معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در طول 2.5 سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی مقام سازی اقتصاد کشور در برابر تکان های اقتصادی بین المللی بود که در قالب 11 برنامه در سطح ملی تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، جمشید انصاری پیش از ظهر امروز شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کردستان اظهار داشت: سازمان حمل و نقل و راهداری باید اهتمام ویژه ای برای تقویت زیرساخت های پایانه مرزی باشماق داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تقویت این زیرساخت ها باید در کنار تسریع در 2 بانده کردن جاده ارتباطی مریوان دیده شود، افزود: سرمایه گذاری خوبی در این مرز انجام شده که پتانسیل بسیاری خوبی برای توسعه تجارت ایران در شرایط تحریم به شمار می رود و می تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند.

انصاری بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت مرز تاکید کرد و یادآور شد: با وجود این ضعف در زیرساخت، کردستان از فعل و انفعالات مرزی خوبی بهره مند است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در طول 2.5 سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی مقام سازی اقتصاد کشور در برابر تکان های اقتصادی بین المللی بود که در قالب 11 برنامه در سطح ملی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه این طرح از سال 94 به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: در سال 97 اولین تکان اقتصادی جدی را شاهد بودیم که ناشی از اعمال تحریم های آمریکا همزمان با خروج از برجام بود و شوک اقتصادی به شمار می رفت.

انصاری اضافه کرد: این مساله نشان داد که اقتصاد ملی ما آسیب های جدی را در مقابل تحریم ها به خود دید و بخشی از برنامه ریزی ها و پیش بینی های ما در این زمینه نتیجه بخش نبود و به ثمر ننشست.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور دلیل این مساله را اتکا واحدهای تولیدی صنعتی در تامین مواد اولیه و فناوری به خارج دانست و یادآور شد: در صادرات بسیاری از کالاها هم با مشکل مواجه بودیم.

وی تاکید کرد: این تکان اقتصادی نشان داد که باید برنامه ریزی خود را زودتر شروع می کردیم تا فرصت های بیشتری برای انجام اقدامات موثر در زمینه تاب آوری اقتصاد ملی داشته باشیم و علاوه بر آن بخشی از برنامه ها را جدی تر می گرفتیم.

انصاری با بیان اینکه در بحث اقصاد مقاومتی هم مانند دیگر برنامه ریزی ها عمل شد و در همه حوزه ها وارد شدیم، گفت: با منابع محدودی که داشتیم، کارها در این بخش نیمه تمام ماند.

وی به عنوان نمونه به بحث گوشت قرمز اشاره کرد و افزود: پتانسیل کشور برای تولید 100 هزار تن گوشت قرمز دست نیافتنی نبود و اگر در اولویت برنامه های اقتصادی قرار می گرفت می توانستیم مانند گندم در حوزه امنیت غذایی، خیال خود را راحت کنیم.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: این تجربه به ما می آموزد تا طرح هایی را در زمینه اقتصاد مقاومتی تعریف کنیم که در بازه زمانی یک ساله به نتیجه برسد و با نگاهی فرابخشی، نتایج اقتصادی قابل قبولی را عاید استان و منطقه کند.

انصاری گفت: نباید سفره بزرگی پهن کنیم که نتوانیم به تعداد افراد حاضر در دوره سفره، غذا تامین کنیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه به تصمیم استان کردستان برای کاهش هشت درصدی سود تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: این مساله موجب نشود تا هر فردی بخواهد شانس خود را برای دریافت این تسهیلات به محک آزمایش بگذارد.

انصاری افزود: این مساله باعث می شود تا صف تسهیلاتی به راه بیفتد و امکان استفاده استان از منابع خارج از استان کاهش می یابد و این مساله همچنین باعث می شود نرخ سرمایه گذاری در استان پایین بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مناقشه انجام شده در طول 2.5  سال گذشته بر سر بحث موضوع تخصیص آب به کردستان از محل ذخیره سدها اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به پایین بودن سرانه زمین های آبی در این استان در مقایسه با دیگر استان ها و میانگین کشوری، بخشی از تخصیص آب به سرانجام رسیده است.

انصاری تاکید کرد: این مساله اگرچه مهم است اما به تنهایی کافی نیست و مقدمه ای است برای اینکه مساله بهره برداری از سدها را حل کند البته با توجه به محدودیت منابع اعتباری دولت، باید طرح های مختص این بخش، اولویت گذاری و زمان بندی شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: با وجود سرمایه گذاری مناسبی که در پایانه مرزی باشماق انجام گرفته، این پایانه همچنان نیازمند ساماندهی بیشتری در زمینه تقویت زیرساخت ها است.