موج
کدخبر : ۳۵۲۶۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-352696

از سوی اعضای شورای شهر مطرح شد:

با وجودیکه شهردار تهران از همان هفته اول انتصابش سه شنبه های بدون خودرو را با دوچرخه سواری آغاز کرد و بعد از آن اعلام کرد که به خاطر ترویج دوچرخه سواری قصد دارد تا رینگ مسیر دوچرخه سواری در تهران احداث کند اما، شیوه احداث این مسیرها و اختلالاتی که در عملکرد خیابان ها ایجاد کرده باعث شده تا انتقادهای فراوانی نسبت به آن مطرح شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بعد از انتقادهایی که از سوی کارشناسان در مورد نحوه انتخاب مسیرهای احداث دوچرخه سواری و اجرای آن مطرح شد روز یکشنبه تذکر رییس کمیسیون حمل و نقل و همچنین رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر در مورد اجرای خطرناک یکی از مسیرهای دوچرخه سواری و بی توجهی به حریم پیاده روها، باعث شد تا این انتقادها شکلی جدید و البته جدی تری را به خود بگیرد.

محمد علیخانی در جلسه این هفته شورای شهر تهران با اشاره مشکلات اجرای پروژه مسیر دوچرخه‌سواری بزرگراه شهید دوران و خطرناک خواندن آن، گفت: با توجه به مکاتبات انجام گرفته با شهرداری مبنی بر ارائه مستندات و مطالعات مصوب پروژه احداث مسیر دوچرخه در حاشیه بزرگراه شهید دوران و قسمتی از بزرگراه شهید یاسینی، از جمله مکاتبه شماره ۱۲۵۰۹/۱۶۰ مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ و شماره ۱۰۱۰۸/۱۶۰ مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ و با توجه به عدم کفایت اطلاعات ارسالی و همچنین با توجه به بازدیدهای کارشناسان از بخش‌های اجرا شده این پروژه در دو هفته اخیر که حاکی از اجرای ناصحیح، ناایمن، خطرآفرین و منقطع پروژه موردنظر دارد به نحوی که باعث هدایت دوچرخه‌سوار به بخش بزرگراهی و وقوع حوادث احتمالی در بزرگراه می‌شود، لذا به شهردار تهران تذکر داده می‌شود نسبت به بررسی موضوع از جنبه مطالعات ترافیکی اقدام لازم صورت گیرد.

علیخانی افزود:  همچنین ضروری است تا زمان ارائه پاسخ قانع‌کننده به کمیسیون عمران و حمل و نقل و افکار عمومی، در خصوص نحوه تصویب مطالعات توجیهی و ضوابط فنی و اجرایی این پروژه و نحوه هزینه‌کرد، بدون وجود ردیف بودجه مصوب، از ادامه عملیات عمرانی پروژه مذکور که نتیجه‌ای جز اتلاف منابع و ایجاد خسارت ندارد، خودداری شود.

اما انتقادها به حناچی؛ شهردار تهران به همین جا خلاصه نشد. زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز درباره ضرورت جلوگیری از تردد موتورسیکلت‌ها در پیاده‌راه‌ها و و تصرف معابر به صورت غیرمجاز به شهرداری تهران تذکر داد و گفت: یکی از معضلاتی که در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهر تهران باعث زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان شده است، توقف و تردد موتورسیکلت سواران در پیاده‌روها و محل‌های غیرمجاز است که هر ساله باعث بروز حوادث ناگوار و افزایش آلودگی در مسیر تردد شهروندان می‌شود.

نوری اضافه کرد: رسیدگی به این موضوع در راستای رعایت حریم و حقوق شهروندان و عابرین پیاده است. از ابتدای دوره پنجم شورای شهر در غالب طرح‌ها و حین بررسی‌ برنامه پنج ساله سوم شهرداری یکی از چالش‌ها این مساله بوده و با توجه به تاکید فراوان بر ارتقا ایمنی شهر، متاسفانه به رغم وجود قوانین شفاف و مشخص در بسیاری از مراکز پر خطر و پرتردد و مرکزی شهر تهران شاهد تصرف پیاده راه‌ها و پارک موتورسیکلت‌ها در مسیر عابرین و حتی مصدومیت شهروندان هستیم.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه افزایش این پدیده موجب نارضایتی شهروندان شده است، تاکید کرد: کم‌توجهی به آن باعث شده است که اخیرا بخشی از پیاده‌روهای بزرگ و بخشی از حاشیه خیابان‌ها که به مسیر دوچرخه اختصاص یافته، جولانگاه موتورسوارها شود و به این نگرانی ها بیفزاید.

نوری با استناد به قانون، رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ طبق ماده ۲۰  ـ کلیه قوانین و مقررات عمومی مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور در مورد موتورسیکلت‌ها نیز جاری است. حرکت در پیاده‌روها، ایجاد عمدی صدای حمل بار، حرکت نمایشی و پارک آنها از جمله مصادیق تخلف است و مامورین راهنمایی و انتظامی موظف به برخورد قانونی هستند گفت : از این رو از پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ می‌خواهم تمهیدات لازم را طبق قانون اتخاذ کند و به معاونت حمل و نقل شهرداری تهران نیز تذکر می‌دهم اقدامات لازم به منظور ایجاد موانع فیزیکی و آزادسازی معابر از راکبان موتورسوار را ایجاد و برخورد با واحدهای صنفی که باعث تشدید این مزاحمت می‌شوند در برنامه خود قرار داده و گزارشی از اقدامات آن معاونت را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کنند.

این انتقادها به مسیردو چرخه سورای و تجاوز به حریم تردد عابران پیاده در حالی صورت می گیرد که به دستور شهردار تهران قرار است چند صد کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در پایتخت احداث شود. اما از آنجاییکه تاکنون احداث این مسیرها منجر به کاهش عرض پیاده روها شده و از سویی محلی شده برای تردد بی دغدغه موتور سواران، این اقدام با انتقادهای زیادی را به همراه داشته و دارد!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها