موج
کدخبر : ۱۷۸۷۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-178746

پرهیز از تغییرات زودهنگام و اتحاد بین اعضای شورا مهمترین خواسته مردم از منتخبان خود در پارلمان کوچک محلی است.

به گزارش خبرگزاری موج از شت، تا لحظاتی دیگر شهردار رشت از سوی منتخبان مردم در شورای اسلامی این کلانشهر معرفی می شود.

رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط ، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد؛ با برکناری سید محمد علی ثابت قدم شهردار سابق رشت با رای دو سوم اعضای شورای چهارم در اواخر خردادماه امسال، تاکنون، شهرداری این کلانشهر دارای سرپرست است.

رشت از نخستین شهرهای ایران است که در آن شهرداری تاسیس شد؛ حاج میرزا خلیل آقا نخستین رئیس انجمن بلدیه رشت بود و پس از انتخاباتی در روز دهم بهمن ماه ۱۲۸۶ ، این انجمن تاسیس شد. مردم رشت از ابتدای تاسیس شهرداری تاکنون، شاهد حضور بیش از ۶۰ شهردار بوده اند و در این ارتباط ، کارشناسان حوزه مدیریت شهری معتقدند که شهرداران در توسعه و عمران شهری، نقشی مهم دارند و تغییر متعدد شهرداران، به نفع شهر نیست.

شهروندان نیز انتخاب شهرداران متعدد را اقدامی نادرست می دانند و بر این باورند که اگر از ابتدا شهردار با دقت و وسواس از سوی اعضای شورا گزینش شود، مردم رشت کمتر با مشکل تغییر شهردار و تبعات ناشی از آن مواجه خواهند شد.

خواسته مردم از منتخبان شورای اسلامی این است که از هم اکنون با توجه به میزان تعهد، توانمندی ها، تخصص ها و مهارت ها هشردار را انتخاب کنند تا چند صباحی دیگر مجبور به استیضاح وی نباشند.

کلانشهر رشت تاکنون شهرداران زیادی دیده که بیشتر آنها عمر کوتاهی برای مدیریت شهری داشته اند که امیدواریم این بار ، اینگونه نباشد.

با تشکیل شوراهای اسلامی شهر، انتخاب شهردار از جمله وظایف این نهاد تعریف شده و در این ارتباط ، منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی کلانشهر رشت، چند روزی است که طی جلسات مختلف و با دعوت از داوطلبان، بررسی سوابق و برنامه های آنان، اهتمام به انتخاب شهرداری مناسب برای رشت دارند.

ما خواستار شهردار بومی هستیم

هر چند که برای انتخاب شهردار رشت، شاخصه های مختلفی میتوان در نظر گرفت اما یکی از مهمترین شاخصه های مدیریت شهرداری می تواند بومی بودن باشد که باید مد نظر اعضای محترم قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، پرهیز از تغییرات زودهنگام و اتحاد بین اعضای شورا از مهمترین خواسته های مردم از منتخبان خود در پارلمان کوچک محلی است.

سابقه کار اجرایی موفق، برخورداری از مدرک مرتبط با مدیریت شهری، بهره مندی از قدرت تعامل با نهادها، دستگاه ها، حوزه های قضایی، امنیتی، مجمع نمایندگان، نماینده ولی فقیه و مدیر ارشد استان از دیگر شاخصه های مدنظر اعضای شورای پنجم رشت برای انتخاب شهردار بسیار مهم است.

تجربه سال های نه چندان دور رشت و در نظر گرفتن انتظار بحق شهروندان، بیانگر آن است که اصلی ترین اقدام منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی رشت، باید اهتمام به انتخاب فردی کارشناس، مسئول و متعهد برای عهده داری مسئولیت شهرداری این کلانشهر از یکسو و تعریف برنامه کاری با زمان بندی مشخص از سوی دیگر باشد چراکه رعایت این هر دو ، علاوه بر انتخاب بهترین گزینه برای مدیریت شهری، شاید خاطره ناخوشایند تغییر زودهنگام و پیاپی شهردار را از ذهن شهروندان بزداید.

به گزارش موج، شهرداری رشت دارای پنج منطقه و ۱۰ سازمان است. کلانشهر رشت نیز حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط ، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

شورای اسلامی رشت در دور پنجم، ۱۱ عضو دارد و بر اساس ابلاغیه وزیر کشور، شوراهای اسلامی شهر و روستا فعالیت خود را از امروز ابتدای شهریورماه سال جاری آغاز خواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها