استاندار هرمزگان در نشست کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی به تشریح برنامه سازگاری با کم‌آبی در استان هرمزگان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان،  فریدون همتی در نشست کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی که با حضور وزیر نیرو در تهران برگزار شد، با اشاره به وضعیت خشک‌سالی در استان هرمزگان، به تشریح وضعیت منابع آب موجود در استان شامل منابع سطحی، زیرزمینی و نامتعارف پرداخت.

وی به وضعیت مصرف آب در بخش‌های مختلف ازجمله شرب، صنعت و کشاورزی اشاره کرد و افزود: در بخش آب برنامه‌هایی همچون مهار آب‌های سطحی رودخانه‌ها، آبخیزداری، تغذیه دشت‌ها، توسعه استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها و استفاده از پساب تصفیه‌شده فاضلاب برای صنایع و آبیاری فضای سبز در هرمزگان تدوین‌شده است.

استاندار هرمزگان همچنین برنامه اضطراری تأمین آب شرب بندرعباس و بندر خمیر، تأمین آب کشاورزی شبکه و باغات شهرستان میناب، تأمین آب 722 روستا در استان با جمعیت بیش از 580 هزار نفر و تأمین آب شهرهای کوچک دارای تنش آبی در استان را تشریح کرد.

همتی تصریح کرد: مهار آب‌های سطحی با احداث 10 سد و 50 طرح تغذیه مصنوعی در سطح استان، اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، بهره‌برداری از آب‌شیرین‌کن 100 هزار مترمکعبی بندرعباس و جداسازی انشعابات فضای سبز شهری از آب شرب ازجمله این برنامه‌هاست.

وی بیان داشت: مدیریت مصرف در بخش کشاورزی از قبیل شبکه میناب به مساحت 11 هزار هکتار و همچنین تجهیز دشت‌های زراعی و باغات استان به آبیاری تحت‌فشار به مساحت 20 هزار هکتار و توسعه کشت گلخانه‌ای به مساحت پنج هزار هکتار، فرهنگ‌سازی در مصرف آب شرب، تکمیل سامانه‌های انتقال آب در سواحل جهت تأمین آب به نقاط مصرف شرب و صنایع و طرح اضطراری تأمین آب بندرعباس با توجه به وضعیت منابع آب سدهای شمیل و نیان و میناب دیگر برنامه‌های مدیریت تأمین آب در هرمزگان است.