موج

وزیر آموزش و پرورش؛

وزیر آموزش و پرورش در یزد تاکید کرد: از مدارس توقع داریم دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی در مدرسه مدیریت خشم، مشارکت و احساس مسئولیت در مسائل اجتماعی و خانوادگی، رسیدگی به دیگران و صدها مهارت و مسئولیت پذیری و هدف تربیتی دیگر را فرا گرفته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در سفر خود به یزد بیان داشت: از مدرسه توقع داریم بچه هایی که از مدرسه فارغ التحصیل می شوند، آماده زندگی باشند و احتیاجات زندگی روزمره خود را تمرین کرده باشند و در مدرسه مدیریت خشم، مشارکت و احساس مسئولیت در مسائل اجتماعی و خانوادگی، رسیدگی به دیگران و صدها مهارت و مسئولیت پذیری و هدف تربیتی دیگر را فرا گرفته باشند.

بطحایی با اشاره به اینکه البته مفاهیم کتب درسی با تکیه بر این مهارت ها تدوین شده است، خاطرنشان کرد: یادگیری به معنای تغییر در رفتار که نسبتا پایدار باشد، اتفاق نمی افتد به نحوی که دانش آموز نمره 20 می گیرد اما وقتی در صحنه عمل زندگی قرار می گیرند، گویی این نمرات 20 را قبلا هرگز نداشته اند و مدل رفتار آنها با آنچه آموزش دیده اند کاملا متفاوت است و این یعنی یادگیری اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه ظرافت ها در عوامل موثر یادگیری، مورد غفلت قرار گرفته و یکی از مهمترین این عوامل، فضاهای آموزشی است گفت: باید باور کنیم که فضای آموزشی ما یک معلم است که بر یاددهی و یادگیری بچه ها اثرگذار است اما بسیار از آن غافل بوده ایم.

فضای آموزشی خانه دوم دانش آموزان است و باید امید بخش باشد

وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: امروز ساختمان های اداری مجلل و شیکی در کشور مشاهده می شود که در کنار آنها مدرسه ای کوچک و بسیار فشرده مانند یک دخمه قرار گرفته است.

بطحایی افزود: باید توجه داشت افرادی که با بهترین نمرات از این مدارس فارغ التحصیل می شوند در آینده و زندگی مشترک خود با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد به طوری که در کوچکترین مساله با همسر خود باید پله های دادگستری را طی کنند؛ این افراد در حل کوچکترین مساله ساده در زندگی فردی و اجتماعی خود بر نمی آیند.

وی اظهارداشت: فضای آموزشی خانه دوم دانش آموزان است و باید به نوعی باشد که در این مدارس ترکیب رنگ ها، چیدمان نور و المان های به کار گرفته شده نشان از سر زندگی و امید باشد، نه اینکه خشونت و افسردی را القا کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها