موج
کدخبر : ۳۳۴۲۳۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334232

جمالی نژاد:

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با بیان اینکه مقام معطم رهبری بارها تاکید نموده اند که اقتصاد کشور نباید به درآمدهای نفتی متکی باشد، تصریح کرد: در حال حاضر یک الزام عمده مدیریت شهری باید اتکای روزافزون به ظرفیتهای شهر بجای اتکا به درآمدهای نفتی و کمکهای دولتی باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که بعد از ظهر پنجشنبه ۲۸ خرداد در نشست شهرداران و روسای شوراهای شهر استان خراسان جنوبی در فردوس سخن می گفت، با بیان مطلب فوق اظهار کرد: در وضعیت کنونی کشور باید به دنبال آن باشیم که اتکاء اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم و شهرداری به عنوان یک نهاد مستقل و غیردولتی باید به خودش متکی باشد و با استفاده از ظرفیت موجود شهر را اداره کند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود باید اعتقاد داشته باشیم که با ظرفیت و استفاده از توان خودمان می‌توانیم زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه شویم و این باور باید در شهرداریها و شوراها با جدیت تقویت شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید به کمک دولت و مدیریت شهری بیاید، اضافه کرد: انتظار داریم بخش خصوصی ضمن اینکه باید باری از دوش دولت و مدیریت شهری بردارد بتواند با اتکا به ظرفیتهای خود در حوزه اشتغال زایی برای جوانان هم نقش آفرینی نموده و به توسعه استان و شهرها و روستاهای آن کمک نماید.

وی با تاکید بر اینکه همه مدیران و مسوولان باید برای ارتقای شاخص‌های اقتصادی، عمرانی، صنعتی ، .... استان تلاش بیشتری نمایند، افزود: شهرداری‌ها و شوراها باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف شهری فراهم کنند تا به عنوان یک نهاد عمومی مستقل، وابسته نباشند.

جمالی نژاد همچنین گفت: مجموعه دولت پیگیر اصلاح ساختارها، قوانین و مقررات با هدف فراهم شدن زمینه حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاران و شرکتهای دانش بنیان و کارآفرینان و استارت آپ ها در عرصه کار و انور اجرایی کشور است تا جهش تولید موردنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و کاهش اتکای کشور به یک اقتصاد تک محصولی فراهم گردد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه  مردم باید بتوانند در تعیین سرنوشت شهر و محله خود مشارکتی فعال و موثر داشته باشند، گفت: تمامی شهروندان باید احساس کنند که نقش آنها در اداره شهر تعیین کننده است و این مهم نیازمند توجه لازم اعضای شوراهای اسلامی شهرها و شهرداریها به انتظارات مردمی از مدیریت شهری است.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه از حمایت این سازمان ازپروژه های عمرانی  شهرداری شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت با عنوان پروژه های ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: شهرداری های واجد شرایط این موضوع باید یک پروژه را تعریف کنند که حتما تا پایان کار دولت به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه این پروژه‌ها در قالب پروژه‌های ۱۴۰۰ در سراسر کشور حمایت خواهند شد، گفت:

 فقط پروژه‌هایی حمایت می‌شوند که دارای طرح و برنامه مشخص باشند.

جمالی نژاد همچنین به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه کمک به تقویت توان خدماتی و عمرانی شهرداری‌های خراسان جنوبی بین استانداری خراسان جنوبی و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اشاره و ابراز امیدواری نمود که با تحقق مفاد آن زمینه تقویت توان خدماتی و عمرانی شهرداری‌های خراسان جنوبی فراهم شود.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌های خوبی در استان با بنیاد علوی، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) منعقد شده که در قالب این تفاهم‌نامه‌ها هر کمکی لازم باشد، چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اینکه شهرداران ضریب ماندگاری مسافران را با ایجاد زیرساخت‌ها در شهرشان فراهم کنند افزود: معرفی میراث فرهنگی و معنوی کمک شایانی به این حوزه خواهد کرد.

وی با اشاره به روند رو به جلوی پروژه های عمران شهری شهرستان فردوس که از آنها بازدید نمود، افزود: از سال گذشته عملیان اجرای ۴۰ هزار پروژه جدید زودبازده در روستاها و شهرهای کوچک را با همکاری بسیج سازندگی در استانها شروع کردیم که ۳۰ هزار از آنها تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود باید اعتقاد داشته باشیم که با ظرفیت و استفاده از توان خودمان می‌توانیم زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه شویم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها