موج
کدخبر : ۳۴۲۳۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342328

تفاهم‌نامه همکاری میان «سازمان ثبت اسناد و املاک» و «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی» صبح امروز با حضور روسای هر دو سازمان منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور تسریع و تسهیل در اجرای قانون حدنگار و صدور سند کاداستر در بافت مسکونی روستایی شهر‌های دارای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، برگزار شد.

 این مراسم با حضور «ذبیح‌الله خداییان» رییس سازمان ثبت اسناد و املاک و «علیرضا تابش» رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد.

روستاهایی با اراضی فاقد سند مالکیت

ذبیح‌الله خداییان در جریان این مراسم، اظهار کرد: روستاهای زیادی وجود دارد که اراضی آن یا فاقد سند مالکیت هستند و یا به صورت نسق زراعی و دفترچه‌ای است که ابعاد آن دقیقا مشخص نیست و زمینه اختلاف فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: به موجب قانون، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی متولی ساماندهی اراضی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت است و با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک این ساماندهی را انجام می‌دهد.

رونق زندگی روستاییان و پیشگیری از اختلافات بر سر اراضی با مستند کردن اراضی روستایی

معاون رییس قوه قضاییه با بیان اینکه مستند کردن اراضی نقش مهمی در رونق زندگی روستاییان و پیشگیری از اختلافات بر سر اراضی دارد، بیان داشت: موقعی که زمین یک روستایی فاقد سند مالکیت است نمی‌تواند از مزایایی که صاحبان اراضی برخورد هستند، برخوردار باشد و این بی‌نظمی‌ها موجب می‌شود روستاییان به شهرها کوچ ‌کنند و برای جلوگیری از این اتفاق باید به ساماندهی اراضی روستایی و صد‌ور اسناد مالکیت کمک کرد.

باید با یک کار جهادی در مدت مشخصی ساماندهی اراضی روستایی به اتمام برسد

خداییان تاکید کرد: به منظور اجرای طرح کاداستر سعی کردیم ارتباط تنگاتنگی با بنیاد مسکن داشته و اقدامات خوبی هم صورت گرفته است ولی باید با یک کار جهادی در مدت مشخصی ساماندهی اراضی روستایی به اتمام برسد و بر این اساس امروز تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد که زمینه همکاری بیشتر را برای مستند نمودن اراضی روستایی فراهم می‌کند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به افزایش همکاری‌ها بین این سازمان و بنیاد مسکن در سایه امضای این تفاهم‌نامه، گفت: بر این اساس، ادارات ثبت اسناد و املاک استان‌ها همکاری با بنیاد مسکن را افزایش و سوابق ثبتی در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهند. بنیاد مسکن هم اطلاعات را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار می‌دهد تا ارایه نقشه‌های استاندارد اراضی روستایی، جانمایی در طرح کاداستر، تثبیت اراضی و صدور سند مالکیت تسریع شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این تفاهم‌نامه موجب شود که در ظرف مدت کوتاهی اجرای طرح کاداستر اراضی در روستاها به اتمام برسد و جشن اتمام مستند کردن اراضی روستایی را برگزار کنیم تا زمینه‌ای برای رونق زندگی در روستاها فراهم شود.

قدردانی از نقش سازمان ثبت اسناد و املاک در سنددار کردن اراضی روستایی

تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از رییس سازمان ثبت اسناد و املاک، به همکاری‌های این سازمان با بنیاد مسکن به منظور سنددار کردن اراضی روستایی اشاره کرد و نقش سازمان ثبت اسناد را در این زمینه مثمرثمر دانست.

وی افزود: همکاری سازمان ثبت اسناد روند قضایی صدور سند مالکیت را تسهیل و به یک روند اداری تبدیل‌کرد.

رییس بنیاد مسکن تصریح کرد: ۳ میلیون و سیصد و چهل هزار سند روستایی صادر شده است و این موضوع نهادینه شده است.

وی با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد و املاک، تصریح کرد: امیدواریم با این همکاری مشترک شاهد رضایتمندی مردم در روستاها باشیم.

شایان ذکر است، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای مواد ۲، ۳ و ۹ قانون جامع حدنگار که دستگاه‌های دولتی بر اساس آن مکلف هستند، مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود به همراه نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک مذکور را تهیه و جهت صدور سند مالکیت حد نگار در اختیار سازمان ثبت قرار دهند، منعقد می‌شود.

«همکاری در زمینه حدنگاری و صدور اسناد مالکیت املاک روستا‌ها و شهرها»، «صدور اسناد اراضی تملیکی بنیاد مسکن که از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری واگذار شده است» و «تبدیل اسناد مالکیت دفترچه‌ای صادر شده در روستا‌ها و شهر‌ها به استناد قانون حدنگار» از جمله موضوعات این تفاهم‌نامه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها