موج
کدخبر : ۳۴۹۵۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349528

مدیر گروه حقوق جزای دانشگاه تهران:

مدیر گروه حقوق جزای دانشگاه تهران واکنش آیت الله رییسی به برخورد ماموران انتظامی با اوباشان را قابل ستایش دانست و بیان کرد این واکنشِ به موقعِ رئیس قوه قضاییه به اقدامات اخیر که نشان می‌دهد این قوه توسط خردورزان اداره می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، علی خالقی مدیر گروه حقوق جزای دانشگاه تهران ، با انتشار پستی در اینستاگرام به موضوع اوباش‌گردانی و دستور آیت‌الله رییسی مبنی بر ممنوعیت تعرض به متهم ولو اوباش، پرداخت و نوشت: «تقریباً یک هفته پس از گرداندن متهمان واقعه بیمارستان پورسینای رشت در خیابان‌های این شهر توسط نیروی انتظامی، نظیر چنین اقدامی، و این بار با رفتاری خشونت‌بار تر، در یکی از خیابان‌های مرکزی تهران اتفاق افتاد. من چند روز پیش، بلافاصله پس از اقدام نخست، درباره عملکرد مأموران قضایی و انتظامی در رشت پستی گذاشتم، و ضمن تأکید بر لزوم به کیفر رساندن مجرمانی که از آن‌ها به عنوان اراذل و اوباش یاد می‌شود، نقض قانون در برخورد با بی‌قانونی را مورد انتقاد قرار دادم؛ در ممنوعیت چنین اقدامی، از میان مواد متعددی که در این زمینه وجود دارد، تنها به یک ماده از ق. آ. د. ک استناد کرده و به روشنی به غیرقانونی و جرم بودن رفتار‌های مجریان قانون اشاره نمودم.

در پاسخ به کسانی که این اقدامات را در سایه تشهیر در فقه، مجاز می‌شمردند نوشتم که در فقه نیز تشهیر تنها در برخی جرائم معین، آن هم برای محکومان پذیرفته شده، که شامل متهمان مذکور آن هم در مرحله تحقیقات مقدماتی نمی‌شود. در برابر کسانی هم که بدون هیچ استدلال حقوقی و استناد قانونی، در تأیید اقدام غیرقانونی مأموران قضایی و انتظامی دست به ضعیف‌ترین استدلال از طریق مقایسه و تشبیه زدند گفتم که من در اینجا از قانون سخن می‌گویم، نه از احساس خود، و اقدامات مذکور را با ضابطه قانون می‌سنجم، نه با خاطره دل.

اما دیروز، خبر دستور آیت الله رئیسی مبنی بر برخورد با بازپرس و مأموران متخلف در گرداندن متهمان در تهران، منتشر شد.(به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس قوه قضاییه از همان لحظات اولیه اطلاع از واقعه اخیر، به دادستان تهران دستور داده است که در خصوص مصادیق تعدی از قانون و نقض حقوق شهروندی، با متخلفین اعم از بازپرس و یا مأمورین برخورد شود. وی ضمن تأکید بر برخورد قاطع و بی‌امان با اراذل و اوباش، حکم به تشهیر را صرفاً در صلاحیت دادگاه و آن هم در چارچوب قوانین و مقررات می‌داند که تعرض به متهم ولو اوباش، قطعاً مجاز نیست.)

برای من، پس از دریافت پیام‌های امیدوار کننده‌ای از برخی قضات محترم، که همچون جمع کثیری از قضات شریف و زحمتکش کشورمان قانونمداری پیشه کرده و از رفتار‌های افراطی و خلاف قانون تبری می‌جویند، اطلاع از این موضع ستودنی رئیس دستگاه قضا موجب دلگرمی مضاعف شد. این واکنشِ به موقعِ رئیس قوه قضاییه به اقدامات اخیر که نشان می‌دهد این قوه توسط خردورزان اداره می‌شود، امیدواری به حاکمیت قانون در دستگاه قضاء و رعایت اصل قانونی بودن دادرسی را تقویت می‌کند».

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها