موج
کدخبر : ۳۷۵۲۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375258

در حال حاضر ما در کشور بازارهای مالی مختلفی داریم که هر یک از این بازارها با توجه به عدم ثبات شرایط اقتصادی دست خوش تغییراتی می‌شوند که همین آشفتگی باعث شده خیلی از افراد اصلا ندانند در کدام یک از بازارهای مالی باید سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، با توجه به شرایط اقتصادی نابسامانی که در حال حاضرهمه‌ی ما درگیر آن هستیم ناخودآگاه باعث شده تا در یکی دو سال اخیر به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به طور جدی فکر کنیم و اطلاعات خود را در این حوزه‌ها بیشتر از قبل بکنیم. اما بزرگترین چالشی که با آن مواجه هستیم این است که نمی‌دانیم در شرایط کنونی کدام حوزه از بازارهای مالی مانند بورس، مسکن، ارز، ارز دیجیتال، طلا و سپرده بانکی برای سرمایه گذاری مناسب هستند.

در ابتدای راه به شما پیشنهاد می‌کنم اگر تاکنون در این حوزه دانشی کسب نکردید حتما در دوره‌های مالی و سرمایه‌گذاری شرکت کنید تا دید تحلیلی و تخصصی‌تان در این حوزه افزایش پیدا کند و بعد از آن وارد بازارهای مالی شوید.

سرمایه‌گذاری به چه معنای است؟

قبل از اینکه وارد بازار گسترده سرمایه‌گذاری بشویم و در آن شروع به سرمایه‌گذاری بکنیم، لازم است ابتدا با مفهوم “ سرمایه‌گذاری ” آشنا بشویم. سرمایه‌گذاری به معنی اختصاص دادن پول برای چیزی با انتظار سود و منافع از آن در آینده است.این ساده‌ترین تعریف برای سرمایه‌گذاری است. پس در واقع ما قرار است در بازارهای مختلف مالی که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شویم پولی را اختصاص بدهیم که سود و منافعی از آن را در دراز مدت به دست می آوریم.

دغدغه اکثر اشخاصی که دارای سرمایه هستند، این است که برای حفظ و سودآوری سرمایه خود چه اقداماتی انجام دهند.

در حال حاضر ما در کشور بازارهای مالی مختلفی داریم که هر یک از این بازارها با توجه به عدم ثبات شرایط اقتصادی دست خوش تغییراتی می‌شوند که همین آشفتگی باعث شده خیلی از افراد اصلا ندانند در کدام یک از بازارهای مالی باید سرمایه‌گذاری کنند. در اینجا نیاز است از افرادی که در این زمینه تجربه‌های موفقی داشتند راهنمایی بگیرد. علی ربیعی در زمینه‌های سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند تا اقدامات اثربخشی برداشته و سرمایه‌گذاری درست و مناسبی داشته باشید. 

به بیان دیگر در شرایط فعلی که بیشتر بازارها دچار تغییرات فراوانی هستند و کارشناسان نظریه‌های متفاوت ارائه می‌دهند، به چه بازاری از جمله بورس، مسکن، ارز، ارز دیجیتال، طلا و سپرده بانکی می‌توان اعتماد کرد؟ 

بازار مالی1

گام اول این است که با انواع بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری آشنا بشویم، بازار مالی، مکانیزم یا بازاری است که افراد، شرکت‌ها، مؤسسات و … می‌توانند اوراق بهادار، کالا و سایر دارایی‌های قابل معامله را با قیمتی که توسط اصول اقتصادی عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، با یکدیگر مبادله کنند.

انواع بازارهای مالی داخلی کشور به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • بازار کالا و خدمات
  • بازار پول و ارز
  • بازار سرمایه
  • بازار بورس اوراق بهادار
  • بازار بورس آتی سکه

بازارهای مالی قطب اصلی اقتصاد همه جوامع محسوب می‌شوند، که برای سرمایه‌گذاری در هر بازار مالی باید در آن حوزه آگاهی‌های لازم را به دست بیاورید و با دانش و مشاوره گرفتن از افراد خبره اقدام تازه‌ای بکنید. آکادمی علی ربیعی با تیم مختصص و پرتلاش‌شان سعی کردند در این زمینه آموزش‌هایی را بصورت آنلاین برگزار کنند تا در راستای ارتقاء دانش و آگاهی شما قدمی برداشته باشند.

برای سرمایه‌گذاری درست و مناسب توجه به چند فاکتور زیر مهم و حائز اهمیت است:

  • میزان بازدهی که برای آن بازار می‌توان متصور بود را حتما بررسی و در نظر بگیرید.
  • سرعت نقد شوندگی آن سرمایه‌گذاری به چه صورت است.
  • نحوه‌ی نگهداری سرمایه بررسی شود.

به طور مثال نگهداری طلا و ارز به صورت فیزیکی متحمل ریسک‌هایی است که باید  حتما رعایت شود. یا سرمایه‌گذاری در بانک‌‌ها با توجه به شرایط تورم نامشخصی که بعد از کرونا در کشورمان به وجود آمده است گزینه مناسبی نمی‌تواند باشد. همین طور در سایر موارد مانند بازار بورس که علیرغم اینکه در یک سال گذشته بیشتر مردم سرمایه‌های خود را وارد این بازار کردند رشد خوبی را تجربه نکرده و مدتی است که در حالت رکود و نزول قرار دارد.

در نتیجه شاید در این نقطه ورود به بازار سرمایه گزینه مناسب و خوبی وجود نداشته باشد ولی شما با آگاهی و بررسی موشکافانه هریک از این بازارها می‌توانید گزینه متناسب با خود را پیدا کنید.

در رابطه با بازارپرتلاطم مسکن نیز اینطور به نظر میرسد که پول‌های بزرگ قاعدتاً وارد کسب‌ وکارهای بزرگ‌تر می‌شوند. طبیعی است که مسکن در طی سالیان سال به دلیل اینکه کسی از خارج از کشور نمی‌تواند مسکن را وارد کند و در شهرهای بزرگ به دلیل تمرکز فعالیت‌های اقتصادی، اهمیت و قیمت مسکن بالا رفته است، در نتیجه گزینه ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. بدیهی است که خرید مسکن در شهرهای بزرگ و در نقاط استراتژیک این شهرها می‌تواند آورده خوبی برای شما داشته باشد.

ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۷ رشد بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند ولی مدتی بعد از آن روند خوبی نداشته و رشد نزولی داشته است. اما در سال‌های اخیر شاهد این بودیم که بیت‌کوین بازار خوبی پیدا کرده وعملاً بقیه رمزارزها با آن در حال حرکت و رشد هستند. باتوجه به اتفاقاتی که بعد از هاوینگ بیت‌کوین افتاد و پیش‌بینی‌هایی که بر اساس مدل S2F برای بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ انجام شد، این حوزه آینده درخشان‌تری نسبت به سایر رمز ارزها دارد. شاید رشدی که در رمزارزها شاهد آن هستیم را در بازارهای دیگر تجربه نکنیم.

سخن آخر:

تا اینجا سعی کردیم در خصوص بازارهای مالی و تغییراتی که در آنها اتفاق افتاده است تا حدودی به شما آگاهی و دانشی را منتقل کنیم. توصیه ما به شما این است که اگر قصد جدی برای ورود به بازارهای مالی را دارید حتما با مشاورین و متخصصان این حوزه مشورت کنید و اگر لازم است دوره‌های سرمایه‌گذاری، بورس و ... را حتما بگذرانید تا اطلاعات کافی در این زمینه‌ها داشته باشید. متاسفانه خیلی از هموطنان ما به دلیل عدم دانش و مهارت کافی در بازار بورس متحمل ضررهایی شدند، بنابراین در هر حوزه‌ای مهارت کسب کنیم و بعد اقدام کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها