موج
کدخبر : ۳۷۲۲۳۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372233

آیت الله رئیسی:

رئیس قوه قضائیه گفت: امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد است مطلقا اجازه ندهید در هیچ کجا فساد اداری حاکم شود و این حساسیت در همکاران ما وجود دارد و دستگاه قضا اجازه نخواهد داد فساد در هیچ کجای کشور لانه کند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها گفت: به حق گرایش پیدا کنیم و تلاش کنیم در راه حق ایستادگی شود انسان در مسیر حق و شناخت حق باید صبر داشته باشد قضاوت یکی از ماموریت‌ها و شئون ممتازه انبیاء است.

وی ادامه داد: قضاوت به حق جایگاه ممتازی دارد. برخی حقوق خوان و برخی حقوقدان و برخی حق خواه و حق محور هستند ممکن است عده‌ای دانش حقوقی داشته باشند، اما برخی علاوه بر دانش حقوقی حق خواه هستند؛ که این ارزشمند است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: وقتی رهبری شعاری اعلام می‌کنند نیاز کشور است؛ همه دستگاه‌ها برای تحقق آن باید تلاش کنند دستگاه قضایی باید در هر بخشی که امکان رفع موانع تولید و حمایت از تولید وجود دارد، وارد شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: همکاران مان بیش از دو هزار واحد تولیدی را فعال کردند که جای تقدیر و تشکر دارد مساله ما حمایت از تولید است؛ تولید در کشور نباید با مانعی مواجه شود.

وی با بیان اینکه اگر کسانی که مسئولیت داشتند و یا مسئولیت دارند با ترک فعل وظیفه خود را انجام ندهند و واحد تولیدی با تعطیلی مواجه شود گفت: این افراد بایستی نسبت به ترک فعل خود پاسخگو باشند و این پاسخگو بودن باعث پیشگیری از تکرار این موضوع در آینده می‌شود.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: فساد اقتصادی مانع رونق تولید است؛ اگر در جایی رشوه و رانت خواری باب شد، رونق تولید نخواهیم داشت در امنیت اقتصادی، رونق اقتصادی اتفاق می‌افتد.

رئیسی ادامه داد: امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد است مطلقا اجازه ندهید در هیچ کجا فساد اداری حاکم شود و این حساسیت در همکاران ما وجود دارد و دستگاه قضا اجازه نخواهد داد فساد در هیچ کجای کشور لانه کند.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: ۴۰ سامانه و ۲۵ سرویس استعلامی در دستگاه قضا راه اندازی شد و اطاله دادرسی با همت همکاران قضایی مرتفع خواهد شد و در سال گذشته ۱۳ درصد کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها را داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای اینکه چطور بتوانند از غربی ها یک امکانی برای این کشور بگیرند جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می گذاشتند بسیار می توانست در گره گشایی در کشور موثر باشد.

وی ادامه داد : حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه ای نداشت گذاشتند اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می گذاشتند امروز بسیاری از کارخانه ها تعطیل و نیمه تعطیل در کشور فعال شده بود.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد:پرونده واحدهای تولیدی باید با سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد و باید به شعبات تخصصی که این پرونده‌ها را رسیدگی می‌کنند کمک شود.

رئیسی بیان کرد: دادستان های سراسر کشور از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی برای شناخت شبکه‌های در هم تنیده قاچاق کالا کمک بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است، ادامه داد: واردات بی رویه در کشور، تولید را دچار آسیب می‌کند.

رئیس دستگاه قضا به حمایت از تولید، مبارزه با فساد و مبارزه با قاچاق کالا به عنوان ضروریاتی که برای مانع زدایی از مسیر تولید مورد تاکید است، اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بازخوانی و مرور قوانینی از جمله قانون توسعه فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید و قانون اقتصاد مقاومتی را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه برخی از این قوانین به طور کامل اجرا نشده است، گفت: باید قوانینی که تصویب شده به طور کامل اجرا شود و در این صورت در فضای کسب و کار و رونق تولید نقش مهمی خواهند داشت.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای اینکه چطور بتوانند از غربی‌ها یک امکانی برای این کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می‌گذاشتند بسیار می‌توانست در گره گشایی در کشور موثر باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه‌ای نداشت، گذاشتند و اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می‌گذاشتند امروز بسیاری از کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل در کشور فعال و بسیاری از گره‌ها باز شده بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم، بیان داشت: یقین داریم فرهنگ «ما می‌توانیم» بر فرهنگ «ما نمی‌توانیم» فائق خواهد آمد و باید به اصحاب «ما می‌توانیم» در بستر گام دوم میدان داد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضایی در راستای هوشمندسازی و الکترونیکی کردن امور و نقش این امر در رفع اطاله دادرسی بیان کرد: در سال گذشته ۴۰ سامانه هوشمند و الکترونیکی در دستگاه قضایی راه‌اندازی شد و همچنین در این سال شاهد فعال شدن ۲۵ سرویس استعلامی در قوه قضاییه بودیم که این اقدامات بسیار در رفع و کاهش اطاله دادرسی‌ها مؤثر بود.

رییس دستگاه قضا با اشاره به تعیین تکلیف پرونده‌های معوق در دستگاه قضایی در سال ۹۹، گفت: در طی سالی که گذشت همکاران قضایی ما در سراسر کشور به یک میلیون پرونده مسن رسیدگی کردند و همین امر بیانگر آن است که با وجود برخی مشکلات، مجموعه دستگاه قضایی توانایی رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های معوق را دارند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین به کاهش ۱۳ درصدی زمان رسیدگی به پرونده‌ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ اشاره کرد و از این بابت از مسئولان و همکاران قضایی در سراسر کشور تقدیر به عمل آورد.

رییس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران قضایی در همه واحد‌ها و مراجع قضایی، گفت: حفظ کرامت مردم و همکاران قضایی و همچنین مشارکت جویی از جامعه نخبگانی و عموم مردم در حوزه‌های مختلف مرتبط با دستگاه قضایی اعم از بخش‌های پیشگیری، راهبردی، زندان‌ها و ... همواره مورد تأکید ما قرار دارد و این امر در پیشبرد مطلوب عموم بسیار مؤثر است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به ضرورت اجرایی شدن کامل مفاد سند تحول قضایی در همه بخش‌ها اظهار داشت: همکاران و مسئولان قضایی باید سند تحول قضایی را به درستی و تمام و کمال بخوانند و فهم کنند و با تمام توان به اجرایی کردن مفاد این سند بپردازند و چنانچه در اجرای مفاد سند تحول با سئوال یا مشکلی مواجه شدند مراتب را به ستادی که زیر نظر معاونت راهبردی قوه قضاییه تشکیل شده است منتقل کنند تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: همه اجزای قوه قضاییه باید با جدیت به پیاده‌سازی بخش‌های مختلف سند تحول قضایی بپردازند و اثرات اجرایی شدن مفاد سند تحول قضایی برای مردم ظاهر شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به پیوست سند تحول قضایی ناظر بر نقش آفرینی استان‌ها در اجرای مفاد این سند، گفت: ظرفیت عظیم فرهیختگان استانی چه در میان قضات و چه در میان عموم مردم کمک کار قوه قضاییه در اجرای بخش‌های مختلف سند تحول قضایی است؛ چنانکه برخی استان‌های ما در اجرای بخش‌هایی از سند تحول قضایی پیشتاز می‌باشند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر ضرورت رسیدگی ویژه، تخصصی و سریع به پرونده‌های مرتبط با واحد‌های تولیدی، گفت: تمام مراجع و واحد‌های قضایی که پیگیر مسائل و مشکلات واحد‌های تولیدی هستند باید به سرعت این موضوع را در دستور رسیدگی قرار دهند و شعبات تخصصی رسیدگی به مسائل واحد‌های تولیدی نیز باید از مشورت مشاوران اقتصادی بهره بگیرند و بدانند که این مشورت خلاف استقلال قضات نیست و به روشن شدن بهتر موضوع برای قاضی کمک می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها