موج

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه:

جلیل بالایی گفت: بسته مؤثری در حوزه پیش‌آگاهی، پیشگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی به‌ویژه سیل در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در خصوص طرح کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی اظهار داشت: به‌منظور به حداقل رسیدن و کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی در کرمانشاه در حال حاضر هفت ایستگاه آب‌سنجی بر روی رودخانه‌های اصلی استان در حال نصب هست. این تعداد در آینده تعداد آن‌ها به ۵۴ ایستگاه خواهد رسید که نقش بسیار مهمی در گزارش میزان دبی آب‌های ورودی و خروجی استان برای مدیریت سیلاب دارد.

بالایی در ادامه از افتتاح و پیشرفت ۳ تصفیه‌خانه آب شرب خبر داد و گفت: در سیلاب‌های اخیر با گل‌آلود شدن آب شرب در شهرهای هرسین، کرند و ریجاب مواجه بودیم. خوشبختانه تصفیه‌خانه هرسین افتتاح و تصفیه‌خانه‌های کرند و ریجاب با ۷۰ درصد پیشرفت تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه ادامه داد: علی‌رغم محدودیت‌های مالی در سال جاری ۶۵ کیلومتر در ۳۲ رودخانه که اکثراً نقاط آسیب‌زا بوده‌اند؛ لایروبی شده است.

این مدیر ستادی استانداری از تکمیل واحدهای تعمیری و بازسازی واحدهای تخریبی خبر داد و گفت: ۱۱۰۷ واحد تعمیری آسیب‌دیده ناشی از سیل، بازسازی و از ۲۱۸۵ واحد احداثی ۶۰۲ واحد به بهره‌برداری و ۱۱۳۰ واحد در مرحله سقف هست که امیدوارم تا پایان سال به اتمام برسد.

وی عنوان کرد: در سال جاری ۳۱ نقطه که سابقه آب‌گرفتگی معابر داشتیم توسط شهرداری‌ها اصلاح شد که ۱۳ مورد آن در شهر کرمانشاه بوده است.

بالایی همچنین بیان کرد: با توجه به وجود حدود ۱۷۷۰ واحد غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌های استان، پرونده کلیه واحدهای متخلف، فاقد پروانه و غیرمجاز توسط شهرداری‌ها و بنیاد مسکن جهت تصمیم‌گیری به کمیسیون‌های ماده ۹۹ و ۱۰۰ در حال ارسال است که در یک پروسه روان و سریع شاهد صدور احکام قانونی در رفع تخلفات خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از اجرای ۱۵۸ طرح با ۱۷۸ میلیارد تومان در زیرساخت‌های مربوط به سیل خبر داد و گفت: با توجه به‌ضرورت بازسازی زیرساخت‌های ناشی از سیل، ۱۷۸ میلیارد تومان اعتبار برای ۱۵۸ پروژه تأمین، ابلاغ و مبادله موافقت‌نامه و در دست اجرا است که نقش مهمی در تقویت زیرساخت‌ها برای کاهش خطرپذیری به‌ویژه در سیل خواهند داشت.

وی ادامه داد: علاوه بر پیگیری پرونده‌های ساخت‌وساز غیرمجاز امور آب به‌عنوان متولی و حافظ بستر و حریم رودخانه‌ها به‌مرور اقدامات حقوقی و قانونی را در رفع تصرف به عمل می‌آورد. به‌موجب قانون می‌بایست با جدیت بیشتری از این حرایم محافظت نماید که البته همکاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در برخورد با هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز مؤثر و موظف‌اند در صورت درخواست از امور آب استعلام نمایند.

وی از نصب ۳۲ دستگاه شتاب‌نگار در نقاط مختلف استان به‌منظور کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی خبر داد و گفت: این شتاب‌نگارها توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه و در حال نصب می‌باشند که نقش مهمی در پیش‌آگاهی و تحلیل بعدی زلزله و حتی آمادگی برای کاهش خطر زلزله خواهند داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها