موج
کدخبر : ۳۴۴۵۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344544

خبرگزاری موج گزارش می‌دهد؛

سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ در حالی آغاز شد که همانطور که پیش بینی می شد همچنان موج انتقادهای جدی والدین و مدیران مختلف نسبت به بازگشایی حضوری مدارس با شدت بیشتری ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، همانطور که پیش بینی می شد، بازگشایی مدارس امسال، با حاشیه های فراوانی همراه بود. از انتشار عکسی عجیب در مراسم بازگشایی یکی از دبیرستان های دخترانه تا بالا گرفتن انتقادهای تند و تیز نمایندگان مجلس و....

روحانی زیر رگبار انتقادها

علاوه بر وزیر آموزش و پرورش، رییس جمهور نیز که امسال در مراسم بازگشایی مدارس حضور پیدا نکرده بود مورد الطفات! تعداد زیادی از چهره های سیاسی و اجتماعی قرار گرفت.

دکتر مصطفی معین ، رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور که از وی به عنوان یکی از فعالان اصلاح طلب یاد می شود در اظهار نظری تند در مورد بازگشایی حضوری مدارس گفت: از نظر من آخرین مراکزی که پس از کنترل و مدیریت بحران کرونا می توانند بازگشایی شوند مدارس و دانشگاه ها هستند. ما هنوز گرفتار موج دوم بحران کرونا هستیم و اولین اصل در مهار این ویروس وحشی، جداسازی و فاصله گذاری اجتماعی در مدرسه و دانشگاه است که امکان پذیر نیست و یا عملا" زیر پا گذاشته می شود.

وی در هشداری صریح ادامه داد: موج سوم کرونا هم به دلیل سفرهای آزاد انجام گرفته در تعطیلی اخیر و تجمعات غیر بهداشتی در برخی محافل، مسابقات فوتبال و...در پیش است. همچنین در آستانه فصل پاییز هستیم که هوای سرد و آلوده و الزام حضور در فضاهای بسته باعث انتقال بیشتر بیماری می شود و احتمال همه گیری ویروسی آنفلوانزا هم در پیش روی جامعه بی پناهی قرار دارد که قربانیان اصلی آن کودکان زیر پنج سال، سالمندان و مبتلایان به بیماری های زمینه ای مزمن هستند.

معین همچنین در مورد عدم حضور رییس جمهور در مراسم بازگشایی مدارس به طعنه گفت: طبیعی است که رعایت اصول بهداشتی مانند حفظ فاصله، زدن ماسک و شست و شوی دست برای حضور یک نفر در یک مدرسه، به ویژه اگر رئیس جمهور باشد(!) بسیار امکان پذیرتر از رعایت همان اصول و توصیه های بهداشتی در سطح ۱۴/۵میلیون دانش آموز در تعداد بیشماری از مدارس شهرها و روستاهای کشور است!

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رئیس دفتر دولت اصلاحات نیز به آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ توسط رئیس جمهوری که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، واکنش نشان داد. وی در توییتی خطاب به رییس‌جمهور نوشت: آقای روحانی، رییس جمهور محترم باورم نمی شه از دفترتان به صورت مجازی مدارسی را افتتاح کردید که بچه باید در آن حضوری شرکت کنند! اصلا یادتان هست کشور مردم هم دارد؟

مجلسیان در بورس

اما دیروز به نظر می رسید انتقادهای نمایندگان کرسی نشین مجلس نیز به بازگشایی حضوری مدارس رنگ و بویی تند و تیز تر و البته گسترده تر را به خود گرفته است. حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این میان تندترین واکنش را نسبت به این مقوله داشت. وی درباره بازگشایی مدارس و الزام دانش‌آموزان برای حضور در کلاس‌های درس، با حمله به روحانی گفت: متاسفانه آقای روحانی توجه چندانی به نظر کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف ندارند و خودشان تصمیم می‌گیرند! مخصوصا در رابطه با کرونا تا به امروز آقای رئیس‌جمهور چند دسته گل به آب داده است که آخرین آن بازگشایی مدارس و آموزش حضوری است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه سپس به عدم حضور رییس جمهور در مراسم بازگشایی مدارس اشاره کرد و به طنز گفت: حالا که ایشان می‌گویند که بچه‌ها باید در مدرسه حضور پیدا کنند، ای کاش خودشان هم امروز از طریق فضای مجازی زنگ شروع سال تحصیلی جدید را نمی‌زدند وحداقل در یک مدرسه حاضر می‌شدند.

وی با ذکر اینکه  ما به شدت نگران سلامتی بچه‌ها، خانواده‌ها و معلمان هستیم گفت: چگونه می‌شود بچه‌های مدرسه‌ای را توجیه کرد که شما فاصله‌گذاری را رعایت کنید و ماسک بزنید، معتقدم این‌گونه رفتارها بیشتر به یک شوخی شبیه است تا یک واقعیت؛ ولو این‌که بگویند ما ۱۰ نفر را در یک کلاس قرار می‌دهیم.

نماینده سیستان و بلوچستان بیان کرد: معمولا بچه‌ها در مدرسه بازی می‌کنند، می‌دوند، کشتی می‌گیرند و از سر و کول هم بالا می‌روند، اینکه ما فکر کنیم آن‌ها می‌توانند پروتکل‌ها را دقیق اجرا کنند دور از واقعیت و شاید به توهم بیشتر شبیه باشد.

وی ادامه داد: امروز از ایرانشهر به من زنگ گفتند کلاس‌ها ۴۰ نفره آن هم به صورت دو شیفت برگزار می‌شود. در مورد بعضی از مناطق مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، قم و یزد( که گرمسیر هستند)، اینکه شما فکر کنید بچه‌ها را بفرستید سرکلاس و چند ساعت ماسک بزنند و رعایت کنند، بیشتر شبیه شوخی است و عملا امکان پذیر نیست.

وی با بیان این‌که فصل پاییز و اوج بیماری را در پیش داریم و اعلام می‌کنم اگر خدایی ناکرده برای بچه‌ها و خانواده‌ها اتفاقی بیفتد، آقای رئیس‌جمهور باید شخصا پاسخگو باشند و تقاصش را پس بدهد، گفت: امروز آقای روحانی در اتاق شیشه‌ای نشسته است و بیرون نمی‌آید و در جلسات با فاصله‌گذاری چند متر می‌نشیند بعد بچه‌های کوچک را حضوری به مدرسه می‌فرستند. از درگاه خداوند می‌خواهم که ان‌شاالله برای فرزندان‌مان اتفاقی نیفتد زیرا به نظر می‌رسد دولت به فکر سلامت مردم نیست و چندین بار هم این موضوع نشان داده شده است.

شهریاری ادامه داد: هنگامی که آدم‌های بزرگ آن هم در کلانشهری مثل تهران مسائل را رعایت نمی‌کنند شما چگونه انتظار دارید که در اقصی نقاط کشور آن هم در مناطق محروم و مستضعف کودکان در مدارس رعایت کنند؟

نماینده سیستان و بلوچستان ادامه داد: خبری شنیدم که نمی‌دانم چقدر واقعیت دارد، آقای وزیر آموزش و پرورش گفتند ما می‌خواهیم روش‌هایی که در اروپا برای بازگشایی مدارس وجود دارد را اجرا کنیم، گفتم خدا را شکر سیستان و بلوچستان و سایر مناطق محروم ما در این یک مورد جزء اروپا شد؛ من نمی‌دانم این نقل قول صحت دارد یا نه اما اگر ایشان چنین چیزی را گفته باشد، باید برایش تندیسی با طلا ساخت که ما را به اروپا رسانده است!

وی گفت: روز یکشنبه در جلسه بعداز ظهر از معاون وزرای بهداشت و آموزش دعوت کردیم به کمیسیون بیایند اگر حرف منطقی در مورد این اقدام دارند، ما را هم توجیه کنند.

اما این تنها انتقاد نمایندگان مجلس به بازگشایی حضوری مدارس نبود. حمیدرضا حاجی بابایی نیز در همین زمینه با لحنی تهدید آمیز گفت: ستاد کرونا باید مسئولیت باز شدن مدارس را رسماً برعهده بگیرد. اگر فردا مشکلی پیش آمد نگویند ما نبودیم و دیگری تصمیم گرفت. باید ستاد کرونا رسماً اعلام کند. بچه کلاس اول و دوم ابتدایی را در خانه هم نمی‌شود کنترل کرد و کار سختی است، حال اگر آموزش و پرورش می‌تواند، که دستشان را هم می‌بوسیم. معلم‌ها هم باید امنیت و سلامت شان تضمین شود و مدنظر باشد.

ولی اسماعیلی نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با تهدید روحانی به استیضاح در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «آقای وزیر آموزش و پرورش، شتاب زدگی در بازگشایی مدارس بدون تامین زیر ساخت‌ها مخصوصا در مناطق محروم، به استقبال کرونا رفتن است. ایران فقط ولنجک نیست که آقازاده‌های حضرات غرق در بهترین امکانات‌اند؛ دانش آموزان مناطق محروم حتی آب برای شستن دست‌ ندارند! منتظر سوال و استیضاح باشید.»

الهه مرگ 

این اتفاقات اما سوژه جالبی را هم به دنبال داشت. سوژه ای که شاید جنجالی ترین سوژه فضای مجازی روز بوده باشد. این سوژه به عکس مراسم بازگشایی یکی از مدارس دخترانه برمی‌گشت که در آن دو دختر با شنلی سفید پشت سر مدیر مدرسه که در حال سخنرانی است ایستاده بودند. منتهی یکی از این دو دختر شنل پوش ماسک معمولی بر صورت داشت و دیگری صورتش را با پارچه ای سیاه! کاملا پوشانده بود. این تصویر که کاربران فضای مجازی از آن به عنوان نمادی از اعتراض دانش آموزان به بازگشایی مدارس یاد می کردند به سرعت به یکی از پر بازدید کننده ترین تصاویر فضای مجازی مبدل شد. تصویری از الهه مرگ که در کمین فرشته ای مظلوم نشسته است که می تواند نمادی از تهدید دانش آموزان توسط ویروس کروناست.

باز هم تعهد نامه

بعد از اینکه وزیر آموزش و پرورش گرفتن تعهد نامه برای حضور دانش آموزان، توسط مدیران مدارس را کاملا تخلف عنوان کرده بود، هنوز هم برخی از والدین تصاویری از تعهد نامه هایی که توسط مدیران مدارس به آنها داده شده بود و باید امضا می کردند  را در فضای مجازی منتشر کردند. این تکرار در واقع تاکید مجددی است بر اینکه اولیای مدارس حقیقتا از حضور دانش آموزان و عواقبی که می تواند برای آنها به دنبال داشته باشد هراس دارند.

با این تفاصیل به نظر نمی رسد این غایله به این زودی ها خاتمه پیدا کند. غایله ای که شاید حتی به استیضاح رییس جمهوری که باعث ابتلای جمع کثیری از فرزندان معصوم و آینده ساز این مملکت شده است، منجر شود.

 

 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها