English

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران:

حمله ایران به اسرائیل مطابق موازین حقوق بین‌الملل بود

به گفته معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی یک اقدام کاملا مشروع تحت منشور ملل متحد و مطابق با موازین حقوق بین‌الملل بود.

 حمله ایران به اسرائیل مطابق موازین حقوق بین‌الملل بود
به گزارش خبرگزاری موج

، کاظم غریب‌آبادی در برنامه تلویزیونی به افق فلسطین، درباره پاسخ ایــران به رژیم صهیونیستی و احتمال واکنش نهادهای حقوق بشری به این اقدام، اظهار کرد: نهادهای حقوق بشری واکنشی به عملیات ایران نداشتند؛ در واقع این نهادها باید به حمله رژیم اسرائیل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران که جزو خاک و قلمرو ایران محسوب می‌شود، واکنش نشان می‌دادند.

غریب‌آبادی افزود: وقتی رژیم صهیونیستی مرتکب این تجاوز شد، شاهد نشست شورای امنیت بودیم، ولی متاسفانه کشورهای غربی مانند انگلیس، آمریکا و فرانسه حتی این تجاوز آشکار به اماکن دیپلماتیک ایران را محکوم نکردند. ما معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی را در این رابطه داریم و اقدام ایران یک اقدام کاملا مشروع تحت منشور ملل متحد و مطابق با موازین حقوق بین‌الملل است.

وی تصریح کرد: از لحاظ حقوقی، سازمان‌های ببن‌المللی و نهادهای حقوق بشری در جایگاهی نیستند که این اقدام را ناقض حقوق و مقررات بین‌المللی بدانند. نهادهای حقوق بشری باید به جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی بیش از ۶ ماه در غزه انجام می‌دهد، بپردازند، اما متاسفانه شاهد کوچک‌ترین اقدام این نهادها نبودیم. جنگ رژیم صهیونیستی در غزه بیش از ۱۱۰ هزار مجروح و شهید به‌جا گذاشته، صدها هزار ساختمان و زیرساخت تخریب‌شده، انواع جنایات را این رژیم مرتکب شده، اما هنوز شاهد تشکیل یک جلسه اضطراری شورای حقوق بشر درباره این جنایات نیستیم.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به سیاهه جنایات رژیم اسرائیل، تصریح کرد: اگر قرار به واکنش سازوکارهای حقوق بشری باشد، باید به جنایت‌های رژیم نامشروع صهیونیستی از زمان پیدایش این رژیم منحوس پرداخته شود. بیش از ۷ دهه گذشته رژیم اسرائیل مرتکب جنایت‌های بی‌شماری شده است. از همان روزهای اول طوفان‌الاقصی این رژیم تمامی جنایاتی که در زمره رسیدگی حقوق کیفری قرار می‌گیرد را علیه مردم غزه مرتکب شده است. جنایت علیه بشریت، جنایت تجاوز و جنایت جنگی، نسل‌زدایی و نسل‌کشی، پاک‌سازی قومی و نژادی، تمامی این جنایات را در همان هفته اول مرتکب شده است.

وی گفت: در جنایت جنگی و پاک‌سازی نژادی و قومی، اصلا نیاز نیست قتل‌عام یک قوم یا نژاد یا یک ملت انجام شود؛ در اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی یا اساسنامه رم، یکی از مصادیق پاک‌سازی نژادی و قومی، محروم کردن یک ملت از دسترسی به آب، غذا و دارو است که در زمره نسل‌کشی قرار می‌گیرد. برخی از جنایات این رژیم چند ماه بعد تازه آشکار شد، مثل جنایتی که در بیمارستان غزه مرتکب شدند، تجاوز به زنان و دختران که بعدا آشکار شد و بسیاری جنایات دیگر.

غریب‌آبادی با تاکید بر اینکه ما با یک رژیم کاملا وحشی و جنایتکار مواجه هستیم، عنوان کرد: درباره رژیم صهیونیستی حتی نمی‌توان صحبت از حقوق بشر کرد. حامیان غربی رژیم صهیونیستی با حمایت‌های خود بسیار این رژیم را گستاخ کردند و هم حقوق بشر را خالی از محتوا کردند. اگر تا ۶ ماه قبل می‌توانستیم از حمایت و ارتقای حقوق بشر صحبت کنیم الان دیگر آبرویی برای مجامع حقوق بشری و حامیان این رژیم جنایتکار باقی نمانده که از حقوق بشر بگویند و علیه وضعیت حقوق بشر کشورهای مستقل صحبت کنند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تاکید کرد: الان با عدم‌اقدام سازوکارهای حقوق بشری علیه رژیم جنایتکار صهیونیستی مواجهیم! در سایه بی اقدامی علیه این رژیم در بیش از ۶ ماه گذشته، افکار عمومی بین‌المللی منتظر یک اقدام جدی از سوی نهادهای بین‌المللی بوده، اما اکنون این انتظار تبدیل به ناامیدی از سازمان‌های بین‌المللی شده است. اینکه جمهوری اسلامی از حق مشروع خود استفاده کرد، مطمئنم بسیاری از ملت‌های آزاده جهان از این اقدام خشنودند.

وی ادامه داد: ما جنگ‌طلب نیستیم، ولی اگر تحت تجاوز قرار بگیریم حتی اگر به اماکن دیپلماتیک کشورمان باشد، جمهوری اسلامی ایران قاطعانه پاسخ خواهد داد، حداقل پس از انقلاب اسلامی این ثابت شده است. نه نظام جمهوری اسلامی ایران و نه مردم غیور کشورمان که غرور ملی دارند، چنین رفتارهای گستاخانه‌ای را علیه سرداران و ماموران دیپلماتیک‌شان تحمل نخواهند کرد.

غریب‌آبادی اذعان کرد: مردم ایران منتظر چنین اقدام تلافی‌جویانه‌ای بودند، همانند وضعیتی که در جریان ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هم مردم ما انتظار پاسخ قاطعانه به رژیم آمریکا داشتند. در قضیه حمله رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک ایران، پس از اینکه مقام معظم رهبری قاطعانه فرمودند رژیم صهیونیستی تنبیه خواهد شد، این واژه تنبیه شدن بسیار واژه سنگینی است و باید در قلمرو اشغالی خودش این رژیم را گوشمالی می‌دادیم، نه به اهدافش در کشورهای ثالث. اینجا از بحث بازدارندگی هم باید خارج شویم چون اینجا بحث دفاع و هم پاسخ فعالانه مطرح است برای دفاع و حفاظت از منافع و امنیت ملی.

غریب‌آبادی از جنبه حقوقی نیز این بحث را موردتوجه قرار داد و گفت: ما درباره اقدامات علیه رژیم صهیونیستی نیازی به اقدامات حقوقی نداریم، چون این رژیم اصلا حقوق بین‌الملل و حقوق بشر را نمی‌شناسد. اما بااین‌وجود، از لحاظ حقوقی ماده ۵۱ منشور ملل متحد اجازه می‌دهد به هر کشوری که تحت تجاوز مسلحانه قرار بگیرد تا قبل از اینکه شورای امنیت اقداماتی را برای حفظ صلح و امنیت انجام بدهد، دست به دفاع و اقدام مشروع بزند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اینجا دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه شورای امنیت اقدامی نکرده؛ پس اقدام ایران در زمره دفاع مشروع است. چرا؟ چون تعرض به خاک جمهوری اسلامی ایران است. در عرف حقوق بین‌الملل، اماکن دیپلماتیک و کنسولی جزو خاک آن کشور محسوب می‌شوند. اگر در سفارت یا اماکن دیپلماتیک یک کشور اتفاقی بیفتد مثلا یک گروهک تروریستی حمله کند به یک سفارتخانه، اگر سفیر یا سرکنسول اجازه به پلیس ندهد، حتی پلیس آن محل حق ورود به سفارتخانه را ندارد، چون خاک آن کشور محسوب می‌شود.

غریب‌آبادی درباره اینکه برخی تحلیلگران می‌گویند این قضیه قلمرو و خاک کشور بودن سفارتخانه جنبه عرفی دارد، نه علمی، بیان کرد: متاسفانه برخی از افراد چنین تحلیل‌های غلطی ارائه می‌کنند؛ در جریان طوفان‌الاقصی نیز برخی می‌گفتند رژیم صهیونیستی حق دفاع مشروع دارد! درحالی‌که ما با وضعیت دو دولت مواجه نیستیم با یک رژیم اشغالگر و متجاوز مواجهیم و یک ملت تحت اشغال و حقوق بین‌الملل در چنین شرایطی حق دفاع مشروع برای رژیم اشغالگر قائل نمی‌شود.

وی ادامه داد: در قضیه حمله به کنسولگری ایران نیز بحث عرف وقتی مطرح می‌شود باید بدانیم عرف بخشی از حقوق بین‌الملل و از منابع آن است. در این اقدام برخی از رسانه‌ها از تاکتیک‌های خبری سوءاستفاده کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ خود اهداف نظامی را هدف قرار داد و به‌هیچ‌وجه اهداف غیرنظامی را مدنظر نداشت. جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح ما اهداف خود را بسیار با دقت انتخاب کردند و هیچ حمله‌ای به اماکن غیرنظامی، از جمله بیمارستان‌ها و مدارس و حتی اماکن اقتصادی و پرجمعیت صورت نگرفت. این مفهومش این نیست که ایران از واکنش دیگران نسبت به این اقدام تلافی‌جویانه نگران بود، بلکه جمهوری اسلامی ایران یک مدل اخلاق‌مدارانه و انسانی و اسلامی از عمل به مسئولیت‌های خود به حقوق بین‌الملل و استیفای حقوق خود در این زمینه نشان داد. ایران مثل رژیم صهیونیستی نیست، حمله به اهداف غیرنظامی و زنان و کودکان کاری است که فقط از عهده رژیم اشغالگر صهیونیستی برمی‌آید.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین درخصوص تحت‌فشار گذاشتن دولت‌ها از سوی مردم برای پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی، گفت: افکار عمومی دنیا و مردم بی‌گناه فلسطین از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ناامید شدند، اما ما شاهد شکل‌گیری یک سرمایه عظیم به‌نام افکار عمومی بین‌المللی هستیم؛ اینجا دیگر مذهب، مرز، قلمرو جغرافیایی و قاره نمی‌شناسد، از هر نژاد و مذهب و منطقه جغرافیایی مردم در حمایت از غزه به خیابان‌ها آمدند. در ابتدا موضع‌گیری‌ها محدود به ایران و چند کشور اسلامی بود، واما بعد مقامات کشورهای غربی هم موضع‌گیری کردند، نه به خاطر حمایت از حقوق بشر و مردم فلسطین، بلکه تحت‌فشار افکار عمومی و این فشارها رژیم صهیونیستی را منزوی‌تر کرده است.

وی در پایان گفت: اگر قرار است رژیم صهیونیستی سر جای خودش بنشیند، دو اقدام کلیدی لازم است؛ اول همین مقاومت و ایستادگی مردم و نیروهای مقاومت است و دوم، فشار افکار عمومی بین‌المللی. یک نکته کلیدی دیگر نیز مطرح است که اگر با حمله این رژیم صهیونیستی برخود نمی‌شد، بیشتر گستاخ‌تر می‌شد در تعرض به منافع و امنیت ایران و حتی کشورهای دیگر. این پیام بسیار مهمی است. اقدام جمهوری اسلامی کاملا مشروع و تحت منشور ملل متحد است، اما همزمان ما نباید از اقدامات سیاسی و حقوقی غافل شویم از جمله پیگیری جنایت این رژیم در مجامع بین‌المللی و پیگیری‌های حقوقی و قضایی.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه