موج
کدخبر : ۲۶۶۶۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-266665

محسن هاشمی:

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: جامعه مهندسی ما باید فراتر از موضوع درآمد، به توسعه شهری به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و مدنی بنگرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در آغاز جلسه امروز شورای شهر تهران  ضمن تبریک روز مهندس، اظهار کرد:‌ امروز روز مهندس نامگذاری شده است. نقش مهندسان در فرایند ساخت و بهره برداری مدیریت شهری که موثرتر از سایر اقشار جامعه است، طراحی شهری، توسعه و بهره برداری از فضاهای شهری در حوزه دانش مهندسی است و به همان اندازه که توسعه و رونق شهر، محصول مهندسان است، ایمنی، صحت طراحی و پیش بینی پیامدهای بهره برداری در حوزه مسئولیت این قشر قرار دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین اعلام کرد: به عنوان یکی از اعضای کوچک جامعه مهندسان ایران، عرض می کنم، که هم نقش خطیر و حرفه ای این قشر در فرایند توسعه شهر باید از سوی همه دستگاه های مسئول اعم از شهرداری، دولت و دستگاه قضایی پذیرفته شود و هم جامعه مهندسی خود را در برابر چالش های شهر مسئول بداند.

هاشمی گفت: مهندسین مشاور ما که توانمندی ها فنی و علمی بالایی دارند باید این مسئولیت اخلاقی را برای خود قائل باشند که توصیه پذیری از مقامات و دستگاه ها و تامین منافع کارفرمایان، منجر به نقض اصول علمی، مقررات فنی و استانداردهای زیستی در اماکن و فضاهای طراحی شده توسط آنها نشود، متاسفانه شاهد هستیم که عموم پروژه های مساله دار شهر تهران که فاقد پیوستهای ترافیکی، استانداردهای ایمنی یا پیش بینی های زیست محیطی، رفاهی و تامینی لازم هستند، با طراحی و بعضا دفاع مهندسین مشاور در نهادهای ذیربط  اجرا شده اند. البته نقش مدیران و تصمیم گیرندگان و مسئولان این پروژه ها نیز نباید نادیده گرفته شود.

وی با تاکید براینکه جامعه مهندسی به توسعه شهری به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و مدنی بنگرد، افزود: در حوزه اجرا نیز جامعه مهندسی ما باید فراتر از موضوع درآمد، به توسعه شهری به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و مدنی بنگرد و بر رعایت استانداردها و تامین ایمنی در سازه ها و پروژه ها حین اجرا، با وسواس نظارت کند، مهندسان ناظر و مجری باید به عواقب عدول از استانداردهای کیفی بخوبی آگاه باشند و بدانند در موقع بحران یا سوانح طبیعی، نقض این استانداردها تاوان سنگینی برای شهر و شهروندان بیگناه خواهد داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: چالشهای موجود میان ساختارهای نظام مهندسی و دستگاههای حاکمیتی و همچنین برخی نقاط ضعف و سوءمدیریت در عملکرد گذشته ساختارهای نظام مهندسی موجب شده است که مشارکت و اعتماد جامعه مهندسین کشور به نظام مهندسی، نزول پیدا کند و در سالهای اخیر شاهد مشارکتی در حدود ۱۰درصد مهندسان در انتخابات نظام مهندسی بوده ایم که نقش و اثرگذاری این نهاد را تضعیف کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد تا نظام مهندسی با تجدید نظر در عملکرد گذشته و گذار از ایفای نقش حاکمیتی به نقش مدنی، بعنوان نماینده جامعه مهندسی که به لحاظ کمی یکی از بزرگترین اقشار مهندس در جهان می باشد، شان مهندس را در جامعه احیا نموده و نقش موثری در توسعه کیفی وبهبود شرایط زیست شهری شهروندان داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها