موج
کدخبر : ۲۵۵۲۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-255280

سرلشکر بازنشسته ارتش عراق:

سرلشکر بازنشسته ارتش عراق گفت: ایران نخستین کشوری بود که عملیات هوایی علیه داعش انجام داد.

به گزارش خبرگزاری موج، «وفیق السامرائی»  مشاور نظامی «جلال طالبانی» رییس جمهور عراق؛ امروز طی یادداشتی در صفحه فیسبوک خود با اشاره به اشغال کشورش توسط نیروهای داعشی نوشت: ایران به عنوان نخستین کشوری بود که عملیات هوایی علیه داعش انجام داد.

سرلشکر بازنشسته ارتش عراق در نخستین سالگرد پیروزی عراق بر داعش نوشت: نیروی هوایی ارتش عراق، حتی یک جنگنده نیز در اختیار نداشت به همین دلیل، «ابومهدی المهندس» با ایران تماس گرفت و هماهنگی‌های لازم را برای اعزام فوری چهار تا پنج جنگنده سوخو به عراق انجام داد. نخستین حملات هوایی نیز در شمال سامراء صورت گرفت. لذا آنچنان که گفته می‌شود، نخستین جنگنده‌های ارسال شده به عراق، از روسیه نبود.

السامرائی در بخش دیگری از یادداشت خود می‌نویسد: فتوای مرجعیت عالی شیعیان، نقش زیادی در راهی کردن ده‌ها هزار نیروی مبارز از دورترین نقطه در جنوب عراق به جبهه‌های نبرد داشت و شمار زیادی برای نبرد با داعش جمع شدند که کاملا بی‌سابقه بود...بدری‌ها، صدری‌ها، عصائب، النجباء، حزب‌الله عراق، جندالله، عاشورائی‌ها و ...فرماندهان و ساختارهایی داشتند که کمک کردند تا موج حضور نیروهای داوطلب مردمی را مهار کنند و به این ترتیب «الحشد الشعبی» به عنوان نیرویی قوی که شامل نیروهای «سرایا السلام» نیز بود، تشکیل شد که سلاح‌های آنها نیز ایرانی بود.

وی تصریح کرد که حشدالشعبی، بعد معنوی این نبرد را بسیار تقویت کرد. البته در این میان ما نباید نقش سرویس مبارزه با تروریسم را که در منطقه بهترین است و نیز ارتش را که توانمندی‌های خود را در سال آخر جنگ با داعش به ویژه در دوره ژنرال «عرفان الحیالی» افزایش داد، نادیده گرفت. همچنین نیروی پلیس فدرال که در منطقه به نوعی بی‌نظیر است و نیز نیروهای شجاع پیشمرگه نیز نقش زیادی در پیروزی بر داعش داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها