موج
کدخبر : ۲۶۹۵۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269582

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تهران در گفت و گو با موج:

هفته منابع طبیعی و آبخیز داری که از 15 الی 22 اسفند ماه هر سال برگزار می شود، امسال با استقبال کم نظیر اقشار مختلف مردم همراه بود. شاهد مثال این مدعا بازتاب اتفاقات این هفته در رسانه های داخلی و خارجی است. در تهران و شهرستان های استان تهران کاشت و غرس بی سابقه نهال، تجهیز یگان های حفاظت از اراضی ملی، و اجرای قوانین جدید حفاظت اراضی یاد شده، از مهمترین رخدادهای این هفته بود.

محمود دهقان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، ضمن ابراز خرسندی در خصوص همکاری بی شائبه مردم گفت: خدا را شاکریم که در آخرین روز هفته منابع طبیعی و آبخیزداری وقتی به پشت سر می نگریم می بینیم که در استان تهران هزارن هزار درخت و نهال با دست های عاشق شهروندان و هموطنانمان کاشته شد. این نشان می دهد که مردم اهمیت زیادی برای این منابع قائل هستند و این نشان می دهد که اداره منابع طبیعی تنها به یک ساختمان و چهار دیوار ختم نمی شود، بلکه گستره این اداره واقعی در قلب های مهربان همین مردم نجیب است.  

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تهران با بیان اینکه همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و آبخیز داری ، اقدامات جدیدی را در سطح استان تهران در راستای حفظ منابع طبیعی و مواهب خدادادی کشورمان آغاز کرده ایم، خاطر نشان کرد: همین طور که مستحضر هستید امسال هفته بزرگداشت منابع طبیعی و آبخیز داری با شعار منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی آغاز شد که ما طبق برنامه و اظهارات جناب مهندس احمد طاهری ، سرپرست محترم اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان تهران،  امسال یک روز به پیشواز این هفته رفتیم و در واقع این هفته را از روز 14 اسفند آغاز کردیم و در این روز خانواده بزرگ منابع طبیعی و آبخیز داری استان تهران با حضور در مرقد بنیانگذار انقلاب، با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند.

فرهنگسازی در مترو ولیعصر(عج)

وی با بیان اینکه ما در روز 15 اسفند در ایوان انتظار مترو ایستگاه حضرت ولیعصر(عج) تهران با مشارکت و همکاری فرهنگسرای مترو و معاونت فرهنگی-اجتماعی شهرداری تهران ویژه برنامه ای فرهنگی هنری اجتماعی را برگزار کردیم، ادامه داد: در مکان یاد شده این ایستگاه ، غرفه های را که به منظور توزیع و اهدای هدایای محیط زیستی برپا شده بود، بر پا کردیم و در این غرفه ها توزیع نهال و شیوه صحیحی درختکاری و عمل آوری بذر درختان و گل ها به عموم علاقه مندان آموزش داده شد

مشاور رسانه ای مدیر کل منابع طبیعی استان تهران اضافه کرد: همین طور در غرفه های دیگر ویزیت و آموزش طب سنتی انجام شد که در این غرفه ها کارشناسان طب سنتی و گیاهی در رابطه با فواید گیاهان دارویی برای علاقه مندان که همان مسافران مترو بودند، توضیح می دادند. کودکان و نوجوانان هم با حضور در غرفه های مخصوص کودک و نوجوان ازسوی مربیان نقاشی و خوشنویسی و برخی دیگر از رشته های هنری به فراگیری آموزش های هنرهای تجسمی مشغول شدند و در این محیط فرهنگی کودکان و نوجوانان عزیز ساعات پرنشاطی را در کنار والدین و مربیان خود گذراندند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات کتبی در این ویژه برنامه افزود: بخش دیگر برگزاری مسابقات کتبی بود که در پایان مراسم به افراد برگزیده نیز جوایزی تقدیم شد که بنا به نظر سنجی مردم این برنامه بسیار شاد و مفرح بود و الحمدلله که مورد عنایت و توجه شهروان گرامی قرار گرفت.

لتیان

غرس 7 هزار اصله درخت در پارک جنگلی لتیان 

دهقان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: برنامه ای دیگر که خیلی مورد توجه مردم قرار گرفت تقدیم و توزیع رایگان هزار عدد گلدان حاوی گل های زینتی محبوب به مسافران مترو بود که در زمان اجرای برنامه در ایستگاه مترو حضرت ولیعصر حاضر بودند. ضمن آنکه مهمترین برنامه روز پنجشنبه از هنگام ظهر آغاز شد که این برنامه کاشت و غرس نهال توسط اقشار مختلف مردم و خانواده بزرگ محیط زیست به ویژه تعداد 3 هزار نفر از اعضای فعال تشکل ها و سازمان های مردم مردم نهاد حوزه محیط زیست بود. این مراسم که تا عصر امروز طول کشید، اقشار یاد شده با حضور در پارک جنگلی لتیان  در شهرستان شمیرانات 7 هزار اصله درخت و نهال درختان مثمر و غیر مثمر را غرس کردند. البته ناگفته نماند که بیشتر نهال ها و درختان غرس شده بنا به ملاحظاتی از گونه درختان غیر مثمر بودند که در مساحتی به اندازه 14 هکتار توسط این عزیزان کاشته شد. اما بیشترین گونه ای که امروز در پارک جنگلی لتیان غرس شد درخت سرو و کاج تهرانی بود.

سخنرانی زیست محیطی پیش از خطبه های نماز جمعه 

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان تهران در ادامه اظهار داشت: در سومین روز هفته منابع طبیعی یعنی جمعه در مصلای نماز جمعه تهران و هم در میعاد گاه های نماز جمعه در سایر شهرستان های استان تهران همزمان هم توزیع نهال رایگان داشتیم و هم مسئولان ادارات منابع طبیعی و آبخیز داری تهران و سایر شهرستان های استان به ایراد خطبه های پیش از نماز جمعه پرداخته بودند که این خطبه های با محوریت حفظ و نگهداشت منابع طبیعی و محیط زیست کشورمان صورت گرفته بود.

غرس 15 هزار اصله نهال در دامن سرخه حصار

اما در رزو شنبه که چهارمین روز از هفته منابع بود، ما در بوستان جنگلی سرخه حصار غرس تعداد 15 هزار اصله نهال داشتیم. در آنجا مراسمی با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شد. اما نکته جالب اینجاست که امسال رفتار مردم نسبت به سالیان گذشته خیلی آگاهانه تر بود. انگار به اهمیت منابع و مواهب خداددی کشورمان اشراف بیشتری پیدا کرده اند.

افزایش سرانه فضای سبز با کمک منابع طبیعی و شهرداری تهران

روز یکشنبه و پنجمین روز ار هفته منابع طبیعی در شهرستان قرچک ورامین مراسمی برگزار کردیم. و سرپرست منابع طبیعی استان تهران جناب مهندس احمد طاهری در این مراسم سخنرانی کردند و غرس نهال هم انجام شد. و ششمین روز هفته یعنی روز دوشنبه که در واقع دیروز بود دو برنامه داشتیم. یکی صبح دوشنبه بود که در بوستان جنگلی چیتگر واقع در منطقه 22 تهران مراسم درختکاری داشتیم با عنوان درخت دانش که در این مراسم دانش آموزان بسیار زیادی شرکت کردند و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش هم در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم مهندس طاهری طی سخنرانی که داشتند بر لزوم حفظ منابع طبیعی تاکید کردند و اظهار امیدواری کردند که با همکاری و تعاملی که در بین اداره کل منابع طبیعی تهران و شهرداری ها وجود دارد، باید روبه سویی بروند که سرانه فضای سبز در این شهر و سایر شهرستان های استان تهران افزایش دهند.

خودرو و لباسی برای خدمت به حفظ اراضی ملی

دهقان بعد از ظهر دوشنبه 20 اسفند آئین رونمائی از خودروی سازمانی ، لباس و نشان مصوب یگان و طرح جدید حفاظت از اراضی ملی در شهرستان شمیرانات برگزار شد. مهندس آقایی، رئیس محترم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ، سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا ، جناب سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مهندس احمد طاهری سرپرست اداره کل منابع‌طبیعی استان تهران در اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری، جز مسئولانی بودند که در این آیین رونمایی  حضور داشتند.  

وی در تشریح طرح جدید حفاظت از اراضی ملی خاطر نشان کرد: در این طرح تاکید براین است که اراضی ملی با نقشه و طرح و مشخصات ذکر شده باید در اختیار فرمانده محترم یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیز داری هر شهرستانی قرار بگیرد. هدف از این طرح این است که خدای ناکرده اگر تصرف غیر قانونی در این اراضی انجام شود، باید فرمانده هان یگان های حفاظت پاسخگو باشند. در واقع این طرح پرسنل حفاظت را در انجام وظایف محوله حساس تر می کند. چرا که در این طرح مسئله آبروی این عزیزان مطرح است و در این صورت با شمناختی که از غیرت و تعصب این بزرگوران به خاک کشورشان وجود دارد، بعید است که در آینده اتفاقی در حوزه تصرفات غیر قانونی به وجود بیاید. گرچه این طرح بصورت پایلوت در شهرستان شمیرانات کلید خورد که این طرح در رصد  و نظارت پایش این اراضی بسیار کارساز خواهد بود. چرا که همانطور که این اراضی تحویل آنان می شود در ایام مشخصی هم از آنان تحویل گرفته می شود.

وزیر جهاد کشاورزی: اقدامات منابع طبیعی جنبه مردمی به خود بگیرد

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در تشریح اقدامت واپسین روز هفته مذکور گفت: امروز هفتمین و آخرین روز از هفته منابع طبیعی را پشت سر گذاشتیم که صبح مراسمی در محل سازمان جنگل ها مراتع و آبخیز داری کشور با حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی برگزار شد که ایشان هم ضمن سخنرانی تاکید داشتند بر اینکه اقدامات منابع طبیعی در بخش های مختلف جنبه مردمی به خود بگیرد و با مشارکت مردم انجام گردد تا با توفیقات بیشتری همراه شود.

وی در خاتمه سخنانش عنوان کرد: در پایان مراسم امروز هم وزیر جهاد کشاورزی در محل سازمان جنگل ها غرس نهال کردند و از تسهیل گران و فعالان نمونه حوزه منابع طبیعی تقدیر و تجلیل به عمل آوردند و بعد از آن در روستای ده حسن واقع در شهرستان رباط کریم مراسم غرس نهال با حضور فر ماندار این شهرستان غرس نهال انجام شد و مهندس طاهری و فرماندار رباط کریم به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها