موج

دوچرخه همچنان مهمان ناخوانده پایتخت است

طرح دوچرخه های اشتراکی از مرداد ماه امسال با محوریت توسعه حمل و نقل پاک در سطح پایتخت اجرا شده است با اینکه به باور کارشناسان توسعه مد حمل و نقلی دوچرخه به نفع سلامت شهروندان است؛ منتقدان بر این باورند که در صورت عدم پیش بینی زیر ساخت های لازم این مد حمل و نقلی کارکردهای لازم را پیدا نکرده و جنبه نمایشی پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، سومین شهردار تهران اصلاح طلب تهران پیروز حناچی با شعار حمایت از حمل ونقل پاک کار خود را در بهشت آغاز کرد.آقای شهردار برای تثبیت این عقیده بعد از اینکه حکم تصدی بهشت را دریافت کرد با دوچرخه به سوی شهرداری تهران رکاب زد . منتقد دیروز مدیریت شهری که حالا کسوت شهرداری تهران را دارد با برگزیدن دوچرخه؛ حمایت خود را از سه شنبه های بدون خودرو اعلام کرد تا راه اندازی دوچرخه ها دوباره به دغدغه مدیران شهری تبدیل شود.انگیزهای که اگرچه تجربه تازهای نیست اما حضور کمرنگ دوچرخه ها  در خیابان های  تهران را برای چندمین بار رقم زد.

از دوچرخه های فرسوده تا دوچرخه های اشتراکی

  انگیزه توسعه حمل ونقل پاک با محوریت دوچرخه سواری در دوران قبلی مدیریت شهری نیز مسبوق به سابقه است و برای تهرانی ها تازگی ندارد .در دوران 12 ساله تصدی محمدباقر قالیباف بر شهرداری تهران نیز تلاش هایی برای ورود دوچرخه به سطح شهر تهران انجام شد. جعفر تشکری هاشمی معاون وحمل ونقل ترافیک وقت شهرداری تهران در سال 91 اعلام کرد: توسعه حمل و نقل پاک از طریق مشارکت بخش خصوصی در توسعه دوچرخه سواری، ایجاد پیاده راه ها و محدودیت تردد خودروهای شخصی به همراه ارتقاء ایمنی معابردر دستور کار قرار می گیرد.بر همین مبنا طرح جامعه دوچرخه سواری با تاسیس خانه های دوچرخه در کل تهران با  احداث 160 خانه دوچرخه و خرید 2700 دستگاه دوچرخه کلید زده شد.کانکسهای نارنجی رنگی که تعدادی دوچرخه داشت و در برخی مناطق تهران توجه رهگذران را جلب می کرد ؛ماحصل همین تصمیم بود.

با وجود این اقدامات نتیجه این فرایند طبق انتظار پیش نرفت دوچرخه ها  یا با استقبال شهروندان رو به رو نمی شدند و در کانکسها خاک می خوردند و البته گاهی نیز به دلیل عدم پیشبینی برخی نکات امنیتی به خانه ها نمی رسیدند. بنابراین انتظارات شهروندان از طرح جامعه دوچرخه سواری عملا توفیقی نیافت و تهرانی ها بازهم دوچرخه سوار نشدند.

عزم معاون ترافیک برای احیا دوچرخه ها 

محسن پورسید آقای  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیزعزم جدی درجهت احیا دوچرخه سواری در معابر پایتخت داشت و معتقد بودتاکنون برنامه جدی برای گسترش دوچرخه سواری وجود نداشته است.

  مرداد ماه امسال اعلام شد ،طرح استفاده از دوچرخه های هوشمنداجرایی خواهد شد وقرار است این طرح از امسال در سطح شهر تهران رقم بخورد .

به گفته مسئولان معاونت ترافیک شهروندان با نصب یک اپلیکشین تقاضای خود برای دریافت دوچرخه را ثبت و با استفاده از دستگاه GPS که داخل بدنه دوچرخه نصب شده است، نزدیکترین دوچرخه را انتخاب کنند. سپس مقرر شد طرح دوچرخه اشتراکی در محدوده خیابانهای شهید مطهری، شهید بهشتی، بلوار کشاورز و خیابان انقلاب به شکل پایلوت اجرا شود.

دوچرخه سواری شهردار تهران در سه شنبه های بدون خودرو

 

سلیقه وشتاب به جای واقع نگری

کارشناسان ترافیک براین باورند که دوچرخه درکشورهای پیشرفته مد حمل ونقلی است که در بین مسیرهای کوتاه و برای تردد مابین مدهای حمل ونقلی بزرگتر مثل مترو استفاده می شود. به این منظور که مسافران از دوچرخه برای رسیدن به مسیرهای مترو و.. استفاده می کنند .بنابراین جاینمایی ایستگاههای دوچرخه موضوع مهمی است که هنوز درمیان هیاهوی رسانه ای  به آن توجه نشده است. موضوع دیگر تعریف لاین دوچرخه سواری برای تردد دوچرخه سواران در سطح شهر است.

درشهری که بالغ بر 11 میلیون جمعیت با ترافیک سنگین روزانه تردد می کنند ، دوچرخه سواران تا چه میزان از امنیت برخوردار هستند و آیا بهتر نبود معاونت ترافیک ترافیک با همکاری پلیس راهور ابتدا مسیرهای ویژه دوچرخه سواری را درخیابانها تعریف می کرد ؟همچنین این سوال مطرح است که إیا قوانین لازم برای تردد دوچرخه ها به درستی در معابر و خیابانها اجرایی می شود؟تکلیف مناطق پرشیب تهران چه می شود؟

علاوه بر اینها تعدد روزهای هوای ناسالم در شهر تهران روی دیگر دوچرخه سواری است که باید به آن توجه ویژهای مبذول داشت زیرا هدف از توسعه دوچرخه سواری حفظ سلامت شهروندان است . تجربه گویای آنست برخوردهای سلیقه های و مقطعی مدیران شهری در دوره های گوناگون مدیریت شهری که گاهی خانه دوچرخه بوده و گاهی دوچرخه اشتراکی سبب شده است تا دوچرخه ها به جای مد حمل ونقلی ای ارزان و پاک و کار آمد به موضوعی تزیینی و شعاری مبدل شده و از کارایی اصلی خود فاصله بگیرند. امسال که به پیشنهاد کمیسیون محیط زیست  شورا بودجه دوچرخه سواری تغییر و به 12 میلیارد افزایش پیدا کرده است . بازهم معلوم نیست آیا این بودجه صرف توسعه با این وصف میتوان گفت اگر معاونت ترافیک فعلی با همین رویکرد به مد حمل ونقلی دوچرخه نگاه کند، تهرانی ها بازهم روی خوشی به دوچرخه سواری نشان نخواهند داد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها