موج
کدخبر : ۲۹۴۵۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-294514

با مصوبه دولت صورت می گیرد؛

مدیرعامل شرکت ذوب آهن گفت: با مصوبه دولت 30 درصد از نیاز ذوب آهن به مواد آهن دار تامین می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، منصور یزدی زاده در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت بیان کرد: برای تولید چهار میلیون تن محصولات فولادی به حدود شش و نیم میلیون تن انواع مواد آهن دار نیاز داریم لذا این مقوله به عنوان یکی از مهمترین مباحث طی یک سال گذشته مورد توجه بوده است.

وی افزود:کارخانه در ذخیره مواد آهن دار به کمترین حد خود در طول تاریخ ذوب آهن رسیده بود در این راستا با تلاش و کوشش همه جانبه بخش ها در این زمینه برنامه ریزی خوبی انجام گرفت که ثمره آن رکوردهای خوبی بود که در تاریخ کارخانه ثبت گردید که از مصادیق آن می توان به رکورد 2410 هزار تن در سال 97 و تولید بالای 9 هزار تن در روزهای مختلف طی سال جاری اشاره نمود.

یزدی زاده گفت:با توجه به پایدار نبودن مواد اولیه آهن دار و نداشتن معدن ، تلاشی که از سال های گذشته آغاز شده بود در دوره جدید پیگیری شد و از این مسیر  یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن دانه بندی از معادن دولتی در کمیته زیربنایی هیات دولت تصویب شد و نهایتاً در خرداد ماه سال جاری این سهمیه به ذوب آهن اصفهان اختصاص یافت.

وی تصریح کرد:سهمیه سنگ آهن اختصاص یافته به تفکیک یک میلیون تن از معادن سنگان دولتی و 750 هزار تن از معدن چاه گز یزد انجام شد که متعاقب آن برنامه ریزی انعقاد قرارداد و حمل محصول انجام گرفت.حسب توافقاتی که تاکنون صورت گرفته قرار شد سنگ با درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان به مدت پنج سال به ذوب آهن تحویل شود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن  ادامه داد:سال اول عملیات خرید و حمل شروع شده و برای سال آتی نیز شروطی مانند افزایش بهره وری منابع انسانی،پرداخت مطالبات شرکت های زغال سنگی و ... را باید ذوب آهن اصفهان محقق نماید که در صورت تحقق شروع این تحویل از سوی دولت انجام می گیرد که انشاا... با همکاری همه همکاران محقق می گردد. شایان ذکر است این میزان سنگ آهن اختصاص یافته در حدود 30 درصد از نیاز ذوب آهن را پوشش می دهد و شرکت برای تامین سایر  مواد آهن دار و سنگ آهن از سایر منابع باید تلاش داشته باشد.

مدیر عامل ذوب اهن

وی گفت:همزمان تلاش هایی برای تملک معدن توسط ذوب آهن از طریق کمیته اقتصادی سران سه قوا انجام شده و امیدواریم با نظر مساعد آنها و پیرو مصوبه ستاد تسهیل تولید بتوانیم معدن مناسبی را برای شرکت در نظر بگیریم. به طور موازی مذاکراتی با معادن کوچک و بزرگ بخش خصوصی توسط شرکت انجام شده که تا امروز منجر به نتیجه تملک یا مشارکت نشده است.

یزدی زاده بیان داشت:در یک سال گذشته هشت درصد رشد ورود مواد اولیه به شرکت را داشتیم و همزمان مواد اولیه مورد نیاز خارجی به طور مناسب تهیه شده و وارد کارخانه شده است لذا یکی از منظم ترین برنامه های تامین مواد اولیه را شاهد بودیم.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن گفت:تلاش برای تملک معدن از سال 92 که شرکت به بخش خصوصی مطابق اصل 44 قانون اساسی واگذار گردید آغاز شد و توسط مدیران قبلی نیز اقداماتی انجام گرفت اما نیاز بود این اقدام زودتر انجام می گرفت. متاسفانه به دلیل دولتی بودن شرکت، تمهیدات مناسب برای تامین سنگ مورد نیاز ذوب آهن اندیشیده نشد و امروز معضل بزرگ تامین مواد آهن دار ایجاد شده است لذا برای تولید پایدار نیاز است سرمایه گذاری مناسبی در این خصوص صورت گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها