موج
کدخبر : ۳۵۷۸۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357810

گزارش موج از آلودگی هوای کلانشهرهای کشور؛

بعد از آبگرفتگی شدید بسیاری از استان ها و شهرهای کشور، چند روزی است که تقریبا تمامی کلانشهرهای ایران با مشکل جدیدی روبرو شده اند. آلودگی شدید هوا این روزها عاملی شده برای اینکه مسئولان در هشدارهای پی در پی از شهروندان بخواهند تا کمتر از خانه های خود خارج شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بعد از اینکه کاهش آمار مبتلایان به کرونا می رفت تا کمی آرامش را به شهروندان باز گرداند و محدودیت های کرونایی نیز در بسیاری از شهرها کاهش پیدا کرده بود، دوباره آلودگی شدید هوا زنگ خطر را برای شهروندان تهرانی و اکثر کلانشهرها به صدا در آورد؛ بطوریکه هم اینک چند روزی است که به دلیل همین آلودگی هوا کارشناسان و پزشکان به شهروندان این مناطق توصیه می کنند تا حتی المقدور کمتر از منازل خود خارج شوند. آمار آلودگی هوا اما بسیار وخیم تر از این حرفهاست! براساس آمار اعلام شده، پایتخت از ابتدای آذرماه تاکنون ۱۰ روز در شرایط قابل قبول و ۱۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.

در همین زمینه کارشناس سازمان هواشناسی ضمن اشاره به ورود سامانه بارشی جدید از عصر سه‌شنبه به کشور، نسبت به استمرار آلودگی هوا تا روز چهارشنبه در تهران، اراک، اصفهان و کرج هشدار داد.

فریبا گودرزی، درباره وضعیت جوی حال حاضر کشور گفته بود: وضعیت آلودگی هوا تا روز سه‌شنبه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت  ادامه دارد و شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نیز از تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور خبر داد.

صادق ضیاییان نیز اظهار کرد: بر تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی دو روز آینده در بیشتر مناطق کشور جوی آرام حاکم است که سبب افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت می‌شود.

بحرانی ترین روزها

این درحالی است که تهران در ۲۴ آبان یکی از بحرانی ترین روزهای خود از لحاظ آلودگی هوا را پشت سر گذاشت بطوریکه  هم‌اکنون کیفیت هوا در ۱۳ ایستگاه از ۲۷ ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای همه افراد گزارش شد.

آنهم در شرایطی که یک روز پیشتر (یعنی ۲۳ آبان) کیفیت هوا تنها در شش ایستگاه سنجش هوا بیانگر هوای ناسالم برای همه افراد بود.

عزم شورا برای شکایت از کانون های آلاینده

 وضعیت آلودگی هوای تهران و کلانشهرها این روزها به حدی بحرانی است که پای شورای شهرتهران و مجلس را نیز به این موضوع باز کرده است.

سید آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در دیدار با رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی نسبت به گازوئیل‌سوزی و مازوت‌سوزی صنایع و پایشگاه‌های اطراف تهران اظهار از عزم شورا برای شکایت از کانون های آلاینده خبر داد. وی اظهارداشت: شورای شهر از سازمان محیط زیست درخواست کرده اطلاعات مربوط به نوع سوخت مصرفی صنایع و پایشگاه‌های مستقر در حریم شهر تهران را منتشر کند اما این کار به موقع انجام نشده است. اکنون با حمایت و همراهی مجلس فرصت خوبی است تا اطلاع‌رسانی مناسب درباره محیط زیست انجام شود. 

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه وضعیت آلودگی هوا در مناطق جنوبی تهران نسبت به سایر مناطق وضعیت مناسبی ندارد، تصریح کرد: سال گذشته، آقای خلیل‌آبادی نماینده تهران نسبت به مصرف مازوت در یکی از صنایع تذکر داد. آن مرکز آلاینده به جای آنکه در رویکرد خود تغییر ایجاد کند، از ایشان شکایت کرد و جای شاکی و متشاکی عوض شد. با این حال، درصدد استفاده از ظرفیت شورا برای شکایت از کانون‌های آلاینده در حریم شهر تهران هستیم. 

حسینی میلانی با بیان اینکه براساس آخرین گزارش سیاهه انتشار تهران، سهم صنایع آلاینده مشخص شده و قابل کتمان نیست، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم شهر تهران وجود تعداد زیاد موتورسیکلت‌های فرسوده در سطح شهر تهران است. در این زمینه متاسفانه روند اسقاط موتورسیکلت و اتومبیل فرسوده عملا متوقف شده و دیوان عدالت اداری هم آیین‌نامه اسقاط موتورسیکلت را ابطال کرده است. 

وی با بیان اینکه برای خروج موتورسیکلت‌های فرسوده باید اقدام جدی انجام داد، ابراز داشت: کرونا چرخه بهره‌برداری از موتورسیکلت‌های فرسوده را رونق بخشیده و تحولات ارزی و تورم هم موجب شده تا صاحبان آن تمایل چندانی برای از رده خارج کردن موتورهای فرسوده خود نداشته باشند. 

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با اشاره به اقدامات شهرداری برای نوسازی ناوگان موتورسیکلت‌های فرسوده بیان کرد: با آنکه شهرداری براساس قانون وظیفه‌ای را برای از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های فرسوده ندارد اما براساس منابع درآمدی خود از فروش طرح ترافیک، وامی را برای نوسازی موتورسیکلت فرسوده اختصاص داده که کافی نیست. 

حسینی میلانی ادامه داد: در این مورد مشخصا پیشنهاد ما آن است که نیم درصد از جرایم راهنمایی و رانندگی با تصویب مجلس به نوسازی ناوگان موتوری و از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های فرسوده اختصاص پیدا کند. 

وی به مطالبات مدیریت شهری از دولت اشاره کرد و یادآور شد: بودجه اختصاص داده شده برای توسعه حمل و نقل عمومی به اندازه ساخت چند کیلومتر یا دو ران مترو است. متاسفانه بحث توسعه حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان آن چندان مورد توجه دولت نیست و با وجود تذکرات و انتقادات مکرر ما، اقدام چندانی انجام نشده و روند تخصیص بودجه در این رابطه بسیار کند است. 

این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با پیگیری‌های انجام شده تنها موفق به دریافت اعتباراتی برای اورهال ۵۰۰ دستگاه اتوبوس را از سازمان برنامه و بودجه شده‌ایم، عنوان کرد: ناوگان اتوبوس هم وضعیت چندان مطلوبی ندارد و بیش از ۵۰ درصد اتوبوس‌های تهران در حال خارج شدن از رده و فرسودگی هستند و اگر اقدامی جدی در مورد آن‌ها انجام نشود، تقریبا تمامی اتوبوس‌ها فرسوده می‌شوند. 

حسینی میلانی با بیان اینکه نظام بانکی با مدیریت شهری سر ناسازگاری دارد، گفت: در شرایطی که شاهد شیوع ویروس کرونا و وخامت هوای تهران به خاطر آلودگی هوا هستیم، ضروری است بانک‌های کشور تخفیفات و تسهیلاتی را برای مدیریت شهری در نظر گرفته تا بتوانیم با استفاده از اعتبارات بانکی اقدامی برای ارائه خدمات به شهروندان و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و توسعه مترو انجام دهیم. 

در ادامه این جلسه، حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به تشریح اقدامات شهرداری تهران درخصوص پایش و سنجش کیفیت هوای تهران، نحوه فعالیت مراکز و ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهر تهران و همکاری‌های بین‌المللی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) پرداخت. 

وی با تشریح وضعیت آلاینده‌های موجود در شهر تهران در یک دهه گذشته به ویژه در دو سال اخیر، عدم ارائه اطلاعات دقیق مراکز آلاینده مستقر در حریم شهر تهران، عدم اجرای قانون هوای پاک از سوی دستگاه‌های مسئول وعدم اجرایی شدن کد جریمه برای ماشین‌های متخلف از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی را از مهمترین مشکلات این سازمان برای انجام وظایف خود برای مقابله با آلودگی هوا برشمرد. 

در همین راستا، مکلف کردن خودروسازها به از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و ارائه گارانتی به تجهیزات آلودگی هوا، نظارت جامع بر صنایع و پایشگاه‌های مستقر در حریم شهر تهران، ظرفیت‌سنجی میزان بهره‌برداری و استفاده اتومبیل‌ها و موتورسیکلت‌ها از معابر و خیابان‌های تهران، تفویض بخشی از اختیارات سازمان محیط زیست به شهرداری، شناسنامه‌دار کردن مراکز و کارگاه‌های صنعتی فعال در تهران و منطقه شهری تهران، جلوگیری از ارائه سوخت گازوئیلی و مازوت به صنایع و پالایشگاه‌های مستقر در حریم شهر تهران پیشنهاداتی بود که از سوی مشاوران کمیته محیط زیست و فراکسیون محیط زیست مجلس برای بهبود وضعیت هوای تهران و مقابله با آلودگی ارائه شد. 

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه، با بیان اینکه آلودگی هوا و شیوع ویروس کرونا شرایطی را ایجاد کرده‌اند که نمی‌توان به آن‌ها بی‌توجه بود، اظهار داشت: مبنای مشکلات تهران محیط زیستی هستند اما متاسفانه به جای حل مبنایی آن‌ها، اقدام به عارضه‌درمانی کرده‌ایم و همین مسئله موجب شده تا مشکلات و معضلات تهران به صورت بنیادی حل و فصل نشوند. 

وی بودجه در نظر گرفته شده برای حفاظت از محیط زیست و توسعه حمل و نقل عمومی شبیه به شوخی دانست و تصریح کرد: فرسوده بودن ناوگان اتوبوسرانی و موتورهای سیکلت و همچنین کافی نبودن بودجه برای اسقاط و جایگزین اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌های جدید موجب شده پیشرفت مورد انتظار رخ ندهد. 

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه نباید به تصویب قانون بسنده کرد، خاطرنشان کرد: مهمتر از تصویب قانون، اجرای قانون است. قانون هوای پاک هرچند ضعف‌هایی دارد اما یک قانون مترقی در حوزه محیط زیست محسوب شده ولی متاسفانه این قانون اجرایی نمی‌شود و دستگاه‌های مسئول به بهانه‌های مختلف از اجرای آن خودداری می‌کنند. 

رفیعی اضافه کرد: در مورد آزادسازی موتورسیکلت‌های رسوبی که اخیرا اجرا شد، ما موافق نگه داشتن اموال مردم نیستیم اما این موتورها نباید در کلانشهرها بدون ضابطه توزیع شوند و آزادسازی آن‌ها هم باید براساس استانداردهای محیط زیستی و مکانیزم مشخص باشد. 

وی همراهی همه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول را مقدمه و زمینه‌ساز تحول در امور برشمرد و بر تلاش خود در مجلس برای بهبود وضعیت محیط زیست در مسئله بودجه و برنامه توسعه هفتم تاکید کرد. 

در پایان این جلسه، حسینی میلانی افزایش اعتبار حمل و نقل عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای پیگیری تخلفات دستگاه‌هایی که قانون هوای پاک را اجرا نمی‌کنند، خواستار شد و بیان کرد: ظرفیت کارشناسی مدیریت شهری در حوزه محیط زیست آماده همکاری با مجلس درخصوص تدوین برنامه هفتم توسعه برای ارائه یک برنامه ملی است.

همچنین شرکت کنترل کیفیت هوا پیش بینی کرد که آلودگی هوای تهران تا امروز – چهارشنبه – ادامه داشته باشد. به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا،  به‌دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ایجاد تغییراتی در ساعت اجرای طرح ترافیک، افزایش تردد خودروها در محدوده‌های طرح ترافیک و سکون نسبی هوا طی روزهای اخیر، افزایش غلظت آلاینده‌های جوی قابل پیش‌بینی بود اما به‌دلیل جلوگیری از شیوع بیماری و افزایش احتمال ابتلا به آن درصورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نمی‌توان جلوی تردد خودروهای شخصی را گرفت و یا طرح ترافیک را سختگیرانه‌تر اجرایی کرد.

از این‌رو به شهروندان اکیدا توصیه شده تا از ترددهای غیرضروری با خودروهای شخصی خودداری کنند و درصورت استفاده از خودروها یا موتورسیکلت‌های شخصی در این ایام، از سالم بودن آن و داشتن معاینه‌فنی اطمینان حاصل کنند.

از سوی دیگر نیاز است که عموم افراد از انجام هرگونه فعالیتی که منجر به تشدید آلودگی هوا می‌شود خودداری کنند. ازجمله این فعالیت‌ها می‌توان به روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی و ... اشاره کرد.

باز هم رکورد زنی آلودگی هوا در اصفهان

اما آلودگی هوا تنها محدود به تهران نیست بلکه این روزها سایه آلودگی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها بر سر شهروندان کلانشهرهای کشور نیز سنگینی می‌کند . اصفهان یکی دیگر از همین شهرهاست. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در مورد آلودگی هوای اصفهان اظهار داشت: بر اساس رصد و تحقیقاتی که صورت گرفته کلانشهر اصفهان در مقایسه با سایر کلانشهرها آلوده‌تر است.

ایرج حشمتی افزود: اعداد شاخص آلایندگی در اصفهان متفاوت است، در بعضی روزها شاخص ناسالم برای عموم و در بعضی از روزها خطر آلودگی برای گروه‌های حساس وجود داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه شاخص آلودگی از ۱۰۰ تا ۱۵۰ آلوده برای گروه‌های حساس است، گفت: در بسیاری از کلانشهرها این شاخص روی ۱۱۰ یا ۱۰۵ است ولی این در حالی است که در اصفهان روی ۱۴۸ -۱۴۴ و حتی نزدیک به ۱۵۰ است.

وی در مورد اقدامات صوت گرفته برای مواجهه و کاهش این آلودگی نیز گفت: از ابتدای فصل پاییز با آغاز اینورژن که همه ساله با آن روبه‌رو هستیم جلسه ابتدایی با ۳۵ صنعت که دارای پتانسیل آلایندگی و داخل شعاع هستند برگزار و در مواردی اخطارهایی داده شد تا جایی که می‌توانند بخش تولید را مدیریت کنند.

وی با اشاره به تشدید پایش‌ها اظهار داشت: به نوعی پایش‌ها را افزایش دادیم ولی متاسفانه منابع مالی برای اجرای قانون هوای پاک در هر دو حوزه منابع ثابت و متحرک بسیار ناچیز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان ۸۰ اتوبوس جدید را به ناوگان اتوبوسرانی اضافه کرده ولی از مجموع ۱۲۰۰ اتوبوس که عهده‌دار حمل و نقل مردم هستند حدود ۷۰۰ دستگاه نیاز به بازسازی دارند و باید فیلتر جاذب دوده هوا در آنها نصب شود.

وی با ذکر اینکه به علت گرانی فیلتر و کم بودن اعتبارات شهرداری، امکان نصب آن بر روی همه اتوبوس‌ها امکان‌پذیر نیست گفت : همچنین در اتوبوس‌های مدل پایین قابلیت نصب فیلتر دوده وجود ندارد.

حشمتی با بیان اینکه در حوزه صنایع نیز مشکلات عدیده‌ای برای فیلتراسیون بسیاری از صنایع که موجبات آلودگی هوا را فراهم می‌کنند، وجود دارد، گفت: این حوزه هم به علت مشکلات مالی نسبت به فیلتراسیون اقدامات کافی انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه از یک ظرفیت قانونی برنامه ششم توسعه، مقداری از عوارض آلودگی هوا شهر اصفهان به صندوق محیط زیست واریز شده بود، این درخواست مطرح شد و برای صنایع شعاع ۵۰ کیلومتر جلساتی تشکیل شد ولی متاسفانه استقبالی در این زمینه صورت نگرفت و بعضی از صاحبان صنایع در این زمینه کوتاهی می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست و بالطبع اداره محیط زیست استان اصفهان، اظهار داشت: این سازمان موظف است به تمام دستگاه‌هایی که در قانون هوای پاک تکلیف دارند نامه‌نگاری و تعامل کند و از آنها بخواهد برنامه‌های اجرایی خودشان را در این زمینه ارسال کنند. حشمتی افزود: بعد از اعلام، نتایج گزارش‌ها آنالیز خواهد شد و میزان پیشرفت کار به دستگاه‌های کنترل و نظارتی و هم سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می‌شود که بعد از صدور اخطار دستگاه قضایی برخورد لازم با واحدهایی که کوتاهی کردند، اعمال می‌شود.

آلودگی هوای اصفهان حتی مانند تهران، داد اعضای شورای شهر این شهرستان را نیز به هوابلند کرده است. رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه آلودگی و کاهش کیفیت هوای اصفهان جدی است و قابل انکار نیست.

کوروش محمدی افزود: در روزهای اخیر این عدد آلایندگی فاجعه‌آمیز بوده به گونه‌ای که در برخی روزها برای همه شهروندان ناسالم گزارش شده است.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان با بیان برگزاری جلسات در مورد آلودگی کلانشهر اصفهان گفت: جلساتی با مدیریت بحران و دستگاه‌های متولی به میزبانی شهرداری و کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر با هدف مشخص کردن منابع اصلی آلاینده‌ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: باید مشخص شود سهم منابع آلاینده کجا است و کدام دستگاه باید ورود پیدا کند، منشاء آلودگی فقط از اتوبوس و خودروی تک سرنشین نیست بلکه مطالعات نشان می‌دهد منابع مهم ما جاهای دیگری است و حوزه صنایع وظیفه خودش را انجام می‌دهد تا آلودگی را کنترل کنیم.

کرمانشاه نیز یکی دیگر از کلانشهرهایی است که این روزها با آلودگی شدید هوا روبروست به گونه ای که به گفته مدیرکل مدیریت بحران این استان، به علت ایجاد پدیده وارونگی هوا و در پی آن افزایش آلاینده‌ها کیفیت هوای شهرستان کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

جلیل بالایی مدیرکل بحران استان کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: پیرو اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی در خصوص ایجاد مه صبحگاهی در روز‌های اخیر به دلیل تغییر دما، علاوه بر پدیده مذکور از دیروز عصر به دلیل تغییر ناگهانی دما و وجود ارتفاعات و شهرک‌های صنعتی در شهرستان کرمانشاه با پدیده ایستایی یا وارونگی هوا مواجه شده ایم و بر این اساس کیفیت هوای شهرستان کرمانشاه در حالت هشدار قرار گرفته است.

وی افزود: تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هوا بیانگر وارونگی دمایی در سطوح پایینی جو و در نتیجه انباشت آلاینده‌ها است که با افزایش ذرات معلق در هوا و جو منطقه شاهد کاهش کیفیت هوا در شهرستان کرمانشاه هستیم که بر اساس استاندارد‌های سازمان محیط زیست کیفیت هوا ابتدا در حالت ناسالم و سپس به حالت هشدار درآمده است.

بالایی تاکید کرد: با توجه به اینکه در شرایط شیوع بیماری کرونا قرار داریم و بر کاهش تردد‌ها نیز تأکید شده است، انتظار داریم افراد آسیب پذیر شامل کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی در شرایط وارونگی هوا و افزایش آلاینده‌ها به سبب سکون جوی از تردد در فضای باز و قرار گرفتن در معرض مستقیم هوا جداً خودداری کنند.

و اما اهواز!

مردم اهواز هم  وقتیکه هنوز از آبگرفتگی و سیل هفته گذشته رها نشده بودند، در گرداب هوای آلوده فرو رفته اند! 

بنا بر اعلام مرکز کنترل و پایش محیط زیست، در دیروز شاخص کیفی هوا در کلانشهر اهواز ۱۵۴ ای  کیو آی بوده است. شاخصی که نشان دهنده ناسالم بودن هوای برای تمامی گروه‌های سنی است.

این وضعیت باعث شد تا از افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان هشدار داده شود که  از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج ازمنزل خودداری ورزند. 

مرز سلامت

آلودگی هوا آنچنان به وضع خطرناکی رسیده و سلامت شهروندان را در این روزهای حساس کرونایی تهدید کرده که جامعه پزشکی و درمانی کشور را نیز وادار به واکنش کرده است. 

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفتگو با خبرنگار موج؛  با بیان اینکه شاخص آلودگی هوا امروز به طور میانگین در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس اعلام شده است تصریح کرد: آلودگی هوا یک ریز فاکتور محیطی برای سلامت انسان به شمار می رود و هدف اول آلودگی هوا مشکلاتی است که برای قلب و ریه افراد به وجود می آورد. 

وی با ذکر اینکه وقتیکه شاخص کیفیت هوا که شاخصی جهت پیش‌بینی کیفیت روزانه هوا است در مناطقی به طور میانگین ١٢٠ به بالاست و در برخی مناطق ازعدد ١۵٠ نیز عبور کرده است گفت: در چنین شرایطی به جد از  تمام شهروندان تهران، مشهد، اراک، اصفهان و قزوین تقاضا می کنیم، با توجه به اینکه شاید شاخص تا ۴٨ ساعت آینده ادامه پیدا کند، سفرهای غیرضروری خود را لغو کنند و از منزل برای انجام اقدامات غیرضروری خارج نشوند. 

خالدی ادامه داد: افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، خانم های باردار، سالمندان، کودکان باید بیشتر رعایت و شیر، میوه، سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. پیش از مصرف مواد. غذایی حتما ابتدا دست ها و دهان را بخورند و بعد از آن استفاده کنند. ورزشکاران هم ممنوعیت فعالیت ورزشی را در این چند روز رعایت کنند. 

خالدی درمورد ارتباط آلودگی هوا و کرونا نیز گفت: در این روز ها همه ما از ماسک استفاده می کنیم، اما توصیه بیشتری می شود که همه افراد در این زمینه رعایت بیشتری کنند، در خانه بمانند و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند در صورتی که احساس ناراحتی کردند، بلافاصله با شماره ١١۵ تماس بگیرند؛ به گفته خالدی، سردرد تاری دید تشنج و کما از جمله علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها