English

وزیر بهداشت:

امسال جهش تولید محصولات سلامت محور در دستور کار قرار می‌گیرد

وزیر بهداشت، از آغاز به کار ستاد جهش تولید محصولات سلامت محور با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۳ خبر داد.

امسال جهش تولید محصولات سلامت محور در دستور کار قرار می‌گیرد
به گزارش خبرگزاری موج

، بهرام عین اللهی، در حاشیه بازدید از اورژانس کلان بیمارستان غدیر گفت: ستاد جهش تولید سلامت محور در وزارت بهداشت فعال شد و شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت مشارکت‌های مردمی در این ستاد نقش ویژه‌ای دارد. اولویت این ستاد جهش تولید محصولات مورد نیاز سلامت محور همچون مواد اولیه دارو است.

وی اظهار داشت: از سال گذشته تجهیز بیمارستان‌ها با تولیدات داخلی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است و به عنوان نمونه بیشتر تجهیزات بیمارستان غدیر از جمله تخت‌های بیمارستانی، تخت‌های ویژه اتاق عمل، اکسیژن سازها و نمایشگرهای تصویری تولید داخل است.

عین اللهی افزود: در سال ۱۴۰۲ به ۴۸۷ محصول سلامت محور مجوز تولید داده شده که همه این محصولات وارد بازار مصرف شده‌اند. باید توجه داشت که یکی از وظایف اصلی کمیته‌های تخصصی کنترل کیفیت محصولات و تجهیزات سلامت محور پیش از توزیع در بازار مصرف است. افزون بر این، اولویت دیگر ما جهش تولید داروهای بیماران خاص در داخل کشور است زیرا هزینه واردات این داروها بالاست و به همین دلیل تسهیلات ویژه‌ای برای تولید این داروها به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده می‌شود.

وی گفت: بر اساس سیاست جوانی جمعیت، برای خودکفایی در تأمین داروهای مورد نیاز درمان ناباروری در داخل کشور تلاش خواهیم کرد. حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید دارو و تجهیزات سلامت محور هم در دستور کار قرار دارد و دولت نیز در این زمینه تمهیدات جدیدی را در نظر خواهد گرفت تا بخش خصوصی بیشتر در این زمینه فعال شود.

وزیر بهداشت افزود: با همکاری وزیر صمت به روز رسانی تجهیزات کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی در دستور کار قرار می‌گیرد، اکنون صدور مجوز تولید دارو و تجهیزات پزشکی هم الکترونیکی است اما تأیید محصول حضوری انجام می‌شود و تمهیداتی در نظر گرفته شده تا بخش تأیید محور یا همان ارزشیابی و حضوری تأیید مجوز و صدور پروانه تسریع شود.

وی بیان کرد: بر اساس آئین نامه‌های جدید از امسال بسیاری از فرایندهای سلامت محور برون سپاری خواهد شد. در زمینه خدمات نظام سلامت هم در خدمات پرستاری برون‌سپاری خواهیم داشت به گونه‌ای که بخشی از خدمات دولتی به بخش خصوصی و مردم واگذار خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: بسیاری از کشورهای جهان در زمینه سلامت تمایل به همکاری با ایران را دارند. به عنوان مثال در اجلاس اخیر شانگهای ۹ کشور برای استفاده از محصولات سلامت محور کشور ما اعلام آمادگی کردند. ما باید در گسترش فعالیت‌های بین المللی نظام سلامت ایران بیش از پیش بکوشیم تا محصولات کشور را به دیگر کشورها صادر کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه