موج
کدخبر : ۳۰۹۸۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-309817

امام جمعه قم:

امام جمعه قم از حوزه و دانشگاه به عنوان دو بال در مسیر پیشرفت جامعه یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با اشاره به موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در یک قسم‌نامه سوگند یاد می‌کنند که در مقابل حریم اسلامی، دستاوردهای انقلاب و مبانی جمهوری اسلامی تعهد داشته باشند.

خطیب جمعه قم، خدمتگذاری به مردم و مدافع قانون اساسی بودن از جمله تعهدات نمایندگان مجلس به مردم است، گفت: منتخبان مجلس شورای اسلامی در قسم نامه خود تعهد داده‌اند که قوانینی را به تصویب رسانند که به نفع مردم باشد و از تصویب قوانینی که به نفع جریان‌های سیاسی است، پرهیز کنند.

خطیب جمعه قم ادامه داد: در انتخابات حب و بغض‌ها نباید جریانی، جناحی و سیاسی باشد بلکه باید بر اساس تقوا و مبانی اصیل اسلامی باشد.

وی افزود: نمایندگانی که در زد و بندهای سیاسی حضور دارند بدانند که نمایندگان مردم نیستند و مردم آن‌ها را نماینده خود نمی‌دانند.

آیت الله سعیدی در ادامه با تاکید بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه گفت: حوزه و دانشگاه ۲ بال فرهنگ و تمدن، پیشرفت و عدالت کشور هستند به گونه‌ای که حوزه‌های علمیه در تربیت دینی و اخلاقی جامعه و تعمیق اعتقادات جامعه و دانشگاه در حرکت جامعه به سمت پیشرفت و توسعه نقش اساسی دارند.

خطیب جمعه قم با بیان اینکه دانشگاه و حوزه نباید خود را غنی از یکدیگر بدانند، اظهار داشت: یکی از ریشه‌های اساسی تحول در کشور، تحقق وحدت میان حوزه و دانشگاه است.

وی ادامه داد: در تمام استان‌های کشور به ویژه قم به عنوان مهد حوزه و دانشگاه، جلسه‌های مشترکی میان اساتید حوزه و دانشگاه برگزار و نشست‌های تخصصی مشترک میان این ۲ مرکز مهم علمی به صورت مستمر برگزار شود.

سعیدی، با تاکید بر ضرورت ایجاد تشکل مشترک از بسیج طلبه و دانشجو دی کشور گفت: نیاز است که تشکلی در کشور ایجاد شود که در آن طلبه‌ها و دانشجویان و اساتید حوزه و دانشگاه به صورت مشترک حضور داشته باشند تا زمینه وحدت و ارتباط بیشتر میان این ۲ قشر بیشتر فراهم شود.

وی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیشگام وحدت حوزه و دانشگاه شد گفت: در راستای وحدت حوزه و دانشگاه پژوهشگاه‌های متعدد و موسسه‌های مختلف در حوزه و دانشگاه ایجاد و موجب تحول در علوم اسلامی شد که با توجه به ضرورت امروز کشور، جامعه مدرسین باید همچنان پرچم دار وحدت میان حوزه و دانشگاه باشد.

خطیب جمعه قم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در طول سال جلسه‌های متعدد با اساتید و دانشجویان داشته و رهنمودهای ارزشمندی بیان کرده است که این رهنمودها می‌تواند بستر لازم برای ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه باشد.

سعیدی با بیان اینکه دشمنان در این ایام چند جنگ امنیتی را به صورت گسترده در چند کشور به راه انداخته‌اند، گفت: این جنگ امنیتی در ایران اسلامی با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب خنثی شد و تیر آشوبگران به سنگ خورد.

وی تاکید کرد: آشوبگران و اغشتشاگران از ملت قهرمان ایران شکست سخت و مفتضاحانه‌ای خوردند.

آیت الله سعیدی، راه حل ساماندهی به وضعیت اقتصادی کشور را توجه به رهنموردهای رهبر انقلاب دانست و تاکید کرد: در جنگ اقتصادی کنونی باید با تقویت پول ملی، تحریم معامله با دلار، توجه به مبادلات اقتصادی با همسایگان، تقویت اقتصاد دانش بینان و توجه به ابداعات و ابتکارات جوانان، تحریم‌های دشمن را به فرصت تبدیل کرد.

وی حجاب را یکی از هجمه‌های فرهنگی دشمن دانست و گفت: سستی بنیان خانواده و کثرت طلاق از جمله آسیب‌های ناشی از بی‌حجابی در جامعه است که بانوان در راه رضای خدا برای حفظ خود، خانواده و جامعه حجاب را حفظ کنند.

خطیب جمعه قم، با اشاره به سالروز ایجاد نهضت سوادآموزی در کشور گفت: از جمله نیازهای اولیه برای هر ملت که در ردیف بهداشت و مسکن بلکه مهم‌تر از آن‌هاست، آموزش به همگان و سوادآموزی است.

سعیدی، علم آموزی را از آموزه‌های اصلی اسلام دانست و افزود: باید همه همت کنند تا نقیصه بی‌سوادی در کشور ریشه کن شود.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و مشکلات ایجاد شده برای مردم خوزستان گفت: مسئولان باید جهادی، بسیجی و ریشه‌ای این مشکل‌ها را حل کنند و اگر در گذشته به فکر حل این مشکل بودند، هم اکنون مردم گرفتار این مشکل‌ها نبودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها