موج

موج گزارش می‌دهد؛

نارسایی‌ و عوامل مؤثر در کند کردن حرکت رسانه‌ها همچنان خودنمایی می‌کند؛ شاید در این میان بهترین مسیر برای بستن پرونده مشکلات، بررسی همه جانبه موانع و اقدام عملی رسانه‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، وارد وادی «خبر» که شدی روز و شب برایت معنای یکسانی خواهد یافت؛ در این عرصه زبانت باید گویا باشد، سینه‌ات ستبر و دلت روشن، میدانی که در آن باید آنقدر بزرگ باشی که علاوه بر هضم مشکلات شخصی، برای پر کردن خلاء‌های جامعه و چاره اندیشی آن مردانه بایستی و بجنگی.

دروازه‌های ورودی «خبرنگاری» با سختی و زیان آوری عجین شده اما عموم فعالان حوزه رسانه که عاشق گود خبر هستند با ندایی از درون که از حس مطالبه گری و خیرخواهی همراه شده ذره‌ای در تصمیم خود برای ادامه این شغل شریف تردید ندارند. هر چند خواه ناخواه و با مرور زمان گرمای این عشق با عدم رفع مشکلات شغلی ممکن است فروکش کند.

تداوم مشکلات و کمبودهای موجود در این شغل باعث شده تا به تعبیر بسیاری از افراد، خبرنگاری را حرفه‌ای تعریف کنند که شغل نیست.

نبود امنیت شغلی، حق‌التحریرهای بسیار ناچیز، عدم بهره مندی از مزایای خاص شغلی و نبود دیگر مزایایی که در هر حرفه‌ای باید به دنبال آن بود، در این عرصه به وضوح دیده می‌شود.

* چشم دوختن به درآمدهای حاشیه‌ای در کنار خبرنگاری

عدم امنیت شغلی برای کسانی که منبع درآمدی جز فعالیت در بخش خبری ندارند معضل بزرگی محسوب می‌شود. درآمد پائین و چشم دوختن به درآمدهای حاشیه‌ای از جمله جذب آگهی و افزایش مشکلات اقتصادی استان‌های کوچکی همچون اردبیل از دیگر مصائب فعالان عرصه خبری و رسانه است.

در این میان سال‌ها از سوی مسئولان و دست اندرکاران تشکل‌های مطبوعاتی برای برطرف کردن مشکلات و برآورده نمودن نیازها، شعارهای متعددی داده شده است.

نادر پرستار، مدرس و کارشناس حوزه خبر  بر این باور است که نارسایی‌ و عوامل مؤثر در کند کردن حرکت رسانه‌ها در استان همچنان خودنمایی می‌کند. در این خصوص بهترین راه برای به پایان رساندن معضلات و بستن پرونده کمبودها بررسی همه جانبه و اقدام عملی رسانه‌ها و دست اندرکاران این بخش می‌تواند باشد.

این پیشکسوت رسانه به خبرنگار موج می‌گوید: خانه مطبوعات استان به عنوان قانونی‌ترین تشکل مطبوعاتی می‌تواند با توسل به روش‌های علمی و با استفاده از تجربه بزرگان و پیشکسوتان در این راه قدم گذاشته و راهکارهای لازم برای غلبه بر مشکلات را ارائه نماید.

* تنگ شدن عرصه فعالیت رسانه‌های مکتوب با توسعه فضای مجازی

علاوه بر مشکلات و مطالبات به حق خبرنگاران، توسعه فضای مجازی و استقبال آحاد جامعه از پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نوظهور، عرصه را برای فعالیت رسانه‌های مکتوب تنگ کرده است.

پرستار در خصوص راه‌های حفظ کیفیت و مخاطبان نشریات و پایگاه‌های خبری می‌گوید: بحث جمع آوری خبر و انتقال آن به جامعه و ارتباط تنگاتنگ با افکار عمومی یکی از مهمترین وظایف فعالان عرصه خبر و خبرنگاران محسوب می‌شود.

به گفته پرستار شیوع  فعال سازی کانال‌های خبری و در دسترس بودن راه اندازی و جذب مخاطب، شناخت خبرنگاران فعال و تحصیل کرده و آشنا به رموز علم خبرنویسی را از کسانی که به طور اتفاقی در این مسیر گام گذاشته‌اند، غیر ممکن می‌سازد.

مدرس حوزه رسانه می‌گوید: فعالیت بی حساب و کتاب برخی از افراد در فضای مجازی با عنوان فعال خبری که بعضا از پشتوانه علمی و تحصیلی لازم نیز برخوردار نیستند، حق کسانی که سال‌ها در عرصه رسانه‌های نوشتاری و تصویری خون دل خورده، تجربه اندوخته و مراحل پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کرده‌اند را ضایع کرده است. این که تقریبا هر فردی با در دست داشتن یک گوشی هوشمند خود را به جامعه خبری منتسب می‌کند یکی از بزرگترین مشکلات حوزه رسانه و خبر و خبرنگاری به شمار می‌رود.

پرستار تصریح کرد: تاثیر فضای مجازی، افزایش قیمت‌ها، فعالیت افراد غیرمتخصص، تکراری بودن مطالب منتشر شده و ضعف تولید محتوا، مسئولیت متعدد افراد در نشریات محلی و سراسری، اهمیت دادن به جنبه‌های تجاری و بی توجهی به ایفای نقش تأثیرگذار در جامعه، عدم تفکیک وظایف در مجموعه رسانه‌های محلی و پایین بودن کیفیت از عوامل مهم در پایین آمدن مخاطبان برخی از رسانه‌های محلی و مکتوب می‌تواند باشد.

* خالی نکردن میدان جنگ نرم با کمترین امکانات

 عسگر گنجه، فعال حوزه رسانه با بیان اینکه خبرنگاران زبان گویای مردم هستند، به مهر می‌گوید: فعالان حوزه رسانه که اغلب از قشر جوان جامعه هستند، بهار عمر خود را  با درآمدهای بسیار پایین به دلیل روحیه بالای مطالبه گری صرف کار خبری می‌کنند اما گذراندن امور زندگی نیازمند تأمین منابع مالی و ثبات شغلی است.

به گفته وی عدم ثبات شغلی خبرنگاران از دیگر آسیب‌های مهم موجود در بین اهالی رسانه است؛ چرا که برخوردار نبودن از این امکان، آرامش و امینت خاطر لازم برای تمرکز بیشتر خبرنگاران و پرداخت به امور حرفه‌ای این شغل مقدس را خواهد گرفت.

گنجه تأکید کرد: خبرنگاران با وجود درک تمامی مشکلات موجود اما همچنان میدان جنگ نرم را خالی نکرده و با تمام توان خود برای عمل به رسالت و تعهدات خود با پای جان در تلاشند و لازم است تا به پاس تمامی فعالیت‌های شبانه روزی این قشر فعال جامعه، مسئولان تصمیم ساز به فکر چاره اندیشی باشند.

* مشکلات در شهرهای کوچک بیشتر می‌شود

مریم رضایی، ویراستار و فعال حوزه خبر نیز به خبرنگار موج می‌گوید: مشکلات رسانه‌ در شهرستان‌ها بسیار بسیار بیشتر و پیچیده‌تر از مراکز استان‌ها است، حق‌التحریر بسیار نازل نیز در این میان ممکن است باعث دلزدگی برخی از فعالان حوزه رسانه شود.

به گفته وی چنانچه همت دسته‌جمعی اتفاق بیفتد، شاید بخشی از مشکلات این حوزه کم شود اما تمرکز بر بهبود وضعیت اقتصادی و امنیت شغلی خبرنگاران کماکان نیازمند همت و یاری مسئولان و متولیان امر است.

رضایی به وظایف خطیر رسانه‌ها در شرایط کنونی نیز اشاره کرد و افزود: سیاست محتوایی، خط فکری و حتی سواد نوشتاری برخی از فعالان حوزه خبری نیازمند تغییر است تا با ارتقای معلومات و بینش صحیح بتوان در کیفی سازی محتواهای تولید شده موثر واقع شد.

به تعبیر رضایی در ماراتن سرعت انتشار خبر، اصل‌های بسیاری فدای فرعیات می‌شوند و در این راستا باید سرپرستان و مدیران خبرگزاری و پایگاه‌های مختلف خبری به لزوم در اولویت قرار گرفتن صحت و کیفیت اخبار تأکید ویژه‌ای داشته باشند تا مخاطبان همچنان ارتباط دو سویه خود را با رسانه‌ها حفظ کنند.

* صدور مجوز فله‌ای نشریات مشکلات حوزه رسانه‌ را می‌افزاید

علی اکبر روح‌ نواز از دیگر فعالان حوزه رسانه نیز به خبرنگار موج می‌گوید: مهم ترین مشکل امروزی رسانه‌ها بالاخص رسانه‌های بخش خصوصی، تنگنای اقتصادی و مالی است. پاک کردن صورت مسئله و صدور مجوز به صورت فله‌ای بدون هیچ گونه ضابطه‌ای به دامنه این مشکلات می‌افزاید.

به گفته وی امروز با آمار بلند بالای مطبوعات بخش خصوصی مواجهیم که حمایت مورد انتظاری از آنان نیز انجام نمی‌شود.

این فعال رسانه تأکید کرد: چنانچه حمایت‌ها به شکل مطلوبی از سوی دولت استمرار نیابد محتوای نازل بر اغلب مطبوعات به ویژه نشریات محلی و استانی غلبه پیدا کرده و مخاطبان دیگر اقبالی به خرید مطبوعات و مطالعه آن نخواهند داشت چرا که محتوای رسانه‌ها تناسبی با واقعیت زندگی مردم نداشته و بازتاب مطالبات آنان نخواهد بود.

روح نواز یادآور شد: در تمامی کشورهای دنیا بر روی تولید محتوا در حوزه فرهنگ هزینه می‌کنند و اگر می خواهیم مطبوعات در کشور به وظیفه خود به درستی عمل کنند باید این رسالت را به اهلش بسپاریم و از اهل فن مسئولیت بخواهیم.

به گزارش موج، خبرنگاران خلاق و حرفه‌ای که در تمامی جوامع پویا نقش بی‌بدیلی برای استقرار رکن چهارم دموکراسی و توسعه پایدار ایفا می‌کنند، وظایف و مسئولیت‌های سنگینی را به منظور بهتر عمل کردن در رسالت اصلی خود عهده دار هستند؛ در سویی دیگر تداوم نگاه‌های مثبت و امیدبخش مسئولان تصمیم ساز در حمایت واقعی از «راویان حق»، مطالبه به حقی است که نباید تحت هیچ شرایطی رنگ ببازد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها