موج
کدخبر : ۲۷۰۸۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-270894

هنگام، جزیره ای با درخشش نقره گون؛

جزیره زیبای هنگام از مجموعه جزایر خلیج‌فارس در کنار جزیره قشم است که به‌واسطه حضور دلفین‌ها در آب‌های نزدیک جزیره، شهرت زیادی دارد. این جزیره‌ی کوچک در جنوب جزیره‌ی قشم قرارگرفته است و فاصله‌ی آن تا شهر قشم در حدود 29 مایل دریایی است. در گزارش پیش رو به معرفی جاذبه‌های گردشگری این جزیره پرداخته‌ایم.

خبرگزاری موج هرمزگان|جهانگیر سایانی، جزیره هنگام از مجموعه جزایر خلیج‌فارس و در مجاورت جزیره قشم واقع شده است؛ که به‌واسطه حضور دلفین‌ها در آب‌های نزدیک جزیره، شهرت زیادی دارد. این جزیره‌ی کوچک در جنوب جزیره‌ی قشم قرارگرفته است و فاصله‌ی آن تا شهر قشم در حدود 29 مایل دریایی است؛ پس اگر قصد دارید در تعطیلات نوروزی سفری به قشم داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از جزیره‌ی زیبای هنگام و دسته‌های دلفین که با حرکتی هماهنگ بر روی آب ظاهر می‌شوند و دوباره در آن غوطه می‌خورند و به زیر می‌روند دیدن کنید.

جزیره-هنگام-1

مشخصات جغرافیایی جزیره هنگام

روستای هنگام نو دارای ساحلی شنی است که برای پهلو  گرفتن قایق‌ها مناسب است. این روستا شامل تأسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه‌ی آب‌شیرین‌کن، دفتر پست و مدرسه است.

روستای غیل، روستای میانی که بین روستای هنگام جدید و هنگام قدیم هنگام قرار دارد به دلیل آنکه در گودی واقع‌شده است آب بسیاری را در خود جمع می‌کند و به همین دلیل محلیان این روستا را به این نام می‌خوانند.

 روستای هنگام قدیم نسبت به دو روستای دیگر کم‌جمعیت‌تر بوده و اکثر خانه‌هایش خالی از سکنه است. محلیان نقل‌قول می‌کنند که اکثر ساکنین، به علت اختلافات قومی و درگیری با بخشی از ساکنین قشم، جزیره را به مقصد کشورهای عربی ترک کرده‌اند.

شغل اصلی اهالی روستای قدیم هنگام، ماهی گیری و به‌ویژه صید کوسه است.

مشخصات جغرافیایی جزیره هنگام

جذابیت تماشا کردن شنای دلفین‌ها

با فرارسیدن پاییز، آب‌های خلیج‌فارس مهمانان تازه‌ای را میزبانی می‌کند. در اواسط این فصل، دلفین‌ها به نزدیکی هنگام می‌رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می‌مانند.

اگر از اسکله‌ی کندالو که به سمت هنگام حرکت کنید می‌توانید دسته‌های دلفین را ببینید که در کنار هم بانظم خاصی شنا می‌کنند. از آب بیرون می‌پرند و گاهی به نظر می‌آید درحالی‌که لبخند می‌زنند با باله‌های پهن و خاکستری‌رنگشان برای شما دست تکان می‌دهند.

 دیدن دسته‌های دلفین از نزدیک می‌تواند به تجربه‌ای منحصربه‌فرد در زندگی‌تان بدل شود.

جزیره هنگام

ساحل درخشان و نقره‌ای

 با نزدیک شدن شناور به جزیره هنگام، شن‌های زیبا و براق ساحل مرجانی چشم‌نواز است.

 در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌خورد که در میان ماسه‌ها جا خوش کرده‌اند و جلوه‌ای درخشان به ساحل داده‌اند.

ساحل نقره‌ای هنگام از دیگر جاذبه‌های این سفر دریایی ست که می‌تواند جزیره‌ی هنگام را در ذهن شما ماندگار کند.

ساحل درخشان و نقره‌ای جزیره هنگام

بوی ادویه‌ی غذا‌های بومی شما را فرا می‌خواند

در کنار ساحل هنگام جدید بازاری محلی برپاست و بوی ادویه‌ی غذاهای محلی شما را به بازدید از این بازار فرامی‌خواند؛ این بازار با مصالح بومی و محلی درست‌شده و در قدم‌به‌قدم آن رنگ و بویی از سنت‌های کهن جزیره وجود دارد.

 درصورتی‌که از این بازار دیدن کردید، طعم بی‌نظیر سمبوسه را از دست ندهید.

 در این بازار محلی صنایع‌دستی که با صدف ساخته‌شده نیز عرضه می‌شود و درصورتی‌که علاقه‌مند باشد زنان محلی با حنا، طرح‌هایی از گل را بر دستانتان نقش می‌زنند.

بازار+هنگام

حالا وقت گشت‌وگذار و بازدید از جاذبه‌های منحصر به فرد جزیره هنگام است. در ادامه برخی از جاذبه‌های این جزیره‌ی شگفت‌انگیز را معرفی می‌کنیم.

تأسیسات بندری انگلیسی‌ها

به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی این جزیره، انگلیسی‌به آن توجه بسیاری داشته‌اند و همان‌گونه که در اسناد و کتب تاریخی آمده در عصر قاجاریه با ساختن خانه‌ها و تأسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف‌خانه و ... به این جزیره نفوذ کردند تا بتوانند بر مسیرکشتی‌رانی خلیج‌فارس نظارت کنند.

انگلیسی‌ها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی را از جاسک به هنگام احداث کردند. به اعتقاد  این جزیره به دلیل داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی‌ها، داشتن چاه‌های آب شیرین و همچنین به دلیل واقع‌شدن در منطقه‌ای استراتژیک برای آن‌ها دارای اهمیت بسیار بوده است.

 زمان گذشته و ما با سال‌های استعمار چند قرن فاصله داریم؛ اما بقایای این دوران در جزیره‌ی هنگام یادگار عصر سیاه استعمار است که به لحاظ تاریخی اهمیت دارد و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

تاسیسات بندری انگلیسی ها در جزیره هنگام

سنگی در هیبت یک مادر و دختر

در نزدیکی روستای غیل که مابین هنگام قدیم و هنگام جدید قرار دارد. می‌توانید سنگ‌هایی را در هیبت دو انسان ببینید. مردم این روستا معتقدند که این سنگ‌ها مادر و دختری هستند که در زمان قدیم از دست زورگویان زمانشان فرار می‌کردند.

 این مادر و دختر برای نجات از چنگ تعقیب‌کنندگانشان دست به دعا بلند  و از خدا طلب نجات می‌کنند.

 بومیان عقیده دارند که خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آن‌ها را نجات داد.

سنگ مادر و دختر در جزیره هنگام

 خاک‌ قرمز خوراکی

در میان جزایر خلیج‌فارس، هرمز، به‌واسطه‌ی خاک سرخش شهرت یافته باشد؛ اما بد نیست بدانید، این نوع خاک در هنگام نیز یافت می‌شود و یکی از جذابیت‌های این جزیره است.

در جزیره هنگام کوه‌ها و خاک‌های قرمزرنگی وجود دارد که به «گِلَک» معروف است. از این خاک قرمز در صنعت سنگ‌های تزئینی برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود. 

مردم جنوب، برای تهیه نوعی غذای محلی که به نام «سوراغ» معروف از این خاک استفاده می‌کنند. در بازار محلی زن‌هایی را می‌بینید که در حال پختن نان‌هایی محلی با سسی قرمزرنگ یا همان سوراغ با تخم‌مرغ هستند؛ چشیدن طعم این نان محلی را از دست ندهید.

نان محلی در جزیره هنگام

 پارک کروکدیل نوپک

پرورش کروکدیل یکی از انواع پرورش جانوران در جهان است که همانند سایر پرورش‌ها باهدف بهره‌برداری اقتصادی، همراه با حفظ محیط‌زیست صورت می‌گیرد.

در کشور ما نیز در سال‌های اخیر، بررسی‌های علمی و کارشناسی لازم توسط سازمان‌های ذی‌ربط نظیر شیلات، محیط‌زیست و دامپزشکی انجام‌شده و راه‌کارهای مناسب بهره‌برداری از این صنعت تدوین‌شده است. در این راستا، شرکت نوپک پس از پیگیری و طی مراحل بررسی کارشناسی از سازمان‌های متولی امر و ناظر، مجوزهای لازم را جهت پرورش کروکدیل در جزیره هنگام را اخذ نموده است.

پارک نوپک اولین پارک در ایران است که محیطی را برای پرورش کروکدیل‌ها در نظر گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، سعی دارد تا این جزیره را به یکی از قطب‌های این صنعت جدید در کشور تبدیل نماید. در این پارک می‌توانید از نزدیک شاهد کروکدیل‌هایی در اندازه‌های مختلف باشید که زیر آفتاب دراز کشیده‌اند یا در حال غوطه خوردن در آب هستند.

مزرعه تمساح در جزیره هنگام

حیات وحش جزیره هنگام

دیدن حیات‌وحش جزیره‌ی هنگام نیز خالی از لطف نیست اما برای دیدن برخی ازاین‌گونه‌های نادر باید کمی خوش‌شانس باشید.

آکواریوم طبیعی خلیج‌فارس

در حوالی جزیره هنگام قسمتی وجود دارد که با لقب آکواریوم طبیعی شناخته می‌شود؛ در این محل می‌توانید ماهی‌های رنگارنگی را ببینید که به‌صورت آزاد و رها در پهنه‌ی آبی خلیج‌فارس شنا می‌کنند. در این بخش از جزیره به دلیل وجود کلونی‌های مرجانی آب شفافیت بالایی دارد و جانداران رنگارنگ دریایی به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند.

آکواریوم طبیعی در جزیره هنگام

پیشنهاد می‌کنیم کمی خرده‌نان همراه‌تان داشته باشید که در آب بریزید تا این موجودات رنگارنگ جست‌وخیز و حرکات جالبی را به نمایش بگذارند. البته در این میان نباید خرچنگ‌ها را فراموش کنید که بر روی صخره‌هایی که سر از آب برآورده‌اند، به این‌سو و آن‌سو می‌روند.

جزیره-هنگام-7

لاک‌پشت پوزه عقابی

یکی از جانداران ارزشمندی که می‌توانید در هنگام ببینید، لاک‌پشت پوزه عقابی است که از نمونه‌های کمیاب و در حال انقراض لاک‌پشت‌ها در جهان به شمار می‌رود.

این جاندار یکی از ۴ لاک‌پشت دریایی است که در خلیج‌فارس دیده می‌شود و یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که سواحل ایران را برای تخم‌گذاری انتخاب می‌کند. وزن میانگین لاک‌پشت پوزه عقابی بالغ حدود ۸۰ کیلوگرم است و طول آن به یک متر می‌رسد. بیشترین زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی در ایران به این‌گونه مربوط می‌شود.

در سال‌های اخیر این‌گونه در جزایر «نَخیلو» و «ام‌الکرم» در استان بوشهر و جزایر قشم، هندرابی، هنگام و هرمز در استان هرمزگان دیده‌شده است.

گفتنی است که فصل تخم گزاری این‌گونه از لاک‌پشت‌های دریایی از اواسط اسفند آغازشده و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

لاک‌پشت پوزه عقابی در جزیره هنگام

جبیر، آهوی گریزپای جزیره هنگام

 «جِبیر» یکی از انواع آهوهای بومی شبه‌قاره هند و ایران است که در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان و ایران دیده‌شده‌ و بیشتر مناطق بیابانی و گرم را به‌عنوان زیستگاه خود انتخاب می‌کند.

این جانور بسیار شبیه به آهوست اما با اندازه‌ ای به نسبت کوچک‌تر و بدنی ظریف‌تر و لاغرتر که برخلاف آهو که فقط جنس نر آن شاخ دارد، هر دو جنس نر و ماده جبیر دارای شاخ هستند و گوش‌ها و دم آن‌ها نیز معمولاً از آهو بلندتر است.

جبیر برای زندگی به آب کمی نیاز دارد و همین مقدار کم را نیز از گیاهان تأمین می‌کند.

جزیره هنگام یکی از مناطقی است که جبیر در آن زندگی می‌کند؛ اما باید خیلی خوش‌شانس باشید که بتوانید آن‌ها را ببینید چراکه به‌شدت انسان گریزند و می‌توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدوند.

جبیر در جزیره هنگام

خاردم مصری

خاردم مصری نام خزنده‌ای از خانواده سوسمار است که اندازه جنس نر آن به ۷۶ سانتیمتر می‌رسد. اعراب بَدوی به‌عنوان یک منبع تغذیه از گوشت این خزنده استفاده می‌کردند. امروز استفاده از گوشت این جاندار، به‌ندرت دیده می‌شود؛ اما اعراب چرم ساخته‌شده از پوست آن را مرغوب‌ترین نوع چرم می‌دانند.

امروزه تعداد خاردم‌های مصری در جهان به‌شدت رو به کاهش است و جزیره هنگام یکی از معدود زیستگاه‌های آن‌ها به شمار می‌رود.

حیات وحش جزیره هنگام

ساحل جادویی هنگام در شب

پیشنهاد ما این است که حتماً یک‌شب را در ساحل زیبای هنگام اقامت کنید تا شاهد شبی شگفت‌انگیز باشید. چراکه شب‌ها ساحل جزیره هنگام چهره‌ای جادویی به خود می‌گیرد و آب در آن به رنگ آبی درخشان درمی‌آید. چنین پدیده‌ای که در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم رخ می‌دهد، ناشی از فیتوپلانگتون‌های دریایی است.

این آبزیان ریز، وقتی در شرایط ناآرام قرار گیرند از خود نور ساطع می‌کنند و باعث می‌شوند که موج‌ها و ماسه‌های ساحل نیز به شکلی درخشنده به نظر برسند.

چه خوب که برای این تجربه‌ی شگفت‌انگیز لازم نیست تا سواحل مالدیو و کالیفرنیا سفر کنید.

ساحل جادویی هنگام در شب

چگونه به جزیره هنگام سفر کنیم

برای رسیدن به جزیره مرجانی هنگام می‌بایست ابتدا به جزیره قشم سفرکرده و ازآنجا راهی روستای شیب دراز شوید. سپس از طریق اسکله شیب دراز یا کندالو با شناورهایی که همه‌روزه در مسیر هنگام – قشم تردد دارند می‌توانید به این جزیره بروید.

۱- می‌توانید با خرید یک بلیت هواپیما به مقصد قشم به‌راحتی خود را به این جزیره برسانید. فاصله فرودگاه قشم تا بندر کندالو حدود ۱۰ کیلومتر است.

۲- با هواپیما یا قطار به بندرعباس بروید و خودتان را به اسکله شهید حقانی برسانید. اتوبوس‌های دریایی در این اسکله، شما را به شهر قشم می‌رسانند. فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود ۵۰ کیلومتر است و تاکسی‌هایی هستند که شما را به این اسکله می‌برند.

۳- با خودرو شخصی به بندرعباس بروید و ازآنجا به سمت اسکله بندر پل حرکت کنید. فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل 120 کیلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. با تهیه بلیت لندیگ‌کرافت خودرو را سوار بر لندیگ‌کرافت کنید و به بندر لافت در قشم بروید. طول مسیر از بندر لافت تا اسکله کندالو حدود ۴۲ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

هنگام

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها