان اثر گذار در روند تجارت بین المللی، از اهمیت و حساسیت ویژه ای  برخوردار است واجرای مناسب برنامه ها و سیاست های مالی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دولت ، مستلزم سازمان گمرکی کارآمد ، موثر و هوشمند است.

وی گفت: تحولات حادث شده در یکی دو دهه اخیر ، موجب گردیده که وظایف و ماموریت های گمرکات کشورها از وظایف سنتی (تامین در آمد برای خزانه دولت و حمایت از صنایع و تولیدات داخلی ) بسیار فرا تر رفته و طیف وسیعی از الزامات ملّی و بین المللی در رابطه با مبادلات و تجارت خارجی را شامل گردد.

 کوهستانی بیان کرد: اجرای الزامات ملّی و بین المللی در جهت حفاظت از جامعه در قبال کالاها و مواد زیان آور ، خطرناک و پرتو زا ، حفاظت های فرهنگی ، بهداشتی ، زیست محیطی ، رعایت استاندارد های ملّی ، حفاظت از سلامت اقتصادی و تجارت قانونمند از طریق مقابله با قاچاق کالا و مواد مخدّر و کمک به تحقق اهداف دولت در جهت مبارزه با جرائم سازمان یافته فرا ملّی ، مبارزه با تروریسم و پولشویی و سایر اهداف توسعه ملّی از جمله مسائلی است که امروزه در ارتباط با وظایف و مأموریت های سازمانی گمرکات کشورها قرار دارد.

مدیر کل گمرک استان اصفهان گفت:اینگونه الزامات با توجه به روند توسعه کشورها و مقتضیات ملّی و تحولات بین المللی، حسب مورد اولویت و اهمیتی حیاتی یافته و سایر وظایف و مأموریت های گمرکات ، نظیر کسب در آمد  برای خزانه  در رده های بعدی قرار گرفته است.

وی از دو الزام متضاد در وظایف  گمرک یاد کرد و افزود: گمرک با دو الزام متضاد از جمله وظیفه اعمال کنترل ها،محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی و  وظیفه ایجاد تسهیلات قانونی و تسریع در ترخیص کالا مواجه است.

کوهستانی افزود: الزام گمرک به اعمال همزمان دو وظیفه متضاد مذکور موجب گردیده  همواره این سازمان از جانب طیف های مختلف خدمت گیرندگان (ذینفعان) تحت فشار و انتقاد قرار گیرد.

وی گفت: در حال حاضر گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیش 28 قانون و مقررات مرتبط با وظایف گمرک و بیش از 22 کنوانسیون‌ و موافقت ‌نامه‌های بین‌المللی گمرکی و بیش از 25 وزارت خانه و دستگاه دولتی یا وابسته به دولت ، از طریق نظارت و اعمال کنترل و صدور مجوز و یا همکاری ، مستقیماً با گمرک (صادرات، واردات،ترانزیت) در ارتباط و تعامل قرار دارند.

استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی

مدیر کل گمرک استان اصفهان گفت: با استقرار سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد همزمان ، اصلاح فرآیند ها، کاهش مراحل انجام تشریفات گمرکی ، تسریع در انجام تشریفات،  کاهش زمان و هزینه های مترتب بر ورود و خروج کالا و برقراری ارتباط بین مراجعین (صاحبان کالا، صادر کنندگان و شرکت های حمل و نقل ترانزیتی) با گمرک به صورت الکترونیکی و  عدم نیاز به حضور فیزیکی در گمرک و بکارگیری مدیریت هوشمند ریسک و سیستم انتخاب مسیر انجام شد.

رسول کوهستانی افزود: بیش از 95 درصد فعالیت های تجارت خارجی کشور از این طریق انجام گرفته  و مراجعین گمرک بدون نیاز به حضور فیزیکی در گمرک، به صورت الکترونیکی اظهارنامه و اسناد لازم را به گمرک اظهار و مراحل کارشناسی خود را از طریق پنجره واحد پیگیری می نمایند. تمامی این مراحل به صورت کاملاً الکترونیکی صورت گرفته و ذخیره اسناد در پرونده الکترونیک انجام می شود.

وی تصریح کرد: راه اندازی پنجره واحد تجاری فرامرزی تعامل با سازمان های همجوار و مجوز دهنده و تبادل اطلاعات با سازمان های مذکور در قالب پنجره واحد تجاری امکان انجام کنترل ها با سرعت و دقت بالا هم برای گمرک و هم برای سازمان ها فراهم شده است.

مقام ارشد گمرکات استان اصفهان از نتایج استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی یاد کرد وگفت: کاهش زمان ترخیص کالا در رویه صادرات از 7 روز به 1 روز، کاهش اسناد ضمیمه برای اظهارنامه های صادراتی از 7 سند به 3 سند، حذف مراحل زاید اداری و کنترل فعالیت ها به صورت الکترونیکی، ارائه آمار صادرات بصورت لحظه ای، الکترونیکی شدن اظهار و  ایجاد پرونده الکترونیک اظهارنامه ها و عدم نیاز به اسناد فیزیکی و حذف پروانه کاغذی ، دریافت الکترونیک اطلاعات قبض انبار و مجوزهای مورد نیاز به صورت الکترونیک و اتصال مستقیم به اظهارنامه، اتصال دستگاه های توزین به سامانه و دریافت اتوماتیک وزن بدون دخالت نیروی انسانی از نتایج استقرار سامانه واحد گمرک وپنجره واحد تجارت است.

وی با بیان اینکه در ارزیابی کالاها تسهیلات گمرکی فراهم شده است، افزود: ارزیابی کالای صادراتی در محل واحد تولیدی و محل مورد درخواست صادرکننده، ارزیابی کالای صادراتی بدون تخلیه در انبار گمرک ( در محوطه های گمرکی )، حمل یکسره، ارزیابی کالای صادراتی بر روی کامیون و در پایانه ها ، ارزیابی کالاهای وارداتی در محل واحد تولیدی ازجمله مواردی است که در آن تسهیل صورت گرفته است.

ارائه بسته حمایتی به فعالان مجاز اقتصادی

رسول کوهستانی در ادامه از ارائه بسته حمایت از رونق تولید و صادرات  ( واحدهای تولیدی ، فعالان مجاز اقتصادی ) خبر داد و گفت: فعالان اقتصادی مجاز (AEO ) معمولاً به واردکنندگان یا صادر کنندگانی مربوط می شود که گمرک برای آن ها شرایط و تسهیلات ویژه ای (مسیر سبز، ترخیص سریع،ارزیابی در محل، ...) قائل می شود و لازم به ذکر است این یک برنامه جهانی است که چنانچه کاملاً اجرا شود، گمرک (اعم از ایران یا کشورهای دیگر) برای این اشخاص گواهی AEO صادر می کند که می توانند در سایر کشورها نیز از امتیازات ویژه برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 14 شرکت توانسته اند گواهی فعال مجاز اقتصادی را کسب نمایند، افزود:۱۷ تسهیلات برای فعالان اقتصادی مجاز در نظر گرفته شده است که شامل  ترخیص کالابا اخذ ضمانت نامه بانکی یکساله جهت فعالان اقتصادی از زمان درخواست ( 120میلیار تومان)

• کالاهای اساسی و مواد اولیه واحد های تولیدی تازمان سر رسید 15‌/11‌/1398 ( 30 میلیارد تومان )

• اخذضمانت نامه بانکی جهت ارزش افزوده تا پایان سال مالی برای واحدهای تولیدی و  تا 7 مرداد سال 1399 برای فعالان مجاز اقتصادی ( 12 میلیارد تومان)

• رسیدگی به پرونده های استرداد حقوق ورودی واحد های تولیدی استان در گمرک اصفهان از زمان درخواست (در مدت یک تا  دو هفته ) و تخصیص و واریز (در مدت یک تا دو هفته)( 21 میلیارد تومان )

• ترخیص نسیه مواد اولیه و قطعات وارده توسط واحد های تولیدی

• ایجاد انبار اختصاصی برای واحد های تولیدی بدون رعایت فاصله 50 کیلومتر با گمرک در سراسر استان( 24 انبار )

• امکان نگهداری کالاهای حجیم فاسدنشدنی در انبار اختصاصی روباز 

• معاف شدن از ارزیابی کالا  و کنترل در مرحله درب خروج

• خروج درصدی کالا واحد های تولیدی که مشکل کد رهگیری بانک دارند

• استفاده از تضامین برای کالای صادراتی  مشمول عوارض صادراتی 

• صدور مجوز ورود موقت توسط گمرکات استان جهت واحد های تولیدی مستقر در استان و اخذ تضمین صرفاً معادل یک برابرحقوق ورودی و سایر مبالغ متعلق به ورود قطعی می باشد.

اقدامات گمرک استان اصفهان

کوهستانی ادامه داد: از جمله اقدامات گمرک اصفهان می توان به رسیدگی به اختلافات گمرکی در گمرکات استان در کمیته مشورتی و  برگزاری جلسات تخصصی با اتحادیه ها ، تشکل های بخش خصوصی به منظور بررسی و رفع موانع صادرات و واردات و اطلاع رسانی از تسهیلات گمرکی و  رسیدگی به اختلافات گمرکی ( تعیین ارزش و انطباق کالا با اسناد مثبته ) در پرونده های قاچاق در کمیته قضایی و بررسی موضوعات اختلاف گمرکی مربوط به گمرکات استان ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی در کمیته مشورتی اشاره نمود. 

وی افزود: نتایج این جلسات احصا مشکلات و راهکارهایی برای برون رفت از وضع موجود و افزایش اشتغال و صادرات و تسهیل فرآیند انجام کار گردیده است و با حمایت های استاندار معزز استان جناب آقای دکتر رضایی و رئیس کل گمرک ایران در خصوص فرش دستباف و صنایع دستی و طلا و سایر موضوعات مراتب به مراجع ذیصلاح از جمله معاون محترم اول رئیس جمهور اعلام و ارسال شده است.

رتبه پنج صادرات استان اصفهان در کشور

مدیر کل گمرک استان اصفهان درخصوص صادرات استان اصفهان اذعان داشت: طی 10 ماهه امسال صادرات استان اصفهان با سهم 5 درصدی در صادرات غیرنفتی کشور و کسب رتبه پنجم کشور ، و با صادرات یک هزار و 157 قلم کا لا  به 91 کشور جهان بالغ بر 6 میلیون و 77 هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 221  میلیون  دلار نسبت به  مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 11 درصد و حیث وزن 48 درصد رشد داشته است.

کوهستانی اضافه کرد:میزان واردات گمرکات  استان اصفهان طی 10 ماهه امسال  93هزار تن  و به ارزش 368 میلیون  دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 19درصد و حیث وزن 42 درصد رشد داشته است.

مدیر کل گمرک استان اصفهان گفت: درآمد گمرکات استان اصفهان طی 10 ماهه سال 98 ، سه هزار و 45 میلیارد ریال بوده که در مقایسه مدت مشابه سال قبل بیش از 33 درصد افزایش داشته است.

به گزارش موج، سازمان جهانی گمرک براساس کنوانسیون مورخ 24/9/1329 هجری شمسی مطابق با 15 دسامبر 1950 میلادی ایجاد گردیده است و کشور ایران علیرغم اینکه از موسسین آن بوده در اسفند ماه سال 1337 هجری شمسی به آن پیوسته است. در سال 1994 شورا تصمیم گرفت که 26 ژانویه هر سال (6 بهمن) را روز جهانی گمرک نامگذاری نمایندو شعار امسال این سازمان "گمرک تقویت کننده ثبات برای مردم ، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست" می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها