English

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت:

وجود مبارک ائمه(ع) لؤلؤ و مرجان وصلت دو دریای علی(ع) و فاطمه(س) هستند

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت:وجود مبارک ائمه(ع) لؤلؤ و مرجان وصلت دو دریای علی(ع) و فاطمه(س) هستند.

وجود مبارک ائمه(ع) لؤلؤ و مرجان وصلت دو دریای علی(ع) و فاطمه(س) هستند
به گزارش خبرگزاری موج استان قم

، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ حسین انصاریان شب گذشته در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت، ضمن گرامیداشت سالروز ازدواج مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام و فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، با بیان اینکه آیات قرآن کریم مبتنی بر ظاهر و تأویل معنی می‌شوند، تأویل را برگرداندن معنی ظاهر به معنایی دیگر دانست و ابراز کرد: تأویل قران کریم منحصراً در اختیار ذات اقدس الهی و پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم‌السلام است و هیچ فردی دیگری اجازه تأویل آیات را ندارد؛ قرآن کریم در آیه شریفه «وَمَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ» تأویل آیات را در غیر از خداوند و راسخون در علم که دانش تغییرناپذیری دارند، ممنوع شمرده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به آیاتی، تأویل آنها در بیان روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام را موردتوجه قرار داد و در اشاره به فرازهای نخستین سوره الرحمن، آیات ابتدایی این سوره را از شگفت‌ترین آیات الهی دانست و اظهار کرد: قرآن کریم در سوره الرحمن با تأکید بر اینکه تمام روئیدنی‌های زمین، اعم از نباتات و درختان به پروردگار عالم سجده می‌کنند؛ تصریح می‌کند که تمام گیاهان و درختان زمین دارای شعور، عمل و نطق هستند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان این که تنها شیاطین، کافران، مشرکان، منافقان و بی‌دینان خود را از عرصه باعظمت خلقت خارج ساخته، در پیشگاه ذات اقدس الهی سجده نمی‌کنند، ابراز کرد: سجده تمام موجودات به پروردگار عالم، ناظر به وجود و ظرفیت وجودی‌شان صورت می‌گیرد.

انصاریان با اشاره به اینکه یک‌سوم سوره الرحمن به تبیین مسائل طبیعی و علمی عالم خلقت می‌پردازد، خاطرنشان کرد: میلیاردها سال است که خورشید و ماه در این عالم حرکت دقیقی داشته، تمام منجمان مبتنی بر این دقت‌ها، هزاران سال است که تقویم و زمان را به‌صورت دقیق ترسیم کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه سوره الرحمن را باید وارد اعتقاد و اخلاق و عملمان نماییم، ابراز کرد: این سوره کل مردم دنیا را دو بخش نموده است؛ گروهی با اختیار خودشان، خود را اهل دوزخ کردند، چرا که خداوند به کفران کسی رضایت ندارد و همان‌طور که در فرازهایی از دعای کمیل می‌خوانیم، مهندسان ساختمان جهنم خود آدمیان هستند و اگر در بین انسان‌ها دشمنان و منکران خدا نبودند، هفت‌طبقه جهنم هم بهشت می‌شد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه در تبیین آیات زیبای سوره الرحمن به آیات شریفه «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا یَبْغِیَانِ» اشاره نمود و اذعان داشت: اوست که دو دریا (یکی آب شور و دیگری گوارا) را به هم در آمیخت تا به هم برخورد کنند؛ و میان آن دو دریا برزخ و فاصله‌ای است که تجاوز به حدود یکدیگر نمی‌کنند.

انصاریان تصریح کرد: پروردگار عالم جهان را جفت‌وجور آفریده است که در عین در حرکت بودن آب‌ها، هیچ‌گاه دو دریای زیر رو شونده که حیات را در روی زمین به گردش در می‌آورند در هم نمی‌آمیزند و همواره برزخ و فاصله‌ای میان این دو قرار دارد و لوءلوء و مرجان قیمتی در این دو دریا خارج می‌شود.

وی ضمن اشاره به برخی از یافته‌های دانشمندان در گذرگاه‌های مختلف تاریخی، با بیان این که اروپایی‌ها بسیاری از کشفیات اندیشمندان اسلامی را به خود نسبت داده‌اند، خاطرنشان کرد: غربیان که یافته‌هایی چون شکست نور و حرکت زمین را به دانشمندان اروپایی نسبت می‌دهند، خوب می‌دانند که بیش از هزار سال قبل از آن، این مسائل در کتاب‌های اندیشمندان مسلمان مطرح شده، مستندات آن در کتابخانه واتیکان موجود است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تاویل آیات ۱۹ و ۲۰ سوره الرحمن در بیان اهل بیت علیهم‌السلام، با بیان اینکه تاویل آیه شریفه کار ائمه اطهار علیهم السلام است و اگر کسی بخواهد از خود قرآن را تاویل کند، در قیامت نشیمنگاهش آتش خواهد بود، اظهار داشت: اهل بیت علیهم السلام در روایتی می‌فرمایند، یکی از دو دریا امیرالمومنین علی علیه السلام و دیگری صدیقه کبری سلام الله‌علیهاست که هر دو هم کفو و هم وزن یکدیگرند.

وی به روایتی از امام محمد باقر علیه السلام در بیان جایگاه امام علی علیه‌السلام و فاطمه زهرا سلام الله‌علیها اشاره نمود و اذعان داشت: اگر ۱۲۴ هزار پیامبر زنده می‌شدند و وارد مدینه و خانه پیامبر می‌شدند و می‌گفتند ما برای ازدواج با زهرا آمده‌ایم، پیغمبر می‌فرمودند؛ هیچ‌کدامتان هم‌وزن فاطمه نیستید و من دخترم را به شما نمی‌دهم. خداوند متعال تنها یک هم‌وزن برای حضرت زهرا خلق نموده و آن امیرالمومنین علی علیه‌السلام است و برای امام علی علیه‌السلام نیز یک هم‌وزن وجود دارد و آن فاطمه زهرا سلام الله علیهاست.

انصاریان ضمن اشاره به ظرفیت‌های کره زمین اعم از تنوع بی‌شمار گل، گیاه و درختان و وجود هزاران معدن طلا، مس، آهن، روی و سنگ‌های قیمتی، کره زمین را انبار نعمت‌های عظیم الهی توصیف نمود و ابراز کرد: امام زین‌العابدین علیه‌السلام در روایت «یا من فی البحار عجائب»، دریا را محفل شگفتی‌های عالم خلقت توصیف می‌کنند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت تصریح کرد: پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نیز در روایتی ضمن اشاره به غیرقابل وصف بودن شگفتی‌های قرآن کریم، امیرالمومنین علی علیه‌السلام را قرآن ناطق و قرآن عینی ذات اقدس الهی می‌دانند؛ همان‌طور که شگفتی‌های قرآن قابل شمردن نیست، شگفتی‌های مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام نیز قابل شمردن نیست.

وی ضمن اشاره به جایگاه فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در کلام خاتم النبیا صلی‌الله علیه و آله، حضرت زهرا سلام الله‌علیها را سرور زنان گذشتگان و آیندگان ذکر می‌کنند، خاطرنشان کرد: خشنودی فاطمه زهرا سلام الله‌علیها خشنودی پیامبر و خشنودی خدا و خشم ایشان خشم پیامبر و خشم خدا را به همراه دارد؛ چراکه فاطمه زهرا از بالاترین مقام عصمت برخودار بوده، بیهوده خشنود و خشمگین نمی‌شوند.

 انصاریان در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه با تلاقی دو دریای با عظمت علی و فاطمه سلام‌الله علیهما، لوءلوء و مرجان پدید آمده، وجود مبارک فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها را یکی از برکات وصلت دو دریای معرفت الهی توصیف نمود و ابراز کرد: مضجع شریف فاطمه معصومه سلام الله‌علیها در قم، برکات غیر قابل وصفی  به‌دنبال داشته، حوزه‌های علمیه با آن عظمتی که در تربیت مراجع و مفسران بزرگ اسلامی دارد، تنها یکی از برکات این وجود نازنین است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه