کدخبر : ۳۰۰۳۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-300324

با توجه به آمارهای به دست آمده متوجه می شویم که طراحی لیبل و بسته بندی از عامل های اصلی موفقیت در فروش می باشد. در نتیجه در این مقاله به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، طراحی لیبل و بسته بندی امروزه حکم پیام فروشنده به خریدار را دارد. در اصل تولید کننده برای موفقیت در این ارتباط دوطرفه باید بتواند به زبان خریدار صحبت کند.

چرا طراحی لیبل و بسته بندی مهم ترین عامل موفقیت فروش است؟

 حتی دو تولید کننده شکلات هم نمی توانند با خریداران به یک زبان صحبت کنند. بنابراین لیبل و بسته بندی صرفا یک محافظ کالا نیست که با گرافیک به زیبایی رسیده باشد. محیط اطراف ما به هر نوعی با فرم ها، رنگ ها و نوشته ها گرفته شده است. حتی فرهنگ و رفتارهای آینده جامعه نیز تحت تاثیر این  طرح ها، شکل خواهد گرفت و این همان وظیفه ای است که یک طراح لیبل یا بسته بندی به طور غریزی در ذهن دارد : اندیشه ای برای ساختن فرهنگ آینده.

از دید یک مصرف کننده، لیبل و بسته بندی بعنوان بیرونی ترین ابزار برقراری ارتباط بین برند و مصرف کننده در قفسه های فروشگاه، نقشی استراتژک در تحریک آنها و موفقیت فروش بازی می کند.

طراحی لیبل بسته بندی، رکن اصلی فروش محصول مصرفی

تحقیقات نشان می دهد که حدود 73 درصد از تصمیمات مربوط به خرید محصولات مصرفی در محل فروشگاه گرفته می شود. این روش خرید اصطلاحا به خرید انگیزشی نامگذاری شده است که در مقابل آن خرید برنامه ریزی شده معرفی شده که برای محصولات با دوام و محصولات با قیمت قابل توجه کاربرد بیشتری دارد. برای هر مصرف کننده ، تجربه خرید محصولاتی وجود دارد که دلیل آن را نمی داند و یا قصدی برای انجام خرید نداشته است.

طبیعتا برای این موضوع دلایل روانشناختی هم وجود دارد که به عملکرد مغز و واکنش آن به تحریک در برابر اطلاعات و گرافیک روی لیبل بسته بندی باز میگردد. نیمکره چپ مغز به تحلیل نوشته ها و کلمات می پردازد، در حالیکه نیمکره راست به تحلیل تصاویر می پردازد. همین مساله طراحان راترغیب کرد تا نوشته ها را در سمت چپ بسته بندی و عکسها را متمایل به قسمت راست بسته بندی قرار دهند تا فرآیند دریافت سینگال از کالا به مغز سریعتر شکل گرفته و کالا در میان چندین محصول از رقبای دیگر، سریعتر خودنمایی کند.

ارزش گذاری ساختار لیبل و بسته بندی

یکی از اجزای بسیار تاثیر گذار در فرآیند فروش الگویی است که برای ساختار لیبل و بسته بندی طراحی و انتخاب می شود. این طراحی گامی الهام گرفته از عناصر مرتبط با محصول مثل هندسه محصول، منشا محصول یا جغرافیای تولید محصول می باشد. بنابراین صرفا با تکیه بر خلاقیت ذاتی طراح و بدون کمک گرفتن از داده های بازار شناسی، نمیتوان به گزینه های مناسب رسید. نکته مهمتر، چگونگی انتخاب از میان این گزینه ها و ارزیابی طرح بسته منتخب در آینده است. اینکه محصول شما در یک بازار ملی یا بین المللی با رقبای بزرگ می جنگد یا در یک بازار محلی و با محصولات تازه وارد، تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه خواهد داشت.

از دید فنی، ساختار لیبل و بسته بندی شامل انتخاب ماده بسته بندی، نیازهای مصرف کننده، نیازهای خرده فروش انبار، الگوی هندسی، فرآیند تولید، ملاحظات لجستیکی و ملاحظات زیست محیطی میشود. کلیه این اطلاعات به تفکیک از بخش های مختلف سازمان بایستی در اختیار طراح یا تیم طراحی گذاشته شود. در پایان نیز تیم طراحی بایستی با استدلال های مشخص و واقعی، ارتباطی منطقی بین گزینه نهای و نیازمندی های بخش های مختلف برقرار کند. در واقع مهندس یا طراح بسته بندی بایستی اطلاعات فنی و تجربه کافی در مورد مواد بسته بندی، روش های تولید، قوانین مرتبط با محصول و استانداردهای حمل و نقل داشته باشد.

مولفه های اصلی طراحی لیبل و بسته بندی محصول

تصمیم گیری مشتری یک جهت گیری ذهنی است که این جهت گیری ذهنی رویکردی در مشتری برای انتخاب محصول ایجاد میکند. این جهت گیری به دو دسته تقسیم میشود :

  • جهت گیری احساسی
  • جهت گیری شناختی

همچنین مولفه های اصلی طراحی لیبل که بر تصمیمات خرید تاثیر گذار است را می توان در دو گروه کلی جای داد :

  • مولفه های بصری
  • مولفه های اطلاعاتی

که مولفه های بصری شامل گرافیک، اندازه و شکل لیبل و بسته بندی است و بیشتر به جنبه احساسی تصمیم گیری مرتبط است. مولفه اطلاعاتی با اطلاعات ارائه شده مربط است و در آن حتی از تکنولوژی در بسته بندی نیز صحبت می شود و بیشتر به جنبه شناختی تصمیم گیری ها مرتبط است.

زمانیکه چشم مشتری شاهد مشاهده لیبل ها و بسته بندی هاست، طرح های جدید و متفاوت نسبت به سایر لیبل ها مورد توجه او قرار میگیرد و زمانیکه محصولات در سوپر مارکت ها اسکن می شود، مولفه های گرافیکی محصول (از جمله سبک فونت، سایز و رنگ لیبل ) در به یادآوردن و گم کردن یک کالا تمایز ایجاد میکند.

بر طرق یافته های روانشناسی بمنظور به حداکثر یادآوری حافظه مشتری باید مولفه های تصویری مانند تایپوگرافی لوگو برند در سمت چپ قرار گیرد. همچنین مشتریان تداعی های رنگی را می آموزند که این باعث می شود برای محصولات با مارک های خاص یک رنگ خاص مد نظر قرار گیرد. کابرد رنگ بعنوان یک نشانه بر روی لیبل و بسته بندی می توند یک تداعی کننده قوی باشد، بخصوص زمانیکه برای یک مارک تجاری خاص، منحصر بفرد باشد. البته در این مواقع باستی به تعبیر رنگ در فرهنگ های مختلف نیز توجه داشت.

در این مقاله محصولات را به دو دسته کلی محصولات دارای درگیری پایین و محصولات دارای درگیری بالا تقسیم می کنیم. در درگیری پایین، مشتریان بطور گسترده در جستجوی اطلاعات مربوط به مارک های تجاری نیستند، بلکه ویژگی کلی محصول را ارزیابی می کنند و تصمیم می گیرند که کدام مارک تجاری را بخرند. در واقع این نوع محصولات برای مشتری خیلی مهم نیستند. در این نوع محصولات بدلیل اینکه ارزیابی عمدتا کلی است، غالبا باعث ناتوانی در تشخیص تفاوت بین مارک های تجاری مختلف می شود که یک پیامد این امر، وفاداری نسبتا ضعیف به مارک تجاری است، این افراد خیلی متعهد نیستند و زمانیکه این مارک در دسترس نباشد، به آسانی جایگزین میشود.

آژانس تبلیغاتی

از طرف دیگر، افرادی که مشغله بیشتری دارند تمایل دارند نسبت به مارک تجاری وفادارتر باشند، در نتیجه در صورتی که مارک مورد نظرشان در دسترس نباشد، خرید را به تعویق می اندازند یا به مغازه دیگری می روند.

آشنایی با آژانس تبلیغاتی آتنا

آتنا در لغت مظهر اندیشه و هنر است اما از سال 95 که فعالیت خود را به عنوان یک آژانس تبلیغاتی تمام خدمت آغار نمود، تلاش کرد تا اندیشه های متفاوت خود را با تکیه بر دانش، تجربه و عشق به حرفه ای که دوستش دارد به عمل تبدیل کند. همچنین با بکارگیری هنر نامحدود خود برای رسیدن به هدف نهایی که  همان خلق ارتباطی ماندگار، خلاقانه و به روز  برای اتصال حلقه های زنجیر مخاطب به محصول است ، اثر مطلوبی بر این مشارکت بگذارد. آتنا هر روز  حرف جدیدی  برای گفتن دارد ...

آژانس تبلیغاتی آتنا بجز طراحی تخصصی لیبل،  طراحی بسته بندی و طراحی لوگو،  آماده ارائه خدمات کاملی در حوزه طراحی سایت، سئو و بهینه سازی سایت، تبلیغات اینترنتی ، گوگل ادوردز، طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی ، موشن گرافیک و ... به شما عزیزان می باشد. کارشناسان آتنا منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها