موج
کدخبر : ۳۲۸۷۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328754

در واکنش به انتشار فیلم نحوه نگهداری توله خرسی در پارک پردیسان اعلام شد:

به دنبال انتشار فیلمی در فضای مجازی در مورد شیوه نگهداری از توله خرسی چند ماهه در پارک پردیسان، مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست خبر از برخورد قاطع با متخلفان داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، چند روز قبل فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن توله خرس  کوچکی در دفتر اداری پارک پردیسان محبوس شده بود و بیش از یک ساعت تلاش می کرد تا درب شیشه ای آن واحد را باز کند. براساس ادعای شهروندی که این فیلم را منتشر کرده بود، گویا پس از مرگ مادر این خرس در استان کردستان، توله وی به پارک پردیسان تهران منتقل شده تا در آنجا از وی نگهداری شود. با وجود این تلاش چند ساعته برای آزادی، که به نحوه نگهداری از این خرس برمی گشت  با موجی از انتقادهای دوستداران و حامیان حیوانات در فضای مجازی مواجه شد. این کاربران در فضای مجازی با اشاره به نحوه نگهداری این خرس، به شدت به مسئولان مربوطه این پارک انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی آنها بودند.   

داستان توله خرس سرگردان

گویا روایت شهروندی که از این توله فیلم گرفته، کاملا منطبق بر سرنوشت این خرس سرگردان است. حیدر ویسی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست کردستان با تایید اینکه توله یاد شده از کردستان به تهران منتقل شده است گفت: اواخر فروردین ۹۹ و با گزارش های مردمی یک قلاده خرس ماده، در حدود اراضی روستای بلچه سور از توابع مریوان پیدا کردیم که مادرش تلف شده بود.

وی با ذکر اینکه خرس تلف شده دارای یک توله سه ماهه بود که برای حفظ جان، نگهداری و پرورش او؛ به اداره حفاظت محیط زیست مریوان و سپس سنندج منتقل شد گفت: از آنجاییکه نگهداری از این توله شرایط ویژه ای را می طلبد، به پارک طبیعت پردیسان تهران انتقال داده شد،تا احتمالا پس از ۲ سالگی در مورد اینکه به کجا فرستاده شود تصمیم گیری کنند. 

برخورد با متخلفان

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار موج و در واکنش به فیلم منتشر شده در فضای مجازی گفت: من هم به نوبه خودم به شدت از دیدن فیلم یاد شده متاثر شدم و کاملا می پذیرم که در این زمینه قصور و تخلف و بی مسئولیتی محرزی صورت گرفته است. 

وی با اشاره به شرایط لازم برای نگهداری این توله خرس گفت: اصولا توله خرس ها به شدت به مادر خود یا فردی که از آنها نگهداری می کند وابسته هستند برای همین اصلا نباید تنها بمانند، چرا که به شدت عصبی و بی قرار می شوند. از سویی به دلیل آنکه توله مورد نظر تازه از طبیعت به محیط پارک منتقل شده است، باید مدتی در قرنطینه و تحت نظر باشد تا به شرایط ثابتی برسد و صدمه ای نبیند. 

منتظمی با ذکر اینکه بلافاصله بعد از اطلاع از موضوع به مساله ورود پیدا و توله خرس مورد نظر به قرنطینه و محلی که برایش در نظر گرفته شده؛ منتقل گردیده است گفت: درحال حاضر این توله تحت نظر دامپزشک نگهداری می شود و یک کارگر مشخص و خاص، دایم مراقب وی است.              

مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد احتمال بازگشت این توله خرس به طبیعت نیز گفت: در حال حاضر کارشناسان ما در حال بررسی و برنامه ریزی شیوه هایی هستند که با کمک آن بتوانند بعد از مدتی و رسیدن به شرایط مناسب، توله یاد شده را به دامان طبیعت برگردانند که امیداوریم این امر محقق شود، چرا که در غیر اینصورت شاید مجبور باشیم توله را به باغ وحش منتقل کنیم. 

منتظمی در خصوص برخورد با عوامل این تخلف، گفت: از همین دو روز قبل که از ماجرا مطلع شدیم، به جد موضوع را پیگیری کرده ایم و قطعا با عوامل این بی مسئولیتی و قصور؛ برخورد قاطعی خواهیم کرد و البته جزییات آن را نیز به اطلاع شهروندان خواهیم رساند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها