موج
کدخبر : ۳۲۹۹۳۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329938

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نامه ای به منظور صیانت از سلامت جامعه به دو وزیر علوم و آموزش و پرورش ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش ، فهرست کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت که مورد بازنگری قرار گرفته است را برای اطلاع و اجرا ارسال کرد.

در نامه وزیر بهداشت آمده است: به استناد «ماده 48 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» و «بند ج ماده 7 قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه» و در راستای اجرای تکلیف قانونی این وزارت، فهرست کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت جهت اعلان در سال 1399 مورد بازنگری قرار گرفته که بخش محصولات خوراکی آن جهت استحضار به پیوست ارسال می‌شود.

لذا به منظور صیانت از سلامت جامعه خواهشمند است دستور فرمایید ضمن آموزش و اطلاع‌رسانی، در مورد پذیرایی در مراکز غذا خوری، بوفه‌های کارکنان، دانشجویان و مراکز آموزشی شبانه‌روزی از سرو مواد غذایی مندرج در این فهرست ممانعت به عمل آورند.

 مواد غذایی مندرج در فهرست مذکور به دلیل کالری بالا (داشتن شکر و روغن افزوده، چربی اشباع و ترانس) یا نمک و همچنین مواد نگهدارنده به عنوان عوامل بیماری‌های غیرواگیر محسوب شده و مصرف آنها می‌توانند در دراز مدت، موجب اضافه وزن، چاقی، فشار خون، دیابت و سایر بیماری‌های غیرواگیر شود.

مزید استحضار، دانشگاه‌های علوم پزشکی آماده همکاری در زمینه آموزش و اطلاع رسانی در این مورد با مراکز آموزشی در استان‌های کشور هستند.

 همچنین فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت جهت  اطلاع رسانی و فرهنگسازی، به سازمان صدا و سیما و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ارسال شده است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها