موج
کدخبر : ۲۷۹۳۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-279341

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد؛

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: موضوع افزایش جمعیت در قشر نخبه و تحصیل کرده باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

همایش روز ملی جمعیت با همکاری دانشکده علوم اجتماعی، اداره کل ثبت احوال استان یزد، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و با حضور مسئولان دانشگاهی و استانی روز دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 در دانشگاه یزد برگزار شد.

در ابتدای این رویداد محمدعلی مکرمی مدیر کل ثبت احوال یزد هدف از برگزاری این همایش را بررسی سیاستهای کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، رصد تحولات جمعیتی کشور و استان یزد و تبین راهکارهای پویندگی ، بالندگی و جوانی دانست.

وی با توجه به نقش محوری جمعیت و مشخصه‌های مرتبط با آن در برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ی ملی و منطقه‌ای از یک طرف و ضرورت توجه به تغییرات و تحولات جمعیت در این برنامه‌ریزی‌ها از سوی دیگر، برگزاری چنین رویدادهایی را در شناخت علمی و صحیح واقعیت‌های جمعیتی جامعه‌ی ایران و به‌کارگیری آنها در برنامه‌ریزی‌های توسعه مفید و ضروری برشمرد.

وی افزود: سیاست‌های کلی جمعیت به مواردی مانند جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران در دوران بارداری و شیردهی، پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان، تحکیم بنیان و پایداری خانواده، آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و همچنین آموزش مهارت‌های زندگی می پردازد.

در ادامه فخرالسادات خامسی هامانه ، مدیرکل اموراجتماعی استانداری یزد  با تأکید بر لزوم ایجاد تغییرات ساختاری در فرهنگ و مدیریت کشور گفت: همانطور که طی یک دهه برای کاهش نرخ جمعیت فرهنگ سازی شده است باید برای افزایش نرخ رشد جمعیت نیز فرهنگ سازی صورت گیرد تا این موضوع مهم بیش از پیش برای افراد جامعه تبیین شود. وی بر توجه دستگاهها به ابعاد مختلف موضوع جمعیت تاکید کرد و گفت: یکی از راهکارها ترویج ازدواج دانشجویی است که باید درچارچوب قوانین به آن توجه شود.

محمد رضا دهقان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در این همایش با اشاره به برنامه های وزات بهداشت فرهنگ سازی از دبستان تا دانشگاه و جامعه با همکاری رسانه ها، ارائه خدمات آماده سازی برای بارداری و ازدواج و تامین مراقبت های دوران بارداری، تامین خدمات ازدواج ایمن و مراقبت از نوزادان را از برنامه های وزارت بهداشت برشمرد و گفت: موضوع افزایش جمعیت در قشر نخبه و تحصیل کرده باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دهقان همچنین نقش ازدواج سالم و پایدار در افزایش کیفی جمعیت، جمعیت و سیاست های بهداشتی تحولات ساختارسنی جمعیت در ایران و طلاق درکشور از دیگر موضوعات مورد بحث در این همایش اعلام کرد.

ملیحه علی‌مندگاری عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد نیز در این نشست به توصیف سیمای طلاق در ایران پرداخت و بهترین شاخص سنجش طلاق را میزان طولی طلاق، که در نظر گرفتن میزان طلاق به ازدواج در یک نسل است، دانست.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها