موج
کدخبر : ۳۶۹۴۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369408

هر چند چهارشنبه سوری به عنوان یکی از جشن‌های ایرانی دارای سابقه طولانی است، اما در سالهای اخیر، حوادث و تلخ‌کامی‌های زیادی به دلیل کج‌فهمی از این جشن و بی‌مبالاتی در انجام کارهای خطرناک به وجود آمده و بسیاری از اتفاقات ناگوار، جایگزین سنت‌های کهن شده است و حوادثی را در سطح شهر و معابر رقم می‌زند.

خبرگزاری موج قم؛ بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری و پرتاب ترقه و وسایل آتش‌زا، می‌تواند زیان‌ها و خسارات جانی و مالی سنگینی را برجای بگذارد، در حالی که می‌توان با آگاهی بخشی به جامعه و به خصوص نسل جوان، از بسیاری از آسیب‌ها و حوادث جلوگیری کرد.

با توجه به خطرات احتمالی در این روز، شاهد تشکیل کمپین‌های مختلفی برای نه گفتن به حوادث بوده‌ایم و به دلیل اهمیت موضوع، در روزهای پایانی سال بسیاری از نیروهای امدادی و انتظامی در سطح شهر، در جهت اقدامات پیشگیرانه در تلاش‌اند، در این میان حضور آتش نشانان قم، در خط مقدم امداد و کاهش حوادث چهارشنبه سوری، نشان از تلاش ارزنده این نیروها در جلوگیری از حوادث دارد.

بخش زیادی از تلاش آتش نشانان در جهت پیشگیری از حوادث، در حیطه آموزش است، به خصوص آموزش دانش‌آموزان در مقاطع مختلف، سهم به سزایی در کنترل حوادث داشته است، هر چند به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی مدارس و اماکن عمومی، روند آموزش نیز با دشواری‌هایی همراه است و باید با همراهی مسئولان و دستگاههای مختلف به خصوص آموزش و پرورش، در بستر فضای مجازی و رسانه، آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان و به ویژه والدین ارائه داد، چه بسا غفلت والدین از فرزندان، خود عاملی مهم در بروز حوادث در چهارشنبه پایان سال است.

در سالهای گذشته تاکنون، نیروهای آتش نشانی در کنار سایر نیروهای امدادی و انتظامی در صحنه بوده‌اند و در زمینه اطفای حریق در پارک‌ها و بوستان‌ها و ارائه آموزش‌های لازم به پارکبانان در استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی، اقداماتی انجام شده است.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم، در مسیر کاهش تلفات، صدمات و خسارات ناشی از بی‌مبالاتی برخی از جوانان در چهارشنبه سوری، فعالیت‌های گسترده‌ای را برعهده گرفته و در کنار سایر نیروها، توانسته به عنوان بازوی اجرایی در کنترل و مدیریت حوادث به ایفای نقش بپردازد.

اطفاء حریق توسط خاموش کننده‌های دستی به خصوص در در پارکینگ‌ها و اماکن عمومی و معابر می‌تواند از بروز حوادث خظرناکی جلوگیری کند، گاهی آموزش یک نکته کوچک، نقش مهمی در مدیریت یک بحران بزرگ دارد، خوشبختانه در این باره، برنامه‌های خوبی در جهت آموزش از سوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم برنامه‌ریزی می‌شود.

یکی از حوادث تلخ، پرتاب ترقه و مواد آتش‌زا به سمت خودروهای در حال حرکت است که در این میان، خودروهای امدادی و آتش نشانی نیز در تیررس این گونه رفتارهای پرخطر قرار دارد و هر سال خساراتی متوجه این خودروها که با سرمایه شهروندان و مدیریت شهری خریداری شده، می‌شود.

برای داشتن روزهای ایمن و بی‌خطر در آستانه سال جدید، لازم است شهروندن با آگاهی بیشتری در جهت مدیریت حوادث و پیشگیری از اتفاقات ناگوار در ارتباط با چهارشنبه سوری در کنار مدیریت شهری قدم بردارند و نگذارند با چهارشنبه سوری تلخ و ناگواری به استقبال سال نو برویم.

تلاش در جهت کاهش صدمات و لطمات چهارشنبه سوری، مسئولیت های فردی و اجتماعی بی‌شماری را بر عهده شهروندان قرار می دهد تا در کنار فعالیت‌های امدادی و آموزشی و اطفای حریق توسط آتش‌نشانی که در خط مقدس حوادث قرار دارند، بتوان از بسیاری از حوادث پیشگیری کرد، شهر و شهروند، دو واژه به هم پیوسته است و شهروندی که خود را از آن شهر بداند، نسبت به آن بی تفاوت نیست و هر گونه خسارات و کاستی در شهر را، خسارتی جدی به خود می داند و در تلاش است با مشارکت خود مانع از بروز خسارات و مشکلات شود.

شهروندان سهم مهمی در مدیریت شهری دارند و وقتی خود را در قبال شهر مسئول می دانند، از بسیاری از آسیب ها می توان جلوگیری کرد، با توجه به احتمال تکرار برخی از حوادث به ویژه آسیب به خودروهای امدادی از جمله آتش نشانی که دارای هزینه های زیادی هستند و سرمایه شهر به شمار می روند باید عزمی جدی در پیش گرفت و حوادث را به خوبی مدیریت کرد.

هر شهروند در سطح شهر با مدیریت فرزندان و اطرافیان و انتقال آموزش‌ها به کانون خانواده دارای سهم مهمی در کاهش حوادث در چهارشنبه پایان سال دارد و باید بتوان با فرهنگ سازی این گونه حوادث را کنترل کرد.

بسیاری از تجهیزات آتش نشانی دارای هزینه‌های سنگینی است که با بروز حوادث، خسارات جبران ناپذیری متحمل می شوند و در جریان بی مبالاتی جوانان در چهارشنبه سوری نیز، چنین خساراتی دور از انتظار نیست.

توجه شهروندان به توصیه های ایمنی و مراقبت از فرزنداتن و کاهش تردد سالمندان و بیماران قلبی در سطح شهر در این روز یک گام مهم در جلوگیری از بروز حوادث است، اما حضور نیروهای آتش نشانی و آمادگی کامل در جهت مقابله با حوادث نیز از دیگر رویکردها در کاهش خسارات است، در این میان آموزش، رکن مهمی است که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با همراهی رسانه و در بستر فضای مجازی در پیش گرفته است تا بتوان با فرهنگ سازی و ارتقای سطح آگاهی، بخش زیادی از آسیب ها را کنترل کرد.

با توجه به شیوع کرونا، علاوه بر نگرانی از مصدومیت و سوخنگی، خطر انتقال ویروس در مراکز درمانی نیز از جمله دغدغه‌هاست و به این دلیل، نیروهای آتش نشانی در سال جاری، بیش از قبل با حضور در سطح شهر و معابر، در مواجهه با حوادث در آمادگی بیشتری به سر می برند. با توجه به روزهای پایانی سال باید عزمی جدی در پیش گرفته شود تا علاوه بر سلامت شهروندان، بتوان از بروز صدمه به بدنه تجهیزات و ماشین آلات جلوگیری به عمل آورد و در حفظ جان شهروندان و کاهش خسارات گامی بلند برداشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها