موج
کدخبر : ۲۶۸۷۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-268784

پنجمین جشنواره سور، سرنا آغاز به کار کرد؛

پنجمین جشنواره آیینی، سنتی و موسیقی سور، سرنا و زندگی با حضور 25 گروه موسیقی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در شهر تیرور میناب آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، رضا کمالی زرکانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان در حاشیه مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره سور، سرنا و زندگی شهر تیرور با تاکید بر اینکه این جشنواره به یک جشنواره منطقه ای تبدیل شده است، عنوان کرد: این جشنواره موسیقی آئینی که با محوریت سرنا، با حضور استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان رضوی و هرمزگان نیز در این جشنواره برگزار می شود.

وی عنوان کرد: بخش های جانبی بسیار خوبی برای این جشنواره پیش بینی شده است که امیدواریم توانمندی های هنری، فنی، صنایع دستی و رونق گردشگری بیش از پیش دیده بشود.

25 گروه شرکت کننده در جشنواره سور، سرنا و زندگی

دبیر جشنواره سور، سرنا و زندگی در گفتگو با خبرگزاری موج هرمزگان عنوان کرد: این جشنواره از 15 لغایت 17 اسفند برگزار خواهد شد.

محمد حاتمی افزود: برگزاری مراسم های آئینی و اجرای گروه های ستنی در قالب سازهای مختلف مثل سازهای کوبه ای و ستنی مثل جفتی، سرنا، عود و چنگ برگزار خواهد شد.

حاتمی با اشاره به اینکه 25 گروه شرکت کننده در این جشنواره حضور خواهند داشت تصریح کرد: 19 گروه از شهرستان ها و استان و 6 گروه از خود شهر تیرور در این جشنواره حضور خواهند یافت.

دبیر جشنواره سور، سرنا و زندگی عنوان کرد: علاوه بر موسیقی سنتی، اجرای خرده نمایش های سنتی مثل؛ مراسم حنابندان داماد، سبزه پری از جزیره هرمز و رزیف موسیقی کار و دریا از شهرستان بندرلنگه اجرا خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره در سه بخش برگزار خواهد شد، گفت: برگزاری آئین های که در زندگی مردم دخیل است، لباس های ستنی، غذا های بومی و محلی و صنایع دستی و گردشگری در این جشنواره حضور خواهند یافت.

وی افزود: در این جشنواره 15 غرفه مختلف برپا خواهد شد.

وی در پایان عنوان کرد: این غرفه ها شامل صنایع دستی و گردشگری، تولیدات سنتی و لباس های محلی، خدماتی و آموزش فنی و حرفه ای و پخت برخی از غذا های ستنی هستند.

گفتنی است: این جشنواره به مدت سه روز به میزبانی شهر تیرور میناب برگزار خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها