موج
کدخبر : ۲۷۸۱۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-278140

مجید فروتن در گفتگوی اختصاصی با موج مطرح کرد:

مجید فروتن در گفتگوی اختصاصی با موج ضمن اشاره به برگزاری فرهنگ رضوی، ترکیب خلاقیت و فرهنگ، برگزاری جشنواره مطبوعات غرب کشور در همدان، اجرای رونق تولید در حوزه فرهنگ و تفاهم‌نامه گذرگاه فرهنگ و هنر از تلاش برای انتخاب همدان به عنوان پایتخت کتاب و نمایشگاه سراسری کتاب در همدا ن سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، مجید فروتن، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان ضمن اشاره به تلاش برای انتخاب همدان به عنوان پایتخت کتاب و اینکه معمولا در ابتدای سال یا در ماه پایانی سال، برنامه های سال جدید طراحی می شود، اظهار داشت:  در حوزه فرهنگ و هنر نیز طبق روالی که موجود است برنامه های مناسبتی و مرتبط، همانند هفته کتاب، در سال جاری اجرا خواهد شد.

فرهنگ رضوی

برگزاری فرهنگ رضوی

وی با بیان اینکه برخی برنامه‌ها روندی استمراری دارد، افزود: اینگونه برنامه‌ها دارای فرایندی جریان‌ساز است، همانند جایزه ادبی استان و برنامه های مرتبط به حوزه فرهنگ رضوی که سعی بر پررنگ‌ کردن موضوعاتی در فرهنگ و هنر را دارند.

ترکیب خلاقیت و فرهنگ

ترکیب خلاقیت و فرهنگ

 معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه برخی دیگر از برنامه‌ها در سال جاری ترکیبی از خلاقیت و فرهنگ  را به نمایش درخواهند آورد، گفت: در پی ترکیب نوآوری و ابتکار با حوزه فرهنگ هستیم تا بتوان بر مبنای سلایق و اولویت های جامعه برنامه ریزی لازم را انجام داد.

 

برگزاری نمایشگاه سراسری کتاب در همدان

فروتن با بیان اینکه اولویت سال جاری در حوزه فرهنگ، نمایشگاه کتاب خواهد بود، عنوان کرد: نمایشگاه سراسری کتاب با حضور ناشران سراسر کشور در آبان‌ماه در همدان برگزارمی شود.

 

برگزاری جشنواره مطبوعات غرب کشور در همدان

وی در ادامه مطرح کرد: دومین موضوع، میزبانی و برگزاری جشنواره مطبوعات غرب کشور در همدان است که اگر تامین اعتبار شود نقش موثری را در حوزه فرهنگ در همدان با خود به همراه خواهد داشت.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به برگزاری فرهنگ رضوی که سیره رضوی در آن معرفی خواهد شد، افزود: همدان در سال جاری میزبان فرهنگ رضوی یا به عنوانی دیگر شب‌های رضوی است.

فروتن مطرح کرد: در فرهنگ رضوی و یا شب‌های رضوی برنامه های متنوع فرهنگی، هنری، سینمایی، خوشنویسی، نمایش، داستان‌نویسی و ... به اجرا درخواهد آمد و نگاه در این برنامه‌ها با تمرکز برفرهنگ، هنر و امام رضا(ع) خواهد بود.

وی در ادامه این گفتگو ابراز کرد: در این نوع برنامه‌ها جامعه آماری هدف و گستره این نوع برنامه‌ها نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها خواهند بود.

اجرای رونق تولید در حوزه فرهنگ

اجرای رونق تولید در حوزه فرهنگ

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه در سال رونق تولید حوزه فرهنگ نیز قطعا سهم خود را دراین موضوع محقق خواهد کرد، افزود: برای رونق تولید نیز با بهره از ظرفیت‌های موجود و هماهنگی‌های صورت گرفته با شهرداری و میراث به دنبال انجام اموری در راستای شعار سال هستیم.

فروتن درادامه عنوان کرد: هدف گذاری هایی صورت گرفته است و به دنبال ایجاد کسب و کارهای نوین در حوزه فرهنگ و هنر از جمله کافه کتاب‌ها، مراکز دیجیتالی نرم‌افزاری و ... هستیم.

افزایش کافه کتاب‌ها در همدان

افزایش کافه کتاب‌ها در همدان

وی در خصوص کافه کتاب‌ها عنوان کرد: این موضوع  بیشتر در اتحادیه کتابفروشان مطرح می شود و مجوزهایی دراین زمینه به کتابفروشی‌ها می‌دهند.

جوانان در آن حضور پیدا می‌کنند و به نقد و بررسی کتاب می‌پردازند به عنوان مثال کتاب شهر رفتاری اینگونه دارد.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان تصریح کرد: به دنبال افزایش فضاهایی همچون کافه کتاب‌ها در سطح شهر هستیم.

 

تلاش در راستای ایستاده نگاه‌داشتن صنعت چاپ

فروتن با اشاره به حوزه نشر، تورم و گرانی موجود در زمینه کاغذ، گفت: یکی از اولویت‌های ما حفظ وضع موجود در این حوزه است تا بتوان صنعت چاپ را ایستاده نگه داشت ودر راستای این امر و به جهت رونق تولید در این صنف بایستی تسهیلاتی را به ناشران تخصیص داد.

 

کوتاه شدن فرایند صدور مجوزها

وی در ارتباط با اخذ مجوزها در حوزه فرهنگ و امور مرتبط، گفت: همدان در میان 10 استانی است که می‌تواند مجوز کتاب ارائه کند و نیاز به ارجاع به مرکز و وزارت‌خانه دیگر وجود ندارد.

در زمینه‌های دیگر نیز به دنبال تفویض اختیار هستیم.

 وی تصریح کرد: اکنون فرایند صدور مجوز 6 ماهه کتاب به 2 ماه تبدیل شده است.

 معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در خصوص تشکل های فرهنگی نیز عنوان کرد: تشکل‌هایی همچون  انجمن‌های ادبی، شعرخوانی، انجمن‌های داستان‌نویسی، نمایش‌نامه‌نویسی و ... مجوزهای مربوطه را از ارشاد دریافت می‌کنند.

فروتن در ادامه افزود: در این حوزه بیمه اصحاب فرهنگ ، نویسندگان و شاعران و همینطور صندوق هنرمندان نیز حاکم است و تسهیلاتی نیز درنظرگرفته شده است.

 

تفاهم‌نامه گذرگاه فرهنگ و هنر

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای را به نام گذرگاه فرهنگ و هنر منعقد کرده‌ایم، گفت: در پی آن هستیم تا با همکاری شهرداری و میراث و بهره‌گیری از فضاهای قدیمی همچون کاروانسراها، بازارهای قدیمی و ... مکان مورد نظر را به سوی ایجاد فضایی با معماری زیبای ایرانی و تاریخ همراه آن ماندگار کنیم.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان اضافه کرد: با بهره‌گیری از فضاهای قدیمی می توانیم اشتغال‌های نوین و مطرحی را به وجود بیاوریم.

فروتن با اشاره به موضوع مذکور گفت: در مکان‌هایی از این دست هنرمندان می توانند به ارائه آثار خود بپردازند و همینطور ارائه صنایع دستی، سوغات شهرستان‌های استان و نقد وبررسی کتاب و ... نیز در محل برگزار شود.

وی یادآور شد: با همکاری شهرداری و میراث به تناسب پیاده‌راه‌های موجود، می‌توان فضاهایی تاریخی همچون یزد ایجاد کرد و جذب گردشگر و رونق تولید را برای استان به ارمغان آورد.

 

تلاش ارشاد همدان برای پایتختی کتاب 

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان تاکید کرد: انتخاب همدان به عنوان پایتخت کتاب که از سال 1397 به دنبال آن هستیم در سال جاری با تلاش بیشتری پیگیری خواهد شد .

در این زمینه بایستی همگرایی لازم در بین دستگاه‌های استان به وجود آید چرا که برکات زیادی را برای استان به همراه خواهد داشت.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها