موج
کدخبر : ۲۷۸۷۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-278719

با حضور استاندار لرستان و مقامات استانی؛

باستان شناسان معتقدند کشف این جمجمه که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا است می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند را تکمیل کند.

به گزارش خبرگزاری موج لرستان، با حضور سید موسی خادمی استاندار لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست، سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مدیران استانی، از جمجمه مکشوفه در غار کلدر خرم آباد رونمایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در حاشیه این رونمایی، گفت: باستان شناسان معتقدند کشف این جمجمه که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا است می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند را تکمیل کند.

سید امین قاسمی افزود: کشف این جمجمه می تواند مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.

او با اشاره به اینکه این اداره کل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام کاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، بیان کرد: جذب سرمایه گذار به منظور تبدیل این غار و منطقه کلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این اداره کل به منظور توسعه گردشگری استان است.

گونه شناسی مقدماتی این جمجمه توسط دیرین شناس مشهور هلندی انجام شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، تصریح کرد: گونه شناسی مقدماتی تکه استخوان مذکور توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی اطلاع رسانی خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، تصریح کرد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضای هیات در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه‌های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و O.S.L هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها