موج
کدخبر : ۳۴۵۸۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345810

۶۲ هزار کیت تشخیص کرونا انستیتو رابرت کُخ آلمان توسط سازمان جهانی بهداشت به ایران تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سازمان جهانی بهداشت کیت‌های آزمایشگاهی برای انجام بیش از 67 هزار و 500 تست الایزا جهت شناسایی و اندازه‌گیری پادتن کووید-19 را به جمهوری اسلامی ایران تحویل داد.

این کیت‌ها که توسط انستیتو رابرت کُخ آلمان اهدا شده است برای مقاصد پژوهشی و غربالگری در کشور مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

 بخشی از کیت‌ها به توصیه کارگروه  سرواپیدمیولوژی وزارت بهداشت به سازمان ملی انتقال خون ایران تحویل داده شد تا در ارزیابی کیفیت پلاسماهای اهدایی مورداستفاده قرار بگیرد.

تعدادی از کیت‌ها نیز جهت تحقیق بر روی ایمنی جمعیت‌های حساس و ارزیابی کیفیت کیت‌های تولید داخل به انستیتو پاستور ایران و همچنین به مرکز تحقیقات عفونی اطفال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور انجام تحقیق در مورد شیوع کووید-19 در بین کودکان تحویل داده شد.

باقی مانده کیت تشخیص کرونا نیز در انبار سازمان ملی انتقال خون نگهداری می‌شوند تا بر اساس تصمیمات کمیته توزیع شوند.

این در حالی است که به تازگی با تایید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور هماهنگی مطالعات سرواپیدمیولوژی در کشور، کارگروه جدیدی در کمیته اپیدمیولوژی قرارگاه ملی مقابله با کرونا تشکیل شده است.

 علی اکبر حق دوست، معاون آموزش وزارت بهداشت و رئیس کمیته ملی اپیدمیولوژی کووید-۱۹ گفت که طبق هماهنگی‌های به‌ عمل‌ آمده قرار است این کیت‌ها جهت مطالعات سرواپیدمیولوژی در گروه‌های مختلف در استان‌های کشور مورد استفاده قرار گیرد تا شناخت بهتری از شیوع بیماری درگروه‌های مورد مطالعه کسب کنیم.

کریستوف هملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، نیز در این رابطه خاطر نشان کرد: مطالعات سرواپیدمیولوژیک بر روی سارس-کووی-2 (کروناویروس 2019) روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد؛ چراکه می‌تواند در هدایت موثر اقدامات بهداشتی، شناخت بهتر پاسخ‌های ایمنی، تولید واکسن و یافتن درمان‌های مناسب‌تر کمک‌کننده باشند.

وی تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت، به همراه دیگر شرکای خود، از جمله انستیتو رابرت کُخ، به همکاری کامل با وزارت بهداشت در این حوزه‌ها ادامه خواهد داد.

 امید زمانی، مسؤول بیماری‌های عفونی در نمایندگی سازمان جهانی بهداشت نیز اظهار داشت:  این نخستین بار است که سازمان جهانی بهداشت از سازمان انتقال خون ایران در حوزه پاسخ به کووید-19 پشتیبانی می‌کند؛ البته طی ده سال اخیر این سازمان از طریق پالایش فرآورده‌های خونی و ارائه مشاوره به اهداکنندگان جهت تضمین سلامت خون‌های اهدایی، به کنترل ایدز، هپاتیت و دیگر بیماری‌های منتقله از خون کمک شایانی کرده است.

معمولا در دوره ابتلا به کووید-19 پادتن بر ضد کروناویروس در بدن بیماران تولید می‌شود. در نبود واکسن، این پادتن‌ها نشان می‌دهند که فرد در گذشته یا در حال حاضر به بیماری مبتلا شده است.

فارغ از اینکه فرد به بیماری خفیف یا شدید یا حتی عفونت بدون علامت دچار شده باشد. هنوز مشخص نیست که تا چه مدت پس از ابتلا پادتن‌های تولیدی در خون فرد قابل ‌شناسایی خواهد بود یا به چه میزان به مصونیت در مقابل ویروس کمک می‌کند.

مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون سازمان ملی انتقال خون از شهریور 1392 تاکنون به عنوان یکی از مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت شناخته شده است.

سازمان انتقال خون وظیفه غربالگری اهداکنندگان خون در کشور را بر عهده داشته و کیت‌های پلاسما درمانی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-19 را نیز فراهم می‌سازد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها