موج
کدخبر : ۳۴۳۲۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343221

سید جواد حسینی از کتاب بسته های تحولی و برنامه های سال ۱۳۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، در حاشیه نشست شورای راهبری سازمان آموزش و پرورش استثنایی که با حضور ویدئو کنفرانسی روسای آموزش و پرورش استثنایی استان ها برگزار شد از کتاب بسته های تحولی و برنامه های سال ۱۳۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی رونمایی شد.

سید جواد حسینی با اشاره به جزئیات برنامه های تدوینی سال ۱۳۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: برنامه های تدوینی  شامل دو بخش  است، بخش اول  بسته های  تحولی است  که جدید و نوآورانه است و بخش بعدی نیز برنامه های معمولی است که از قبل وجود داشته و استمرار می یابد.

وی با بیان اینکه برنامه های سال ۱۳۹۹ هر شش زیر نظام سند تحول بنیادین را پوشش می دهند اظهار داشت : مجموع برنامه های سالانه و بسته های تحولی ۱۳ برنامه با ۴۶ فعالیت است که بیش از ۸۰ درصد این برنامه ها و فعالیت ها نوآورانه است.

وی با  اشاره به  سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات بهنگام طلایی»‌ و «توسعه مشارکت، کاهش تمرکز واجتماعی شدن » اظهار داشت: بسته های تحولی نوآورانه، تحقق پذیر،  دارای نتایج کوتاه مدت یکساله ملموس، شوق انگیز، مشارکت پذیر، مدرسه محور، فراگیر، مبتنی بر آموزه های سند تحول بنیادین و مبتی بر چرخش های تحول آفرین تدوین شده اند.

وی افزود: فرآیند اجرایی شدن بسته های تحولی در قالب ۸ برنامه و ۳۰ فعالیت تدوین شده است و ۸۳ درصد فعالیت ها و برنامه های مبتنی بر بسته های تحولی تاسیسی و نوآورانه است.

وی افزود: بسته مدرسه انطباقی شامل  ۳ برنامه و ۹ فعالیت است که ۶ فعالیت آن جدید است، بسته مداخلات بهنگام طلایی  شامل یک برنامه و یک فعالیت جدید است و بسته توسعه مشارکت ها نیز شامل ۴ برنامه و ۲۰ فعالیت جدید است.

معاون وزیر با تشریح برنامه ها و فعالیت های بسته های تحولی اظهار داشت: "ایجاد شبکه جامع آموزش و اطلاع رسانی دیجتیال"،  "مناسب سازی مبتنی بر توانمند سازی مدیران و معلمان" و "مناسب سازی فضا و تجهیزات"،  "طراحی و تولید اپلیکیشن  جامع دانش آموزان با نیازهای ویژه"، "راه اندازی سامانه ندای همراه ویژه معلمین رابط و پذیرا و والدین دانش آموزان تلفیقی- فراگیر در تمامی استان ها" و "ایجاد پایگاه جامع آموزش مجازی در تمامی استان ها" از جمله فعالیت های پیش بینی شده در بسته های تحولی است.

وی افزود:  "ایجاد یک مدرسه مناسب سازی شده ویژه دانش آموزان طیف اتیسم در هر استان"، "ایجاد یک مدرسه  پذیرای مناسب سازی شده الگو درهراستان" و "نهضت مشارکت توان افزایی" از جمله دیگر  فعالیت های پیش بینی شده در بسته های تحولی است.

وی گفت: آموزش زبان اشاره و خط بریل به ۵ هزار نفر از والدین، معلمان و مدیران سازمان ها، برگزاری ۱۲۰ ساعت آموزش مهارت های چندگانه به ۱۰ درصد از معلمان دانش آموزان کم توان ذهنی، افزایش ۸‌درصدی پوشش پیش دبستانی و ۱۵ درصدی خدمات توانبخشی در پیش دبستانی، مناسب سازی و طراحی درس افزارهای آموزشی  و جلب مشارکت ۳۵ درصدی اولیا و ۳۰ درصدی معلمان برای سال جاری هدفگذاری شده است.

معاون وزیر‌ در ادامه با بیان اینکه برنامه های سالانه در قالب ۵ برنامه و ۱۶ فعالیت  تدوین شده است اظهار داشت: تولید بسته های یادگیری و توان بخشی نوآموزان و دانش آموزان با نیازهای ویژه یادگیری مبتنی بر برنامه درسی ملی، توسعه و ارتقا کیفیت خدمات مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده با مشارکت نهادهای تخصصی کشور، بازنگری و اصلاح ساز و کارهای تامین منابع مالی برنامه ارزیابی سلامت جسمانی و روانی کودکان در بدو ورود به دبستان  درمناطق محروم و مرزی، تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه در ساحت‌های شش‌گانه تربیتی برای کشف استعدادهای دانش‌آموزان و تدوین نظام‌‌نامه تحقق پوشش کامل تحصیلی دوره آموزش عمومی و اتخاذ سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای دانش‌آموزان و اولیای آنان با همکاری سایر عوامل سهیم و مؤثر،  از جمله برنامه ها و فعالیت های سالانه سال ۱۳۹۹ می باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها