موج
کدخبر : ۳۰۱۷۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-301749

سگ دارای خصوصیاتی گوناگون است آن ها می توانند در ظاهر، عملکرد، خلق و خو و اندازه متفاوت باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، با اینکه سگ ها شبیه آدم ها نیستند اما مانند انسان‌ ها، حیوانات بسیار اجتماعی هستند و خیلی از ویژگی های ظاهری آن ها را دارند و این شباهت رفتاری آنها را در برقراری ارتباط با انسان‌ ها ماهر و توانا کرده است و به سگ‌ ها موقعیت منحصر به فردی را در برقراری ارتباط با انسان‌ ها داده است.

وفاداری و از خودگذشتگی سگ‌ ها از ویژگی‌ های غریزی آنهاست و همچنین آن ها می توانند در ظاهر، عملکرد، خلق و خو و اندازه متفاوت باشند. این حیوان دارای خصوصیاتی گوناگون است که در این گزارش سعی داریم به آن بپردازیم.

امروزه سگ ها را از نظر جثه و اندازه، شکل ظاهری خصوصیات نژادی، خصوصیات اخلاقی، توانایی، استعداد و پتانسیل تقسیم بندی می کنند ، به طور مثال سگ ها از  نظر جثه ، به ۳ دسته بزرگ جثه، کوچک جثه و متوسط جثه تقسیم بندی می شوند و از لحاظ هدفی که پرورش یافته اند و خصوصیات نژادی و رفتاری به چندین دسته و گروه نژادی، گروه سگهای کاری ، گروه سگهای عروسکی و فانتزی ، گروه سگهای خانگی مونس و همدم ، گروه سگهای تازی ، گروه سگهای تریر ، گروه سگهای شکاری ، تقسیم می شوند

* اندازه سگ ها

اندازه سگ ها

مهم ترین ویژگی های سگ ها اندازه هاشونه. سگ ها اندازه و شکل متفاوتی دارند و قطعا گونه های مختلف، اندازه های متفاوتی دارن و نرها هم مسلما بزرگترند. همچنین سگ های چندنژادی، هر نوع اندازه ای می تونند داشته باشند.

* متابولیسم سگ ها

متابولیسم یکی دیگه از خصوصیات سگ ها است. متابولیسم سگ ها از آدم ها بیشتر است. تندتر نفس می کشند، جریان خون سریع تری دارند زودتر بالغ می شوند و دمای بدنی بالاتری دارند.

گفتی است، انرژی سگ های جوون تر حتی از بچه ها هم بیشتر است. با این حال، این نوع متابولیسم باعث کاهش طول عمر می شود.

* طول عمر سگ ها

طول عمر سگ ها

می توان گفت که هر سال از زندگی یه سگ تو دو سال اول، برابر 10 تا 12 سال از زندگی یه آدمه و از دو سالگی به بعد 4 سال از زندگی آدمه. در واقع طول عمرشون به سلامت و اندازه سگ بستگی داره که معمولا کوچکترهاشون، بیشتر عمر می کنند.

* حس سگ ها

سگ ها هم دارای 5 حسی که انسان ها دارند هستند، اما با درجات مختلف. بعضی ها درجه شون کمتره و بعضی خیلی بیشتر است.

* بینایی سگ ها

سگ ها نور و حرکات رو بهتر از انسان می بینند. تو شبکیه ی چشمشون یه نوع سلول میله ای دارند که مخصوص جمع آوری نور ضعیفه و باعث می شود دید بهتر تو شب پیدا کنند. یه لایه ی منعکس کننده  به نام تیپتوم لوسیدیم دارند که نور وارد شده را بیشتر می کند. این لایه، یه  رنگ آبی یا سبزمانند رو موقع برخورد با نور توی شب به چشم سگ میدهد.

با این حال دقت چشم سگ به اندازه چشم انسان نیست و نمی توانند جزئیات رو تشخیص دهند. همچنین مثل انسان نمی توانند رنگ ها رو تشخیص دهند، چون تعداد سلول های مخروطی شبکیه چشمشان که مسئول دید رنگ هاست کمه ولی اینطوری نیست که کلا رنگی رو نبینند.

یه ویژگی خاص دیگه که چشم سگ داره، پلک سومه. این قسمت صورتی کم رنگه و زیر دو پلک دیگه و گوشه چشم (نزدیک بینی) قرار داره. این پلک برای محافظت چشم در مقابل خراش یا شعله، روی چشم رو می پوشونه.

بیشتر بخوانید:

خصوصیات سگ ها و هرآنچه در مورد سگ ها با نژاد مختلف باید بدانید

بهترین نژاد های سگ خانگی چیست؟/کدام نژاد سگ مناسب آپارتمان است؟

 

* شنوایی سگ ها

کانال گوش سگ، عمیق تره و شکل بهتری برای بردن صدا به قسمت انتهایی اون ایجاد کرده است. یه سگ معمولی، 4 برابر بهتر از یه انسان معمولی می شنود، حتی صداهایی که فرکانس بالا دارند و گوش انسان تشخیص نمیدهد رو هم می شنود.

همچنین تو تشخیص جهت صدا که برای پیدا کردن شکار استفاده میشه، بهتر از انسان عمل می کنند. متاسفانه این کانال عمیق گوش باعث ایجاد مشکلاتی هم می شود. رطوبت و مواد مومی داخل گوش ممکنه جمع بشن و باعث عفونت شود. گوش های آویزون و موهای بین اونها باعث جلوگیری از جریان هوا میشه و مشکل رو بیشتر می کنه. برای همین هم سگ ها به پاکسازی دائم گوش نیاز دارند.

* بویایی و چشایی سگ ها

بویایی و چشایی سگ ها

سگ ها حس بویایی خیلی دقیق و حساسی دارند که تقریبا یک میلیون بار بهتر از بویایی انسان است. بوهای خیلی کم و ملایم رو متوجه می شوند و بوهایی که یه کم با هم تفاوت دارند رو تشخیص می دهند. به خاطر اینه که میتوانند مواد مخدر و مواد منفجره رو تو فرودگاه ها پیدا کنند، تو حوادث دنبال اجساد بگردند و مجرمین رو از روی بوشون دنبال کنند.

مولکول های بو، توی ماده مرطوب پوشش داخلی بینی سگ ها حل می شود. پیام عصبی از غشای بویایی بینی به مرکز بویایی مغز میره که اندازه اش 40 برابر مرکز بویایی انسان است.

سگ ها یه عضوی هم روی سقف دهنشون دارند که به اون ها این قابلیت رو میدهد که بوهای خاص رو متوجه شوند. بنابراین، بیشتر ازطریق بوییدن اطلاعات کسب می کنند تا چشیدن. تعداد جوانه های چشایی شون یک ششم انسان است و تشخیص مزه شون خیلی ضعیفه است.

* پوست و مو سگ ها

پوست سگ ها، چندین لایه داره که شامل روپوست بیرونیه (که دائما هم جایگزین می شود) و پوست داخلی(که شامل عصب ها و رگ های خونیه). پوستشون خیلی نازک تر و حساس تر از پوست انسان است و باید فقط با شامپوهای مخصوص خودشون حموم شوند. شامپو و محصولات مخصوص انسان، پوستشون رو اذیت می کند و نباید ازشون استفاده کرد.

موهاشون از فولیکول های موجود توی پوستشون رشد می کند. سگ ها، فولیکول های ترکیبی برای مو دارند که شامل یه موی مرکزی می شود که با 3 تا 15 مو که از یه منفذ خارج می شود در برگرفته شده است. چربی از غده درون پوست خارج می شود و مو رو چرب می کند و باعث درخشش و ضد آب شدن پوشش سگ می شود. عوامل زیادی رویش مو رو کنترل می کنند، مثل تغذیه، هورمون و زمان خاصی از سال.

سگ ها در طول سال به طور معمول ریزش مو دارند اما تو پاییز و بهار بیشتر می شود. این ریزش مو با جایگزینی تدریجی مو از کچلی جلوگیری می کند. کاربرد اصلی پوشش سگ ها، محافظت پوست و تنظیم دماست.

موها، هوا رو گیر میندازند و در مقابل سرما عایق ایجاد می کنند. ماهیچه های کوچکی که به موهای مرکزی متصل اند، باعث می شوند که موهای آویزون بلند شوند و هوای بیشتری روبین خودشون نگه دارند و همچنین، موهای شونه شون رو در پاسخ به خطر بلند می کنند.

انواع مختلفی از سگ ها، پوشش های متفاوتی دارن. گونه های شمالی (مثل هاسکی) پوشش زیرین نرم و کرک داری، دارند که عایق بهتری در مقابل سرما ایجاد می کند. گونه های آبی ( مثل رتیور) موهای بلند و زبری برای محافظت از پوست و پوشش زیرین شون دارند و همچنین دارای غده های ترشح کننده چربی زیادی برای چرب نگه داشتن موهاشون هستند.

گونه های مناطق گرمسیر، پوشش کوتاه تر دارند که فقط پوست رو می پوشوند. پودل ها موی فر و خوبی دارند که خیلی کمتر از بقیه ی گونه ها ریزش دارد.

* کف دست و ناخن های سگ ها

پنجه های سگ ها طوری درست شده است که بتوانند روی سطوح مختلف حرکت کنند. زیر پنجه ها رو قسمتی ضخیم و بالشتکی و مقاوم پوشونده که بعد سال ها تماس مستقیم با سطح زمین، زبر و سخت می شود. این قسمت از پنجه ها مراقبت کرده و باعث میشه که راحت تر بتوانند سطوح مختلف رو بگیرند.

ناخن ها باعث ایجاد کشش بیشتر موقع دویدن و برای کندن زمین استفاده می شوند. ناخن سگ ها ضخیم و شکننده ست و از پروتئینی به نام کراتین درست شده است(دقیقا مثل مو). یه رگ خونی بزرگ تا وسط ناخن در حال رشد رفته و قسمت پوششی اون رو تغذیه می کند. خیلی سخته که موقع گرفتن ناخن ها از گرفتن این قسمت ها، به خصوص وقتی که تیره اند ،جلوگیری کرد.

باید ناخن هاشون رو کوتاه نگه دارید، چون اگه موقع دویدن بشکنه، درد و خون زیادی به همراه داره و در صورت شکستگی هم باید دامپزشک معاینه و قسمت شکسته شده رو جدا کنه تا زخم درمان و خونریزی قطع بشه و از هر نوع عفونتی هم جلوگیری شود.

سگ ها، یه قسمت اضافی شبیه شست انسان داره که تو بخش وسطی کنار پاهای جلوییشه که این قسمت ها هیچ کاربردی ندارد و معمولا می شکند؛ بنابراین دائما باید کوتاهشون کنید تا علاوه بر جلوگیری از شکستگی، خم نشود و توی پوست نرود. معمولا وقتی سگ ها توله هستند، این قسمت رو جدا می کنند و یا وقتی عقیم می شوند، با جراحی این قسمت رو برمی دارند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها