موج
کدخبر : ۳۲۸۶۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328628

با تلاش و همت پزشکان و متخصصان ایران تولد نوزاد از جنین دو‌بارفریز پس از ۱۲ سال اجرایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج، با تلاش متخصصان و دانشمندان مرکز باروری و ناباروری اصفهان نخستین نوزاد دوبار فریز پس از 12 سال در بیمارستان مهرگان اصفهان به دنیا آمد. مادر این نوزاد 12 سال پیش به‌امید مادر شدن جنین‌های خود را فریز کرده بود.

اسدالله کلانتر پزشک معالج مرکز باروری و ناباروری اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: در مرحله نخست در سال 97 سه جنین منجمدشده که از کیفیت خوبی برخوردار بود، از حالت انجماد خارج شدند و دو جنین آن به مادر  انتقال داده شد در حالی که منجر به باروری نشد.

پس از آن جنینی دیگر پس از سه روز نگهداری در محیط آزمایشگاه با روش‌های علمی به مرحله پرسلولی (بلاستوسیست) رسید و مجدداً فریز شد تا بتواند فرصت جدیدی برای حاملگی بعدی باشد.

پزشک مرکز باروری و ناباروری اصفهان بیان کرد: مرداد پارسال هم مجدداً بیمار به مرکز مراجعه و برای آماده‌سازی رحم دارو تجویز شد و شهریور سومین جنین دبل‌فریز به بیمار منتقل شد که خوشبختانه امروز  تولد این نوزاد پسر به ثمر نشست  و مادر پس از 12 سال انتظار فرزند پسر خود را در آغوش کشید.

پیش از این نیز به‌همت دانشمندان و متخصصان ایرانی نوزاد از جنین 14سال فریزشده به دنیا آمده است. اما استفاده از روش دبل‌فریز برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.

کلانتر با بیان اینکه روش دبل‌فریز برای نخستین بار در کشور انجام شده است، گفت: اهمیت قضیه به‌خاطر قدمت فریز بودن جنین است، بسیاری از کشورهای اروپایی، جنین‌های فریزشده را بعد از 10 سال از گردونه خارج می‌کنند اما ما جنینی را که سال 87 فریز کردیم، یک بار 10 سال بعد برگرداندیم.

وی افزود: در آن زمان 2 جنین به بدن بیمار منتقل شد که یکی موفق نبود و یکی دیگر از جنین‌ها در مرحله سه‌روزگی مجدداً فریز شد، در سال 98 برای بیمار اقدام کردیم و خوشبختانه جنین به ثمر نشست و امروز حاصل این تلاش را می‌بینیم.

امروز از هر 10 زوج نابارور 7 زوج صاحب فرزند می‌شوند و آهنگ امید در زندگی زوجین ایرانی جریان می‌یابد و این حاصل تلاش خستگی‌ناپذیر دانشمندان ایرانی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها