موج
کدخبر : ۲۹۲۱۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-292172

سیدکاظم اکرمی در گفتگوی اختصاصی با موج مطرح کرد:

وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش در توسعه و پیشرفت کشور، دخالت ها ی نمایندگان در عزل ونصب های مدیران آموزش و پرورش استان را مانعی در مسیر توسعه و برخلاف وظایف مشخص آن ها دانست.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، سیدکاظم اکرمی، وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفتگوی اختصاصی با موج با اشاره به نقش و اهمیت آموزش و پرورش در توسعه و پیشرفت یک جامعه، مطرح کرد: اهمیت این امر در جامعه بر کسی پوشیده نیست و میزان موفقیت کشور در این زمینه قابل بررسی و تامل است.

 

* اهمیت آموزش و پرورش در توسعه

اکرمی افزود: کلید توسعه و میزان پیشرفت هر سرزمینی به آموزش و پرورش و به دوران پیش دبستانی سیستم آموزشی آن بازمی گردد؛ اگر 40 سالی که گذشت را به تصویر بکشیم، بخش هایی از آن در جنگ سپری شد و در آن مقطع از زمان هیچ کس انتظار آنچنانی از آموزش و پرورش نمی توانست داشته باشد و رفع مشکلات مرتبط به جنگ در اولویت قرار داشت.

وی ادامه داد: در دولت های بعد نیز شاهد برنامه منسجم و تعریف شده ای مدون در حوزه مذکور نبوده ایم؛ البته سخنرانی های غرا و زیبایی در این میان رخ داد که تنها در همان سطح از سخن باقی ماند.

 

* بودجه بندی، میزان توجه به آموزش و پرورش را نشان می دهد

وزیر اسبق آموزش و پرورش تشریح کرد: بدیهی است، میزان توجه هر دولتی به آموزش و پرورش از میزان بودجه ای که برای آن در نظر می گیرند، بر می آید.

طی این مدت اگر بی واسطه و به صورت مستقیم گفتگویی با مردم با این محتوا که، رفع مشکلاتی را که در حال حاضر گرفتار آن هستند را انتخاب می کنند،  یا توجه ای خاص به جهت تربیت نسل هایی توانمند با آینده ای روشن در اداره کشوررا ؟

قطعا و به روشنی درخواهید یافت که مردم گزینه دوم و افزایش توجه  به آموزش و پرورش را خواستار می شدند.

اکرمی با بیان اینکه هم اکنون شما نسلی را شاهد هستید که درک روشن و درستی از چیستی  توسعه و لزوم آن نمی دانند، افزود: دلیل آن به ضعف برنامه ریزی و مشخص نبودن اولویت  ها در سیستم آموزش و پرورش  ما بازمی گردد که اساسا از برنامه ای مدون و منسجم به جهت تربیت نسلی که در راستای پیشرفت و توسعه کشور کوشا باشد، محروم بوده ایم.

اکرمی مطرح کرد: البته ضعف مطرح در خصوص نسل حاضر، تمام اعضای آن را شامل نمی شود و نمی توان با نگاهی قاطع این موضوع را به تمام نسل، بسط و تعمیم داد و در این میان در زمینه توسعه و پیشرفت کشور، آموزش ها وتلاش هایی نیز صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: آموزش و پرورش با تمام ساختار موجود در آن می بایست به تربیت نسلی دارای مهارت، توانمند و قائل به رعایت اخلاق، قانون و مبادی به آداب، همت می گماشت تا از این رهگذر، جوان قادر به فهم توسعه می بود.

وزیر اسبق آموزش و پرورش 1

 

* آموزش و پرورش و  نسلی آشنا با توسعه

وزیر اسبق آموزش و پرورش افزود: میلیون ها دانش آموخته در رشته های مختلف در کشور وجود دارد که سالیان سال عمر خود را در سیستم آموزشی گذرانده اند؛ آیا اکنون از درکی درخور به جهت کاربست دانسته های خود در زمینه توسعه کشور برخوردار هستند؟

 میهن پرستی و پیشرفت کشور جدای از منافع شخصی، چقدر برای آن ها از اهمیت برخوردار است؟ به چه میزان آموزش و پرورش از سوی دولت ها مورد توجه و از نگاهی خاص به جهت بهره در توسعه کشور، برخوردار بوده است.

اکرمی ابراز کرد: رهبری انقلاب، الگویی را با عنوان الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت یا همان توسعه مطرح کرده اند که بسیار مورد توجه و تاکید ایشان است؛ تحقق این امر قدر مسلم در آموزش و پرورش و از سنین پیش از دبستان ممکن خواهد بود.

اکرمی ادامه داد: آیا نسل حاضر و یا عزیزانی که هم اکنون به تحصیل در سیستم آموزشی کشور مشغول هستند، از این الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بهره می برند و به چه میزان می توانند این الگو از پیشرفت را در کشور ممکن و به آن جامه عمل بپوشانند.

وی اضافه کرد: بخشی از نسل حاضر در اجرایی کردن این شکل از الگو ناتوانند و با توجه به آموزش هایی که پشت سر گذاشته اند، پذیرای این امر نیستند واین موضوع نشان از بی توجهی ما به نقش آموزش و پرورش در طی سال هایی که گذشت دارد.

 

* طرحی که باور نشد

وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: بنده با توجه به اینکه تحصیل کرده این حوزه هستم و مطالعات بسیاری در زمینه آموزش و پرورش  و مسائل جوانان داشتم و همینطور تجربیات موثری را نیز گذرانده بودم، قبل از اینکه از مجلس به جهت وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد دریافت کنم، در راستای رفع مشکلات موجود و تقویت سیستم آموزشی برنامه ای را مطرح کردم.

اکرمی گفت: قبل از ورود بنده به وزارتخانه تلاش هایی در این باب صورت گرفته بود که این فعالیت ها و اقدامات با حادثه هفتم تیر و شهادت آیت الله بهشتی و عزیزان دیگر و همینطور هشتم تیرماه، رنگ باخت.

وی عنوان کرد: زمانی که به وزارت خانه ورود پیدا کردم به تقاضای بنده و با معرفی افرادی همچون احمد احمدی که ملایری بود وچند تن دیگر و همینطور معلمانی دلسوز و فرهیخته از سراسر کشوردر ایجاد و تدوین برنامه ای منسجم و کارا، متمرکز شدیم.

وی افزود: طرحی بنیادی در تغییر نظام آموزش و پرورش کشور شکل گرفت که البته نقص هایی نیز به همراه داشت؛ بنده از تجربیات دوره دکتری خود ( به جهت دریافت دکتری، 3 سال به صورت مستمر در کلاس های درس حضور پیدا کردم و 2 سال نیز به نوشتن پایان نامه خود مشغول بودم و در تمام این مدت دارای هیچ مسئولیت اجرایی نبودم) بسیار بهره بردم.

وزیر اسبق با اشاره به اینکه اگر چنانچه در طرحی که ارائه شد تامل کنید متوجه نکته های بسیاری در آن خواهید شد؛ ابراز کرد: متاسفانه این طرح در دوره بعد با بی توجهی و بی اعتقادی همراه شد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش 2

عدم تمرکز و روی آوردن به شاخص های منطقه ای 

اکرمی با اشاره به طرح بنیادی آموزش و پرورش، ابراز کرد: از نکات مطرحی که در این طرح به میان آمده است، مقوله متمرکز نبودن و واگرایی است؛ به گونه ای که هر منطقه با توجه به ویژگی  های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و..  در آن می تواند مورد توجه قرار بگیرد و اینگونه نباشد که همگان را با مشخصاتی یکسان مد نظر قرار دهیم.

اکرمی گفت: موضوعی دیگر، توجه به معلمان و پرداختن به وضعیت آن ها به واسطه تعریف شاخص هایی معین بود؛ متاسفانه در وزارت بعد این مهم با بی توجه ای و بی اعتقادی به تمام تلاش ها و مطالعه هایی که در این زمینه انجام شده بود، همراه شد.

وی عنوان کرد: سرکار خانم توران میرهادی، اهل همدان و متخصص تعلیم و تربیت، در واکنش به این طرح گفته بود: طرح بسیار خوبی است اما آیا می توانید آن را اجرائی کنید؟ منظور ایشان به میزان پولی که به جهت تحقق این امر نیاز بود اشاره داشت.

در دوره بعد از بنده، وزیری که سکاندار شد متاسفانه این طرح را پیگیری نکرد و به فراموشی سپرد و به طرحی پرداختند که بعد از دوسال به شکست انجامید.

 

* نبود برنامه ای مدون/ دخالت نمایندگان در عزل و نصب های آموزش و پرورش در استان

وی در ادامه مطرح کرد: از زمانی که بنده کناره گیری کردم و تا زمانی که طرح تحول را ثبت کردند، بیش از 20 سال می گذرد که آموزش و پرورش از برنامه ای مدون برخوردار نبوده است؛ وزرای مربوطه هر یک اقداماتی را صورت داده اند، اما برنامه ای جامع در میان نبوده است.

وزیر سابق با اشاره به دخالت نمایندگان در امور مرتبط به عزل و نصب های مدیران کل آموزش و پرورش و ریاست های آموزش و پرورش در استان ها، افزود: از جمله موانع توسعه و پیشرفت دراین حوزه به دخل و تصرف های بی مورد نمایندگان مربوط است.

 اکرمی عمده دلایل این امر را، کسب و حفظ رضایت در حوزه های انتخابیه نمایندگان، عنوان کرد و گفت: برخی نمایندگان سعی در نشاندن مدیری همسو با خود می کنند؛ این موضوع در استان همدان به تکرار مشاهد شده است که وزیر را در تنگنا قرار می دهند تا رئیس همسو با خود را در سمت مرتبط بنشانند.

وی خاطر نشان کرد: به یاد دارم نماینده ای از آذربایجان شرقی بسیار بر بنده به جهت نشاندن فردی خاص در ریاست آموزش و پرورش شهر خود اصرار و تاکید می ورزید، تا جائیکه موافقت کردم؛ اما با تحقیقات بیشتر و روشن شدن موضوع، از رای خود بازگشتم و این موافقت را اجرائی نکردم؛ این اقدام با احضار بنده به مجلس و طرح سوال روبرو شد، که در آنجا نظری مساعد با اقدام صورت گرفته از سوی بنده همراه شد.

 مقصود این است که اگر وزیر در این امور کم تجربگی به خرج دهد بایستی در مقولاتی از این دست با تهدید های برخی نمایندگان به جهت نشاندن افراد مورد نظرشان برای اطمینان از کسب آرا در حوزه خود، مواجه شود.

وزیر سابق با اشاره به وظایف نمایندگان در حوزه قانونگذاری، گفت: ما بایستی مردم را بیش از پیش نسبت به این امر که وظیفه نماینده کشاندن آب به فلان منطقه، یا وصل برق و یا احداث پل نیست، آگاه کنیم؛ مردم باید بدانند وظیفه نماینده قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن است و نه انجام اموری که مرتبط به وظایف بخشدار و دهیار است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش

 

ایجاد انگیزه  و امنیت شغلی

اکرمی با بیان اینکه توسعه هر کشوری به دست معلمان آن رقم می خورد، اظهار داشت: در اینخصوص اقدامات مناسبی صورت گرفته است اما مطلوب نیست ، کشور نیاز به اجرای سند تحولی دارد که معلمان آن به سند اعتقاد داشته باشند و آن معلم از انگیزه کافی برخوردار باشد و به جهت بهره از این انگیزه نیاز به حقوق مناسب دارد؛

همینطور دانش آموزی که به تحصیل می پردازد برای آنکه مشتاقانه این مهم را صورت دهد، بایستی از امنیت شغلی  و روانی برخوردار و آینده ای روشن را برای خود متصور شود.

وی در پایان با اشاره به ساختار آموزش و پرورش، یادآور شد: بایستی به فرصت هایی که از دست رفت، نظرافکنیم و آن ها را مرورکنیم و به جهت حل مشکلات کشور از فرهیختکان و عالمان بی طرف بهره بریم و بشنویم صدای اعتراض دانشمندان را که امروز دنیا، صدای اعتراض دانش آموزان را می شنود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها