معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران نه به کسی زور گفته، نه با کسی جنگ دارد و نه اهل تسلیم است تصریح کرد: ایران می خواهد مستقل باشد، از حقوق خود استفاده کند و در این راه زیر بار هیچ نوع زور و تحریمی نخواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور امروز در مراسم اختتامیه 6 طرح اقتصادی در منطقه آزاد انزلی گفت: آمریکا اشتباه می کند که می توانند با تحریم ایران را به زانو در بیاورد، ایران با تعامل با کشورهای منطقه و همسایه تحریم های اقتصادی را بی اثر می کند.

جهانگیری با بیان اینکه ایران نه به کسی زور گفته، نه با کسی جنگ دارد و نه اهل تسلیم است تصریح کرد: ایران می خواهد مستقل باشد، از حقوق خود استفاده کند و در این راه زیر بار هیچ نوع زور و تحریمی نخواهد رفت.

ما کشور اهل مذاکره ایم

وی افزود: ما کشور اهل مذاکره ایم، اهل منطق هستیم، اما اهل تسلیم و پذیرش حرف زور و بی منطق نیستیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکا فکر می کند از طریق تشکیل مثلث شوم با رژیم غاصب اسراییل و کشورهای مرتجع منطقه ایران را تحریم و تحت فشار قرار دهد، اما غاقل از این اینکه تاریخ گیلان و ایران نشان داده است که مردم ایران زیر بار حرف زور نمی روند.

آمریکا می گوید جنگ اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده است

جهانگیری با بیان اینکه آمریکا می گوید جنگ اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده است افزود: ما امروز شرایط سخت و دشواری پیش رو داریم، مردم عزیز ایران این از این مطالب استنباط می کنند که آمریکا از همه قدرت خود استفاده می کند تا ایران را در تنگنا قرار دهد .

وی با تاکید بر اینکه باید مقاومت خاطر نشان کرد: ما به عنوان مسئول باید تلاش کنیم تا زندگی بر مردم سخت نگذرد، تلاش ما بر این است که طوری برنامه ریزی کنیم کسی در فشار سخت زندگی قرار نگیرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا تلاش می کند در مرحله اول منابع در آمدی ایران را یا از بین ببرد، یا محدود کند ویا امکان دسترسی به منابع درآمدی جدید را از بین برود گفت: اولین کارش این است که درآمد فروش نفت را کاهش دهد چون می دانند بخش اصلی درآمد ایران از نفت است.

جهانگیری محدود کردن نظام بانکی، قطع ارتباط مالی با نظام های بانکی دنیا، کاهش فعالیت کشتیرانی ومحدود کردن نظام بیمه ای را از دیگر برنامه های آمریکا و ایادی اش برای وارد کردن فشار اقتصادی به ایران عنوان کرد و افزود: ما نباید اجازه دهیم شوک اقتصادی دشمن به مردم آسیب و آزار برساند.

برای مقابله با تحریم ها دولت با نخبگان و صاحب نظران تعامل خواهد کرد

وی با بیان اینکه دولت در این راستا تمام تجربه و دانش خود را به کار گرفته، البته اشتباهاتی است گفت: برای مقابله با تحریم ها دولت با نخبگان و صاحب نظران تعامل خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برای مقابله با تحریم های اقتصادی باید کریدورهای بین المللی جدید ایجاد کنیم خاطر نشان کرد: افزایش توان بنادر شهید رجایی، امام، خرمشهر و چابهار در جنوب و بندر انزلی و آستارا ودیگر بنادر شمال – اتصال به خط ریلی کشورهای آسیای میانه و در مرحله بعد ایجاد کریدور ریلی – دریایی برای اتصال به کشورهای حوزه مدیترانه از مهمترین راهکارهاست.

 جهانگیری در ادامه به مهمترین ظرفیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جاده ابریشم است هم اشاره کرد و افزود: هیج کس نمی تواند سهم و نقش ایران را در این جاده نادیده بگیرد، ایران حتما باید در جاده ابریشم نقش کلیدی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه روابط ایران با کشور چین یک روابط راهبردی بسیار مهم از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی دارد تصریح کرد: چین شریک اول تجاری با ایران است بطوریکه حجم مبادلات سالانه 37 میلیارد دلاری با این کشور دارد.

تکمیل می شود....