موج
کدخبر : ۳۴۳۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343023

پرونده اشتباهات مکرر حساسیت برانگیز شهرداری در مورد تابلوهای شهری:

هنوز یکسال از جنجال ایجاد شده در مورد حذف کلمه شهید از برخی از تابلوهای معابر و خیابان های شهر نمی گذرد که دوباره تغییر نام معبری دیگر به چالشی جدی برای شهرداری و شهردار تهران بدل شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، آبان ماه سال گذشته؛ انتشار تصاویری از چند تابلوی جدید نصب شده در برخی از معابر و خیابان های شمال شهر تهران در فضای مجازی که در آن کلمه شهید از ابتدای نام برخی از معابر برداشته شده بود، موجی از انتقادها و واکنش های تند شهروندان و چهره های مختلف سیاسی و فرهنگی به سوی شهرداری سرازیر شد.

در آن زمان مرکز ارتباطات شهرداری تهران طی اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد: «پیرو برخی اخبار و اطلاعات واصله مبنی بر عدم درج عنوان مقدس «شهید» در تعداد اندکی از معابر مزین به نام شهدا، شهرداری تهران از ۲۰ مرداد با پیگیری مجدانه شهرداران مناطق نسبت به بررسی این موارد اقدام کرد و تمام معابری که نیاز به اصلاح داشتند، به سرعت مورد رسیدگی قرار گرفتند.»

در ادامه این اطلاعیه آمده بود: «با وجودی که این موارد بسیار اندک بوده و عموما با تابلو‌های پرچمی نصب شده در سال‌های گذشته مرتبط هستند، اما مقرر شد تا هرگونه مغایرتی در پایش‌های دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرد.»

همان زمان برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز ضمن گلایه و انتقاد از حملاتی که در آن روزها به بهانه حذف عنوان «شهید» در تعداد معدودی از تابلوهای شهری می‌شود، گفت: اولا بسیاری از تابلوهای شهری از جمله تابلوهایی که مزین به نام شهدا بوده در طول مدیریت 12 ساله شهری نصب شده و اصلا ما دخالتی در آن نداشته‌ایم. ثانیا ممکن است برخی از این تابلوها به دلیل عواملی چون گذشت زمان، رنگ و روی‌شان رفته باشد. وگرنه اصلا این گونه نیست که بخواهیم بگوییم کلمه شهید با قصد و غرض و برنامه‌ریزی از روی تابلوها حذف شده است. چرا که ما و تمامی هموطنان این کشور خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم.

او با اشاره به انواع تابلوهای نامگذاری خیابان‌ها و معابرگفت: اصولا تابلوهای نامگذاری که در سطح شهر می‌بینید به سه دسته تقسیم می‌شوند. یکی از آنها تابلوهایی هستند که با تصویر شهدا و به شکل تابلوهای بزرگی در سرکوچه‌ها و معابر نصب شده‌اند و مشخصات شهدا و تاریخ شهادت آنها دراین تابلوها درج شده است. نصب این تابلوها برعهده سازمان زیباسازی است. نوع دوم تابلوهایی هستند که به دیوارهای کوچه و معابر نصب شده‌اند که نصب آنها برعهده زیباسازی مناطق یا بخش خدمات شهری آنهاست. نوع سوم تابلوهایی هستند که روی پایه‌هایی نصب شده‌اند که تهیه و نصب آنها برعهده معاونت حمل و نقل و ترافیک است.

آیینه بی عبرت

این قصه اما گویا چندان عبرت مناسبی برای شهرداری نشده است چرا که درست در سالگرد جنجال یاد شده، دوباره شهرداری گاف جدیدی داد تا بار دیگر سناریوی گذشته تکرار شود. بار دیگر مدیر روابط عمومی پیغام دهد و بار دیگر رییس سازمان زیباسازی اعلام کند که ما مقید به نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم و این اتفاق عمدی نبوده است! اینبار هم چالش جدید شهرداری از یک تصویر منتشر شده در فضای مجازی آغاز شد. تصویری از تابلوی میدان جمهوری ؛ آن هم بدون کلمه "اسلامی"!

غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز اطلاع رسانی شهرداری تهران پس از انتشار تصاویر مربوط به تابلوی عنوان میدان جمهوری که در آن کلمه "اسلامی" جا افتاده بود، در صفحه شخصی خود نسبت به اشتباه نوشتاری در تابلوی مربوط به میدان جمهوری اسلامی واکنش نشان داد.

وی نوشت: جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر ارثیه هزاران شهید برای ملت ایران است.آنچه در مورد تابلوی میدان جمهوری اسلامی اتفاق افتادن است برای ما قابل بخشش نیست. با مسببان این اشتباه در هر پست و موقعیتی برخورد جدی خواهد شد و پیگیری ها را گزارش می‌کنم. این اقدام حتی باعث شده تا برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز نسبت به این مساله واکنش نشان دهند. زهرا نژادبهرام، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران ، درباره حذف کلمه «اسلامی» از میدان  جمهوری اسلامی اظهار داشت: هر نوع تغییر در نامگذاری خیابان‌ها،‌میادین، معابر و کوچه‌های پایتخت تابع تصمیم در شورای شهر است و تغییر نام میدان جمهوری اسلامی تخلف شهرداری محسوب می‌شود.

وی افزود: شهرداری تهران باید نسبت به این اتفاق پاسخگو باشد و هر چه سریع‌تر اصلاح لازم در تغییر نام میدان انجام گیرد.

این موضوع اما باعث شد تا روسای شورای شهر کنونی و پیشین نیز به این جنجال ها واکنش نشان دهند. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در واکنش به حذف کلمه «اسلامی» از تابلوی میدان جمهوری اسلامی، گفت: این موضوع مانند حذف نام شهید از برخی از تابلوی سطح شهر علیه شورای شهر و شهرداری جنجال نادرست ایجاد کرده و در مورد تابلوهای قبلی مشخص شد این قضیه سابقه داشته است.

وی افزود: بر اساس تحقیقی که انجام داده‌ام حذف کلمه «اسلامی» از تابلوی میدان جمهوری مربوط به سال‌های ۹۰ و ۹۱ بوده و نه تنها این تابلو بلکه بسیاری از تابلوهای دیگر نیز نام اسلامی در کنار جمهوری ندارند.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: در حال حاضر در حال انجام تحقیقات بیشتر هستیم تا مشخص شود تابلو را چه کسی و چه زمانی با این عنوان نصب کرده‌اند ولی به نظرم این قضیه از ۱۰ سال پیش سابقه داشته است.

هاشمی گفت: ‌نمی‌دانم این قضیه عمدی بوده است یا نه و اکنون هم آن را تحلیل نمی‌کنم ولی نباید دنبال مقصر باشیم بلکه علت باید ریشه‌یابی شود.

اما آخرین جمله وی در این زمینه از همه اظهاراتش جالبتر بود. وی با ذکر اینکه نمی‌توانم تأیید کنم این تابلو در زمان کنونی نصب شده است گفت: قیافه تابلو مشکوک است و اصلا شبیه تابلوهای زمان حاضر نیست.

مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران نیز در واکنشی نسبت به حذف کلمه اسلامی از میدان جمهوری اسلامی با انتقاد از شهرداری تهران گفت: امیدواریم در این زمینه نیز مسئولان شهری هر چه زودتر نسبت به رفع اشتباه اقدام کنند.

غیرعمدی بوده!

همزمان با این اظهار نظرها مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران به عنوان مسئول مستقیم  نصب و تعویض تابلو های اطلاع رسانی شهر تهران مانند اتفاق یکسال قبل با غیرعمدی خواندن این حادثه گفت: در قضیه اشتباه تابلوی میدان جمهوری اسلامی براساس بررسی‌های صورت گرفته تا این لحظه عمدی در کار نبوده است.

برزین ضرغامی با بیان اینکه سازمان زیباسازی به عنوان متولی سیما و منظر شهری ساماندهی تابلوی تعدادی از میادین شهر را در دستور کار قرار داده است، گفت: فهرستی از اسامی میادین تهیه و به مناطق ارسال شد و پس از اخذ نظر آنان مبنی بر صحت عناوین و رسم‌الخط‌های فارسی و انگلیسی نسبت به اجرای تابلوی اسامی تأیید شده اقدام شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی ادامه داد: یکی از این میادین میدان جمهوری اسلامی بوده که متأسفانه همکاران در منطقه موردنظر دچار این اشتباه شدند و عنوان جمهوری را برای این میدان تأیید و ارسال می‌کنند.

وی با ذکر اینکه بین همه کارکنان سازمان زیباسازی نسبت به حفظ دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و همچنین بنیان‌های اعتقادی این نظام حساسیت ویژه‌ای وجود دارد افزود: سازمان زیباسازی در مقاطع مختلف با عملکرد خود نشان داده است که برای حفظ نمادهای نظام مقدس جمهوری اسلامی حضوری فعال داشته و این موضوع را بر خود فرض می‌داند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به این مطلب که بررسی‌های صورت گرفته تا این لحظه حکایت از آن دارد که در این ماجرا عمدی در کار نبوده است، گفت:  به شهروندان وعده می‌دهیم که با مقصران احتمالی این موضوع برخورد خواهد شد.

و بالاخره اینکه تصاویر جدیدی در فضای مجازی توسط کاربران منتشر شد که نشان می داد گویا شهرداری تابلو یاد شده را اصلاح کرده است. گرچه هنوز انتقادها نسبت به این اقدام شهرداری و سهل انگاری این سازمان ادامه دارد.

تجمع اعتراضی 

این موضوع اما تنها چالش شهرداری در این روزها نیست. روز یکشنبه جمعی از شهروندان تهرانی امروز در مقابل شورای شهر تهران به دلیل عدم توجه مدیریت شهری به ایام محرم تجمع کردند.

تجمع کنندگان در این تجمع که همزمان با چهارمین انتخابات رییس سال آخر شورای پنجم برگزار می شد، با در دست داشتن پلاکاردهایی از جمله «ملت امام حسینیم؛ اطلاع بازرگان از حمله عراق به ایران، بوی محرم در شهر نمی وزد و .. هم به نامگذاری خیابانی به نام بازرگان اعتراض کردند و هم به بی توجهی شهرداری برای اینکه حال و هوای شهر را متناسب با ایام حسینی تغییر نداده است.

مهدی چمران رییس شورای شهر سابق نیز به دنبال این تجمع اعتراضی، با ابراز تاسف از عملکرد شهرداری تهران در طی سال‌های گذشته در ارتباط با آماده‌سازی میادین و معابر در ایام محرم گفت: متاسفانه در ۳ سال گذشته نیز مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری تهران توجهی به این مسئله نداشتند.

وی با بیان اینکه از این شورا و مدیریت شهری بیشتر از این نمی‌توان انتظار داشت گفت: آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است!‌ در واقع مردم پایتخت عملکرد مدیریت شهری را در این ۳ سال در حوزه‌های مختلف و بویژه موضوعات فرهنگی دیده‌اند.

چمران اظهار امیدواری کرد: شهرداری تهران در ادامه فعالیت خود تجدیدنظر بکند و هر چه زودتر نسبت به آماده‌سازی شهر و پایتخت برای ایام ماه محرم و صفر اقدام کند.

بدین ترتیب به نظر می رسد که شهرداری تهران هر چه جلوتر می رود با چالش های جدی تری مواجه می شود که در ظاهر توان پاسخگویی کافی را برای اقنای افکار عمومی و منتقدانش ندارد!

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها