مدیر دبیرستان اقتصاد گفت: برای ساختن یک شهر آموزش به معنی واقعی کلمه طرحی را در هیئت مدیره دبیرستان اقتصاد مطرح کردیم.

آرش رحیمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، گفت:ما طرحی در هیئت مدیره مطرح کردیم و به طور جدی در حال پیش روی طرح هستیم  اختصاص حدود ۱۰۰ هزار متر  زمین برای ساختن یک شهر آموزش به معنی واقعی کلمه است در واقع  هدف ما ایجاد شهر آموزشی مبتنی بر آموزش های خلاق است.

وی ادامه داد:شهری که بتواند بچه ها را از سنین بسیار کوچکی و حتی قبل از دبستان آموزش دهد چرا که شکل گیری انسان ها نه تنها از قبل از دبستان و بلکه از زمانی که جنین هستند شروع می شود شعار ما برای تأسبس این شهر آموزشی "ازموش از منفی 6سال تا 40سال است.

رحیمی در خصوص تأسیس  مدرسه اقتصاد اظهار کرد:از دوسال پیش تفکر تأسیس وتوجیه دلایل اینکه باید یک چنین مدرسه وجود داشته باشد کلید خوردوپس از آن طی مذاکراتی با وزارت خانه پیشنهاد شدکه پایلوت این مدرسه در اصفهان رقم بخورد.

وی افزود:خوشبختانه ما در اصفهان با آقای مسعود صرامی که حاضر به سرمایه گذاری وراه اندازی چنین پروژه ای شدند مواجه شدیم.

وی افزود:ما شرکتی تحت عنوان "دیدار اقتصاد ایرانیان" که مجری مدارسی است که از امروز به عنوان مدارس اقتصادشروع به کار می کنند تأسیس کردیم.

دبیرستان اقتصاد

رحیمی با بیان اینکه گرفتن مجوز از آموزش پرورش اولین پله برای تأسیس مدرسه بود گفت:پس اخذ این مجوز ما مستقیما طبق برنامه رسمی آموزش وپروش فعالیتمان را آغاز کردیم اما علاوه بر آن برنامه های دیگری نیز داریم.

وی در خصوص تأسیس مدرسه در محل مرکز فنی وحرفه ای اصفهان گفت:با توجه به اهدافی که برای مدرسه در نظرگرفتیم وهمچنین استفاده از کارگاه های آموزشی فنی حرفه ای این منطقه را برای ساختن مدرسه انتخاب کردیم پرژه ساخت این مدرسه با هزینه ای بالغ برهشت میلیارد تومان در ظرف 105 تکمیل شد.

وی بیان داشت:اقدام مهم وخاص ما در این مدرسه اهمیت دادن به تفاوت های فردی دانش آموزان است کاری که فکر می کنیم در سیستم آموزشی مغفول واقع شده است البته این مشکل آموزشی در همه دنیا وجود دارد چرا که توجه کردن به نیاز فردی تک تک دانش آموزان یعنی "هر دانش آموز یک معلم"که این یک خواسته غیر واقعی است.

وی در ادامه مطلب فوق افزود:ما برای حل این مشکل آکادمی آموزش معلمان را تاسیس کردیم در واقع وجه تمایزمدرسه این است که بتواند معلمانی تربیت کند که توجه به ویژگی تک تک دانش آموزان اولویت اصلیش باشد، احترام گذاشتن به تفاوت فردی شعار است ولی اجرای بسیار دشوارهای دارد اینکه معلم انعطاف را داشته باشد که هر لحظه بتواند در نظر بگیردکه آن دانش آموز چه نیاز و احساسی دارد بسبار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در دبیرستان  اقتصاد نقش معلم در کلاس تهسیل گر وایجاد کننده سوال است چرا که معتقدیم مشکلات ما در آموزش و پرورش از جایی شروع می شود که تصور می کنیم معلم باید جواب سوال ها را بدهد در صورتی که معلم باید ایجاد کننده سوال های خوب باشد.

رحیمی به روز بودن معلمان را از ویژگی های مهم یک معلم برشمرد وافزود:معلمان ما باید به روز باشند وبدانند که ظرف ۲۰ سال آینده چه تعداد شغل از دست می رود وچه تعداد شغل به مجموعه مشاغل افزوده می شود وبتواند دانش آموز را مطابق با پیشایند های شغلی 20سال آینده تعلیم و تربیت کنند واین نیاز به آگاه بودن معلمان به علم روز دارد.

مدیردبیرستان اقتصاد گفت:معلم باید بداند آینده متفاوت با امروز است ودانش آموز را با کنجکاوی  خلاقیت وتخریب خلاق برای آینده آماده کند.تخریب خلاق در واقع از بین بردن  بنیان های سنتی که کاربردی برای آینده ندارند و خلق کردن موقعیت جدید می‌کند.

دبیرستان اقتصاد

 رحیمی بیان کرد:معلم ما باید ویژگی‌های اخلاقی مدنظر ما همچون صبر ،شفقت بردباری،ایثار را داشته باشد معلم ما باید دانش آموز با روحیه امیدوار در مسیر حرکت به سمت آینده سوق دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از مقطع دبستان کار را آغاز نکردید؟ گفت: به عقیده  من در قدم اول بهترین دوره برای عملی کردن  ایده اولیه که ما برای به وجود آوردن انسانهای خلاق که بتوانند مدیران  و کارآفرینان موفق برای آینده باشند سنین نوجوانی بوده است چرا که این سن موقعیت فوق العاده ای برای  ایجاد نظم احساس مسئولیت نسبت به خود و جامعه است .

وی در خصوص چشم انداز برنامه های آینده مدرسه اقتصاد گفت:ما طرحی در هیئت مدیره مطرح کردیم و به طور جدی در حال پیش روی طرح هستیم  اختصاص حدود ۱۰۰ هزار متر  زمین برای ساختن یک شهر آموزش به معنی واقعی کلمه است در واقع  هدف ما ایجاد شهر آموزشی مبتنی بر آموزش های خلاق است شهری که بتواند  بچه ها را از سنین بسیار کوچکی و حتی قبل از دبستان آموزش دهد چرا که شکل گیری انسان ها نه تنها از قبل از دبستان و بلکه از زمانی که جنین هستند شروع می شود شعار ما برای تأسبس این شهر آموزشی "ازموش از منفی 6سال تا 40سال است. ما باید بتوانیم آموزش های مورد نیاز را قبل از تولد فرزندان به پدرها مادرها  بدهیم وپس از آن با آموزش های گوناگون در جهت رشد خلاقیت وهوش دانش آموزان ونهایتا او را به سمت آینده ای درخشان تر با انتخاب های مبتنی بر دانش حرکت دهیم.

رحیمی افزود:وجود چنین پتانسیلی در ایران سبب می شود که جوانان برای ادامه تحصیل به کشور های دیگر مهاجرت نکنند به عقیده من با این پتانسیل ایران می تواند در آینده نه چندان دور در مناسبات منطقه وبین الملل شگفتی خلق کند.

مدیر دبیرستان اقتصاد در ادامه از زبان مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه اقتصاد گفت: ما برای اینکه جای مناسبی برای آموزش فرزندان در ایران نمی دیدیم تصمیم به مهاجرت از ایران داشتیم ولی امروز احساس می کنی فرزندم در مدرسه اقتصاد

 وی در خصوص گزینش های معلمان مدرسه اقتصاد گفت:گزینش معلمان به تبع  از گزینش دانش آموزان دشوارتر بود چرا که باید اشتیاق خاصی در معلم مدرسه اقتصاد وجود داشته باشدمعلم مدرسه ما سکو ندارد ما در مدرسه نگاه طبقاتی دانش اموز معلم نداریم در مدرسه معلم ودانش آموز همه در کنار هم یاد می گیرند.

رحیمی افزود: پس از گزینش معلمان ما چندین کارگاه آموزشی برای معلمان تشکیل دادیم اکامی آموزشی در هشت شاخه فعالیت جدی دارد وبه طور جدی تعدادی کمیته برای تدوین برنامه مدون برای 6سال آینده تشکیل شد.

وی با بیان اینکه اصول تربیتی مدرسه ما اصول اخلاق انسانی است، گفت:در مدرسه ما دانش اموزان هر روز بامسئله جدید مواجه می شوند وتوانایی و حل مسائل جدید را می آموزند ومی آموزند که در هر موقعیتی در زندگی بهترین وصحیح ترین انتخاب را داشته باشند.

مدیر دبیرستان اقتصاد

مدیردبیرستان اقتصاد در ادامه باور های تثیبت شده در خانوادها ازنوع خاصی از آموزش را از مشکلات مهم پیش رو دانست وافزود: خانواده ها به دلیل اینکه سبک خاصی از آموزش را تجربه کردند دیدن نوع دیگری از آموزش برایشان دشوار است خانواده ها در واقع نمره محور هستند واین نمره قضاوت راحتری را برایشان فراهم می کند واین نوع نگاه سبب ایجاد رقابت وفضای بیماری از آموزش  می شود.

رحیمی بیان داشت:تمرین و آموختن زندگی جمعی، کار گروهی بخشی جدایی ناپذیر از آموزش در دبیرستان اقتصاد است. در همین حال تفاوت های فردی نادیده گرفته نشده، برعکس، شناسایی و تقویت می شوند. تحمل دیگران و احترام به تفاوت های فردی در کلاس های گفت وگومحور، که برای همه ی پایه ها پیش بینی شده، تمرین و تقویت می شوند. درک تعصب آمیخته و یک سویه ی رخدادها به بسیاری از تنش های اجتماعی و اقتصادی در محیط زندگی و کار دامن می زند. درکی جامع نگر مبتنی بر دیدن عوامل متعددی که در طی زمان بر هم تاثیر می گذارند از دست آوردهای تفکر سیستمی است که امروزه آموزش آن به دبیرستان ها هم راه پیدا کرده است. مدرسه ی اقتصاد به آموزش و تمرین تفکر سیستمی پای بند است و آن را راهی برای بهبود درک پدیده ها و روابط می داند. آموزش تفکر سیستمی بخشی از کلاس های آموزش تفکر نقاد این دبیرستان را تشکیل می دهد که توسط خبرگان دانشگاهی آن به دانش آموزان آموخته می شود.

وی افزود:کلاس های فوق برنامه ی مانند موسیقی و نمایش برای آموزش زیبایی شناسی، تقویت تعاملات گروهی و توانایی ابراز خویشتن به هر دانش آموز فرصت می دهند تا خود را بیان کند. به این ترتیب، هراس او از بیان احساس و دیدگاه خودش برطرف می شود، به او ابزار لازم را برای مواجه شدن با جامعه داده و همچنین زمینه ساز فعالیت های شغلی آینده خواهندشد.

رحیمی تصریح کرد:دبیرستان تاکید ویژه ای بر آموزش تاریخ و ادبیات دارد. ما باور داریم آشنایی با تاریخ و ادبیات به شکل گیری شخصیت هر فرد و دیدگاه های او کمک می کند و مرزهای شخصی او را از دیگران متمایز می کند. بیش از این، قدرت تخیل دانش آموز را تقویت می کند، او را به زندگی اجتماعی علاقمند می کند، از پوسته ی خودبینی و خودپسندی خارج می کند، و باورهای بیمارگونه ی برتری بر دیگران را، که معمولا منجر به جامعه گریزی می شوند، با علاقه به سرنوشت اجتماعی جایگزین می کند. آموزش تاریخ و ادبیات بر محور تاریخ ایران و ادب پارسی است ولی به این محدود نمی ماند و متناسب با اندازه ی علاقمندی هر دانش آموز به تاریخ و ادبیات فاخر دیگر ملت ها توسعه می یابد.

مدیر دبیرستان اقتصاد گفت:پایش فرآیند آموزش و پرورش از ویژگی های اصلی دبیرستان اقتصاد است. این پایش توسط پدران و مادران از یک سو، و کارشناسان حرفه ای از سوی دیگر، در همکاری با راهبر دبیرستان انجام می شود. هدف از این پایش بهبود مستمر نظام آموزشی و محتوای درسی، توجه به ویژگی های تک تک دانش آموزان، و در صورت نیاز همیاری با خانواده برای رفع مشکلات احتمالی در یافتن خود و ترسیم اهداف شخصی هر دانش آموز است.